Europa w coraz lepszym nastroju. Dobre dane z sektora usług

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatOptymizm w strefie euro

Coraz lepsze nastroje w strefie euro. Indeks PMI odzwierciedlajacy nastroje w sektorze usług wzrósł do 51,6 pkt. wobec 51,0 pkt. w poprzednim miesiącu. - To wygląda zachęcająco - skomentował w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Halesiak z Pekao SA. - Sugeruje mocny wzrost PKB w I kwartale tego roku - dodał.

W całej strefie euro indeks PMI dla przemysłu wzrósł w styczniu do 54 pkt wobec 52,7 w grudniu 2013 r. Ostatni raz na podobnym poziomie był w maju 2011 roku. Pozytywne nastroje panują także w usługach, gdzie PMI wynosi 51,6 pkt. wobec 51,0 pkt.

- Sygnały płynące ze strefy euro wyglądają zachęcająco - ocenił Andrzej Halesiak z Pekao SA. Po raz pierwszy od kilkunastu już miesięcy mamy poprawę wskaźnika PMI jednocześnie w usługach i przemyśle. To sugeruje mocny wzrost PKB w I kwartale tego roku - uważa.

Syntetyczny indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w styczniu 2013 r. 52,9 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Lepiej wygląda tez sytuacja w poszczególnych krajach. W Hiszpanii indeks koniunktury w branży usług jest najwyższy od 6,5 roku. W styczniu osiągnął poziom 54,9 pkt. w porównaniu do 54,2 pkt w grudniu ubiegłego roku. Co więcej, przedsiębiorcy zaczęli zatrudniać w usługach po raz pierwszy od 2008 roku. Optymistyczne nastroje nie zawitały jednak do wszystkich krajów UE. We Włoszech sektor usług zmaga się z niskim popytem. Indeks PMI cały czas pozostaje poniżej poziomu 50 pkt., choć w styczniu urósł z 47,9 do 49,4 pkt.

W Niemczech z kolei wskaźnik spadł do poziomu 53,1 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,6 pkt.

Problemy wciąż ma Francja. Pozostaje jedynym krajem strefy euro, gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu pozostaje poniżej poziomu 50 pkt. Oznacza to zastój w sektorze.

Autor: rf//bgr / Źródło: Reuters, TVN24 Biznes i Świat, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu