Zielona Wyspa zmaga się ze skutkami kryzysu gospodarczego. We wtorek, po raz drugi w ostatnim półroczu irlandzki rząd ogłosił nadzwyczajną korektę budżetu, wprowadzającej dodatkowe ograniczenia wydatków z powodu większego niż się pierwotnie spodziewano spadku PKB.
Według aktualnej prognozy, PKB Irlandii zmniejszy się w bieżącym roku o 8 proc., a nie - jak wcześniej podawano - o 6,75 proc. Bezrobocie sięgnie zaś 12,6 proc., by w roku 2010 wzrosnąć do 15,5 proc.
Wzrośnie też deficyt irlandzkiego budżetu. W całym 2009 roku wyniesie on 10,75 proc. PKB, a nie - jak prognozowano dotąd - 9,5 proc.
Koniec z niskimi podatkami
W ramach porządkowania finansów publicznych rząd zamierza wygospodarować 3,25 mld euro dzięki podwyższeniu podatków i redukcji wydatków. Stawki podatku dochodowego wzrosną w poszczególnych kategoriach zarobkowych o 2 do 6 punktów procentowych, podniesione też zostaną akcyza na papierosy i podatek od zysków kapitałowych. Wprowadzi się ponadto podatek od ubezpieczenia na życie. W latach 2010-11 konieczne będą dalsze oszczędności w kwocie 4,8 mld euro.
Rząd przyjrzy się też wynagrodzeniom pracowników sektora publicznego, zmieni zasady przyznawania zasiłku na dzieci, zastanowi się nad wprowadzeniem podatku od nieruchomości i od emisji dwutlenku węgla. Bez zmian pozostała najniższa w UE stawka podatku od przedsiębiorstw, wynosząca 12,5 proc.
W ramach działań antykryzysowych utworzona zostanie też państwowa agencja, która ma przejąć od banków komercyjnych ich oceniane na 80 do 90 mld euro toksyczne aktywa. Ruch ten ma pomóc w odblokowaniu rynku kredytowego.
Pięć lat na porządki
Minister finansów Irlandii Brian Lenihan potwierdził, że rząd uzyskał od Komisji Europejskiej 5 lat na uporządkowanie finansów publicznych, zrównoważenie budżetu i wyprowadzenie gospodarki z najgłębszej od początku lat 80 zapaści.
W rezultacie znacznego przegrzania rynku nieruchomości Irlandia jako pierwszy kraj UE wpadła w ubiegłym roku w recesję. Z powodu wysokiego deficytu budżetowego nie może sobie pozwolić na podejmowane przez inne państwa unijne wielomiliardowe programy pobudzania koniunktury.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu