Europa da bankom bilion euro

Aktualizacja:
Nareszcie koniec spadków? - zastanawiają się maklerzy na Deutsche Boerse
Nareszcie koniec spadków? - zastanawiają się maklerzy na Deutsche BoersePAP/EPA

Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek opiewający na 500 miliardów euro plan ratunkowy dla systemu finansowego. To największy tego typu pakiet w powojennej historii Niemiec. Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy zapowiedział, że na pomoc bankom rząd zagwarantuje 360 mld euro. Podobny plan zaaprobował w poniedziałek rząd włoski - 20 mld euro, austriacki - 100 mld euro i holenderski - 200 mld euro. W sumie państwa europejskie ratują system finansowy kwotą grubo przekraczającą bilion euro.

Kwota robi wrażenie. Więc nic dziwnego, że po oświadczeniach rządów na rynkach zapanowała euforia.

Niemiecki plan zakłada udzielenie rządowych poręczeń dla banków na sumę 400 miliardów euro. Dodatkowo kwota 70-80 miliardów euro przeznaczona zostanie na bezpośrednie wsparcie banków i instytucji ubezpieczeniowych, które popadną w tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych. Na zabezpieczenie strat związanych z wdrażaniem propozycji przewidziano 20 miliardów euro.

Niemiecki plan do końca tygodnia

Do końca tygodnia obie izby niemieckiego parlamentu mają uchwalić ustawę wprowadzającą w życie propozycje rządu.

Przyjęty przez rząd plan antykryzysowy jest "podwaliną pod nową konstytucję dla rynku finansowego" - powiedziała kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej.

Suma pakietów pomocowych zaproponowanych przez rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów wynosi ponad 1 bilion euro

Podkreśliła, że podejmując próbę stabilizacji systemu finansowego jej rząd działa "w interesie obywateli, a nie w interesie instytucji finansowych". Celem planu jest odbudowa zaufania do rynku finansowego. - Rząd interweniuje, by nie powtórzyło się to, co obecnie przeżywamy. Tym samym tworzymy struktury ludzkiej gospodarki rynkowej - dodała.

Według Merkel, w najbliższy piątek obie izby parlamentu mają przyjąć ustawę wprowadzającą w życie propozycje rządu. Ustawa będzie obowiązywać do końca 2009 roku.

20 mld euro z budżetu

Przewidziane w planie rządowe poręczenia udzielane będą z powołanego funduszu stabilizacji rynków finansowych. Obejmą one poręczenia krótkoterminowych kredytów, których banki udzielają sobie wzajemnie.

Ryzyko strat dla budżetu na wypadek konieczności wywiązania się z udzielonych gwarancji rząd oszacował na 5 procent wartości funduszu, czyli 20 miliardów euro.

Po tej informacji DAX, indeks frankfurckiej giełdy wyskoczył w górę, i o 15.50 był o 10,6 proc. na plusie, gdy wcześniej zyskiwał nieco ponad 5 proc. Na koniec notowań wzrósł o 11,4 proc.

Do eurogrupy należą: Niemcy, Austria, Belgia, Cypr, Hiszpania, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia

Francuskie pieniądze przestały "krążyć"

Francuski prezydent, Nicolas Sarkozy zaproponował z kolei pomoc na łączną sumę 360 mld euro. 320 mld byłoby przeznaczonych na gwarancje depozytów bankowych, a pozostałe na zasilenie zagrożonych banków w kapitał.

- Trzeba odblokować rynek między bankami - pieniądze przestały krążyć - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu gabinetu.

Rząd Sarkozy'ego planuje również stworzenie nowej instytucji, która będzie wspierać instytucje finansowe w tarapatach.

We wtorek ustawa wprowadzająca w życie propozycje rządu trafi do parlamentu i prawdopodobnie zostanie przyjęta do końca tygodnia. Indeks giełdy paryskiej CAC40 zyskał na zamknięciu 11,2 proc.

Europa daje bilion euro, USA "tylko" 700 mld USD

Środki podjęte przez francuski rząd wpisują się w propozycje uzgodnione w niedzielę z innymi rządami państw członkowskich strefy euro. Plan eurogrupy obejmuje m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez dostarczenie im kapitału.

Na niedzielnym szczycie w Paryżu ustalono, że państwa eurogrupy zagwarantują pożyczki międzybankowe na czas ograniczony do końca 2009 roku w celu zapewnienia bankom płynności finansowej. Jak wyjaśnił francuski prezydent, gwarancje czasowe mają zachęcić instytucje finansowe, by znowu zaczęły sobie pożyczać pieniądze.

- Zjednoczona Europa zagwarantowała więcej środków finansowych niż Stany Zjednoczone - powiedział Sarkozy. Plan ratowania banków (tzw. plan Paulsona) w USA przewiduje wykupienie przez rząd od instytucji finansowych tzw. toksycznych długów z zabezpieczeniem hipotecznym. Kongres przeznaczył na ten cel 700 mld dolarów. Natomiast suma pakietów pomocowych zaproponowanych przez rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów wynosi ponad 1 bilion euro

Włoski rząd spieszy ciułaczom z odsieczą

Także włoski rząd przyjął w poniedziałek pakiet antykryzysowy, który ma zapewnić stabilność rynku finansowego. Giulio Tremonti, minister finansów oświadczył po posiedzeniu rządu, że fundusze na zagwarantowanie stabilizacji rynku "zostaną oddane do dyspozycji, kiedy tylko będą konieczne".

W najbliższą środę na szczycie Rady Europejskiej ma dojść do dalszego uzgodnienia antykryzysowych działań - już na szczeblu wszystkich 27 państw członkowskich Wspólnoty

Na mocy decyzji podjętej w zeszłym tygodniu włoski rząd postanowił utworzyć w trybie pilnym fundusz ochronny dla banków przeżywających ewentualne trudności, w wysokości 20 miliardów euro.

Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami we Włoszech gwarancjami objęte są depozyty bankowe do wysokości 103 tysięcy euro.

- Naszym celem jest nie tyle ratowanie banków, ile ochrona posiadaczy kont - powiedział minister Tremonti.

Austria daje stówę

Austriacki rząd zapowiedział w poniedziałek, że jest przygotowany, by wspomóc banki 85 miliardami euro, jeśli potrzebują tego, by przetrwać światowy kryzys finansowy. Kanclerz Alfred Gusenbauer oświadczył, że jego rząd jest również gotowy zapewnić im dodatkowe 15 miliardów euro kapitału.

By strumień znów zaczął płynąć

Holenderski premier Jan Peter Balkenende zapowiedział, gwarancje na pożyczki międzybankowe warte 200 miliardów euro. Balkenende oświadczył, że holenderskie środki będą gotowe do użycia w ciągu kilku dni i powinny pomóc sektorowi finansowemu wrócić do normy. - Prawie wszystkie banki, jakkolwiek są silne, mają problemy z płynnością - powiedział premier, dodając, że wynika to z braku zaufania.

- Rząd jest gotów zagwarantować część pożyczek między bankami i między instytucjami finansowymi, tak by strumień finansowy znów zaczął płynąć - przekonywał.

W ubiegłym tygodniu, by wesprzeć instytucje finansowe, holenderski rząd ustanowił fundusz wartości 20 miliardów euro. Według ministra finansów Woutera Bosa, pieniądze te będą dostępne dla każdej "zasadniczo zdrowej" firmy, która tego potrzebuje.

Przeczytaj o polskim "pakiecie zaufania"

I o kole ratunkowym, rzucanym przez NBP

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP