Najnowsze

Facebook chce wziąć 5 mld dol.

Najnowsze

Aktualizacja:

Właściciel największego portalu społecznościowego na świecie jeszcze w środę zamierza złożyć prospekt emisyjny w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Według ostatnich doniesień Facebook zamierza pozyskać z oferty 5 mld dol. - o połowę mniej niż zakładano wcześniej. Zdaniem części komentatorów to jednak zabieg mający zwiększyć zainteresowanie inwestorów akcjami.

Debiut Facebooka, jeden z najbardziej oczekiwanych w historii, planowany jest na drugi kwartał tego roku. Będzie to jedna z największych ofert na świecie i największa w branży informatycznej. Do tej pory w branży internetowej najwięcej na giełdowym debiucie zarobił Google, który w 2004 roku zebrał z rynku 1,9 mld dol.

Gigant z pokoju w akademiku

Szacuje się, że cały portal założony przez Marka Zuckerberga warty jest od 75 do 100 mld dol. Jak jest naprawdę, okaże się w dniu debiutu.

Początkowo spółka zamierzała pozyskać ze sprzedaży niewielkiej części akcji 10 mld dol. Teraz okazuje się jednak, że ma to być o połowę mniej. Może to być jednak zabieg mający na celu zwiększenie apetyty na ograniczoną liczbę akcji, tym bardziej, że w niedalekiej przyszłości planowane są kolejne emisje akcji.

Facebook został założony przez Marka Zuckerberga w 2004 roku w pokoju w akademiku. Obecnie ma ponad 800 mln użytkowników i zatrudnia ponad trzy tys. osób. W pierwszej połowie ubiegłego roku firma zarobiła na czysto pół miliarda dolarów.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl