Rosyjski VTB Bank będzie nieco zmniejszać swoją obecność w Londynie i reszcie Europy Zachodniej - zapowiedział prezes tego banku Andriej Kostin.
VTB Bank, drugi co do wielkości bank w Rosji wycofuje się z szerokiej działalności w krajach Europy Zachodniej. Agencja Reuters podaje, że instytucja zachowa podstawową działalność w największych krajach.
Tylko nieznacznie?
- Będziemy nieco zmniejszać nasze struktury w Londynie i Europie Zachodniej - powiedział dziennikarzom Andriej Kostin, prezes VTB Banku odpowiadając na pytanie czy przez sankcje zarządzana przez niego instytucja będzie musiała zwalniać pracowników.
Kostin mówił również, że jego bank utrzyma "rdzeń" działalności w Londynie i najważniejszych rynkach Europy Zachodniej. Jego zdaniem sytuacja poprawi się w ciągu roku lub dwóch. - Istnieje cały szereg niepotrzebnych operacji. Jeśli istnieją ograniczenia w dostępie do kapitału, to prawdopodobnie takie operacje jak IPO, emisje akcji oraz obligacji na rynkach międzynarodowych zostaną w znacznym stopniu zlikwidowane - mówi Kostin.
- W związku z tym musieliśmy przeprowadzić cięcia, ale z drugiej strony są obszary, w których będziemy potrzebować więcej ludzi - dodał.
Źle też na Ukrainie
Pod koniec września Kostin mówił agencji ITAR-TASS, że VTB Bank stracił na działalności na Ukrainie 674 mln dolarów od początku roku. - Te straty mogą powiększyć się dwukrotnie do końca 2014 roku - mówił wówczas Kostin. Zdaniem prezesa VTB Bank odzyska tylko połowę udzielonych na Ukrainie kredytów. - Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja polityczna i wojna na Ukrainie gwałtownie poluzowała dyscyplinę płatniczą - tłumaczył pod koniec września.
Sankcje
Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz m.in. Norwegia, Kanada i Australia ukarały Moskwę sankcjami wymierzonymi w różne sektory gospodarki za prowadzenie działań wojennych i wspieranie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, a także eskalację kryzysu w tym kraju. Część sankcji dotyczyło największych rosyjskich banków, firm i instytucji. Wśród nich est m.in. VTB Bank. Restrykcje uniemożliwiają m.in. zaciągania długich pożyczek w krajach UE.
Autor: MSZ / Źródło: Reuters, ITAR-TASS
Źródło zdjęcia głównego: vtb.com