"Dziennik" i "Gazeta Prawna" już razem

Najnowsze

Aktualizacja:
DzGP"Dziennik Gazeta Prawna" od dziś w kioskach

W polskich kioskach pojawiła się nowa codzienna gazeta - tytuł powstały z fuzji "Dziennika" i "Gazety Prawnej". Nowe pismo "ma z założenia odziedziczyć najlepszą część spuścizny obu gazet" - zapewnia naczelny gazety Michał Kobosko.

Tytuł nowego pisma nie zaskakuje: "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta składa się z trzech grzbietów: stron białych (kraj, społeczeństwo, świat, opinie, kultura, sport), żółtych (prawo i podatki) i łososiowych (znany już Forsal - strony gospodarcze).

Za te pierwsze odpowiadają byli dziennikarze "Dziennika", resztą zajmuje się zespół dawnej "Gazety Prawnej".

Siatkarze i Pawlak

O czym możemy przeczytać w pierwszym numerze nowej gazety? Z pierwszej strony machają do nas oczywiście nasi złoci siatkarze. Druga to "wstępniak" redaktora naczelnego nowego tytułu Michała Kobosko, który tłumaczy, dlaczego w momencie gdy papierowe gazety na całym świecie przeżywają ogromne trudności, w Polsce pojawia się nowy dziennik.

"Uważamy, że na rynku nie było dotąd takiego tytułu - dogłębnego, opiniotwórczego, nieuwikłanego tak jak nasi konkurenci w bieżące wojny polityczne" - pisze Kobosko. Przy okazji szpileczkę wbija nam - mediom elektronicznym - bo "czymże innym jak nie artykułami z gazet telewizje i portale zapełniają swoją ofertę".

Dalej jest już bardziej politycznie - na trzeciej stronie mamy bowiem przenikliwą analizę, w której dziennikarze przewidują, że Waldemar Pawalak może zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera. CZYTAJ WIĘCEJ

Żółte strony otwiera informacja o tym, że fiskus prześwietla nasze konta osobiste i wywiad z Jerzym Stępniem, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei na pierwszej stronie łososiowej części gazety przeczytamy m.in. o rządowych poręczeniach dla firm i opinię Marka Belki o polityce antykryzysowej gabinetu Donalda Tuska.

Więcej dla prenumeratorów

Wydanie kioskowe "Dziennika Gazety Prawnej" będzie mieć co najmniej 20 stron białych, 12 łosiowych i 12 żółtych. Prenumeratorzy dostają więcej: żółta część powiększona jest dla nich do 32 stron, zawierających specjalistyczne teksty podatkowe i prawne.

"Dziennika Gazety Prawnej" od poniedziałku do czwartku kosztować ma 2,60 zł, a w piątki 2,90 zł. Dotychczas "Gazeta Prawna" kosztowała 3,99 zł w poniedziałki i piątki oraz 3,50 zł od wtorku do czwartku, zaś cena "Dziennika" wynosiła 2 zł w dni powszednie oraz 2,50 zł w piątki i soboty. Warto przypomnieć, że debiut "Dziennika" z ceną 1,50 zł przyniósł wojnę cenową między wydawcami prasy codziennej.

Wydawca nowego tytułu, Infor Biznes, przewiduje, że nowa gazeta osiągnie sprzedaż na poziomie 110-120 tysięcy egzemplarzy.

Źródło: TVN24.pl, wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: DzGP