Dreamliner "Franek" wystartował w swój pierwszy rejs

Najnowsze

Aktualizacja:
PLL LOTTo pierwszy boeing 787 LOT-u, który otrzymał imię

Szósty dreamliner LOT-u, o imieniu "Franek", wystartował w środę o godz. 13 w swój pierwszy rejs pasażerski do Nowego Jorku. To pierwszy boeing 787 polskiego przewoźnika, który otrzymał imię. Nadali je pasażerowie w konkursie internetowym zorganizowanym z okazji 85. urodzin PLL LOT.

"Franek", czyli boeing 787 o numerach rejestracyjnych SP-LRF, 1 maja późnym popołudniem wylądował na lotnisku Chopina. Do Warszawy przyleciał prosto 
z fabryki Boeinga w Everett koło Seattle.

Pierwszy rejs z upominkiem

Po dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności rejestracyjnych, "Franek" poleciał dzisiaj 
w swój pierwszy rejs pasażerski do Nowego Jorku. Kapitan uroczyście przywitał pasażerów na pokładzie, czekała na nich także słodka niespodzianka.

Konkurs na imię dla najnowszego dreamlinera, szóstego we flocie LOT-u, przeprowadzony został 
w marcu i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ruch na stronie konkursowej osiągnął 199 tys. 393 odsłon, przy liczbie 92 tys. 709 unikalnych użytkowników. Spłynęło aż 1 tys. 288 odpowiedzi.

Zwycięzcą okazała się mieszkanka Warszawy, która w nagrodę poleciała zwiedzić fabrykę Boeinga w Everett koło Seattle.

Dlaczego "Franek"?

Imię zostało naklejone na kadłub maszyny i pozostanie na nim do końca tego roku. Zwyciężczyni konkursu tak uzasadniała swój wybór: "Numer rejestracyjny tego samolotu to SP-LRF, więc: po pierwsze - F jak Franek, po drugie - F to 6 litera alfabetu 
i 6 dreamliner we flocie LOT-u, po trzecie - Franek to polskie, ponadczasowe imię, po czwarte - Franciszek to imię również dwóch asów przestworzy: Franciszka Petera i Franciszka Jacha i po piąte - to również imię Franciszka Żwirko". "Franek" będzie latał w ramach regularnej siatki połączeń długodystansowych LOT-u. Będzie go można zobaczyć na lotniskach w Nowym Jorku, Chicago, Toronto i Pekinie. Natomiast już od końca października (początku sezonu zimowego), "Franek" może odwiedzać także inne atrakcyjne turystycznie zakątki świata, jak: Kuba, Sri Lanka, RPA, Wietnam, Meksyk, Tajlandia. LOT będzie bowiem realizował w okresie zimowym rejsy czarterowe. Umowy z dwoma największymi biurami podróży zostały niedawno podpisane.

Materiał "Polski i Świata" TVN24 z 30 września 2013 r.

Nie taki "dream"?tvn24

Autor: ToLmtom/zp / Źródło: PLL LOT

Źródło zdjęcia głównego: PLL LOT