Czy EBC dodrukuje euro?

Aktualizacja:
 
Rynki obawiają się, że kolejnym krajom strefy euro grozi bankructwoTVN24

Rynki oczekują na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Ale nie o zmianę stóp procentowych tym razem chodzi, bo analitycy są zgodni, że bank ich nie zmieni. Chodzi o to, że Jean-Claude Trichet może ogłosić przedłużenie programu pożyczek dla banków i zasygnalizować, czy EBC zdecyduje się na skup rządowych obligacji.

EBC prowadzi program zasilania banków w pieniądze. Dotyczy to tych banków, które są w tak złej sytuacji, że same nie byłyby w stanie pożyczyć pieniędzy na rynku. Program miał zostać zakończony w grudniu, ale banki nadal nie wyszły na swoje.

Będzie to pierwsza konferencja po posiedzeniu EBC po tym, jak Irlandii przyznano międzynarodową pomoc. Rynek spekuluje, że EBC może ogłosić nowe kroki antykryzysowe, by uspokoić rynki i obniżyć rentowności obligacji państw peryferyjnych eurolandu.

- Wyzwanie jakie stoi przed EBC w tej chwili jest ogromne. Z jednej strony widać napięcie w różnych sektorach rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek obligacji państw peryferyjnych strefy euro, a z drugiej strony zadaniem EBC jest utrzymywanie inflacji na niskim poziomie co wymaga postrzegania sytuacji w średnio- i długookresowym horyzoncie - powiedział Thorsten Polleit, ekonomista Barclays Capital.

- Oczekiwania co do inflacji, to w tej chwili najważniejsza sprawa, bo jeśli ludzie pomyślą że inflacja rośnie - choć na razie nie stanowi to problemu - to strefa euro poniesie wielkie straty - dodał.

To nie koniec kłopotów Irlandii

Nie dość, że Irlandia uzyskała od Unii pomoc w wysokości 85 mld euro, to irlandzkie banki mocno wystawione na ewentualne problemy peryferiów strefy euro - pisze "Financial Times". Są piątym największym wierzycielem Włoch, mają też poważny udział w finansowaniu długów Portugalii, Grecji i Hiszpanii, a więc kryzys długu w tych państwach mógłby je pogrążyć. "Financial Times" podkreśla, że Irlandia jest jednym z największych pożyczkodawców w Europie.

Irlandzki sektor finansowy został w zeszłym tygodniu dofinansowany pakietem pomocowym w wysokości 35 miliardów euro, co pogłębiło deficyt budżetu państwa i zmusiło je do przyjęcia unijnej pomocy.

Zapatero: jesteśmy zdrowi

Do tej pory największymi pożyczkobiorcami taniego pieniądza w EBC były banki Hiszpanii i Portugalii.

Jednak premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero zapewnia, że sektor bankowy Hiszpanii jest zdrowy i nie potrzebuje pomocy. W wywiadzie dla CNBC dodał, iz ma nadzieję, że w przyszłym roku gospodarka Hiszpanii zacznie rosnąć - a inwestorzy chętnie będą kupować hiszpańskie aktywa. Wszystko to mimo, że stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosi 20 procent i jest najwyższa w strefie euro, a PKB w trzecim kwartale stanął w miejscu wobec poprzednich trzech miesięcy.

- Hiszpański system bankowy jest dobrze dokapitalizowany i znajduje się w dobrej kondycji. Odrobiliśmy naszą pracę domową i wciąż to robimy. Ponadto, dla inwestorów będzie to jeden z najtrakcyjniejszych rynków finansowych. To będzie skuteczny i dochodowy system - powiedział Zapatero. Te słowa idą wbrew oczekiwaniom rynków co do akcji EBC.

Inwestorzy jednak w to nie do końca uwierzyli. W czwartek Hiszpania sprzedała obligacje 3-letnie ale inwestorzy zażądali wyższych odsetek niż w poprzedniej emisji, a rząd sprzedał papiery dłużne za mniejszą sumę niż planował. Inwestorzy kupili obligacje za 2,47 miliarda euro, podczas, gdy rząd planował sprzedać 2,75 miliarda euro. Średnia rentowność wyniosła ponad 3,7 procent, w porównaniu z 2,5 proc. poprzednio.

Będą drukować euro?

Po posiedzeniu banku oczkuje się też decyzji o zwiększonym skupie obligacji rządowych lub przynajmniej o tym, że Trichet zapowie ich dalszy skup. Część ekspertów podkreśla, że takie działania EBC będą dyktowane przez polityków, a to dla Jeana-Claude'a Tricheta oznacza utratę zależności. Taką decyzję - o skupie rządowych obligacji amerykańskich - podjął na początku listopada Fed.

USA wesprą mechanizm pomocy

Równocześnie - według agencji Reuters - USA mogą pomóc strefie euro w walce z kryzysem na rynku długu. Ameryka może zapewnić zwiększone finansowanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego zadaniem jest ratowanie krajów eurolandu zagrożonych bankructwem.

Unia utworzyła Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 750 miliardów euro wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który przeznaczył na ten cel 250 miliardów euro.

Według agencji, jeśli Bruksela zdecyduje się na podniesienie wartości funduszu Ameryka zgodzi się na zwiększenie części pomocy, jaką zapewnia za pośrednictwem MFW. Reuters donosi, że rozmowy o zwiększeniu amerykańskiej pomocy dla strefy euro prowadziła już ze Stanami Komisja Europejska. Waszyngton jest gotowy do pomocy Brukseli bo obawia się, że w strefie euro rozszerzy się kryzys zagrażający globalnej gospodarce.

Analitycy alarmują, że pieniądze w obecnym funduszu ratunkowym zostaną wyczerpane jeśli o pomoc poprosi Hiszpania.

"Oni już zbankrutowali"

Niektórzy z nich są pewni, że Irlandia, a także Portugalia są faktycznie niewypłacalne, podobnie jak w kwietniu okazało się to w przypadku Grecji.

Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup twierdzi, że Portugalia będzie potrzebowała pomocy juz niedługo. - Uwaga rynku prawdopodobnie skieruje się na Portugalię, która przy obecnym poziomie oprocentowania długu i tempie wzrostu jest mniej dramatycznie, ale niewypłacalna – napisał Buiter w raporcie.

Główny ekonomista Citigroup uważa, że jest prawdopodobne iż Portugalia będzie musiała uzyskać wkrótce dostęp do Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej.

- Pomimo ostatniego dramatu, jesteśmy przekonani, że widzieliśmy tylko początkowy akt, a reszta fabuły dopiero się rozwija – napisał Buiter. – Osiągnięcie dostępu do zewnętrznych źródeł funduszy nie oznacza końca problemów Irlandii. Powodem jest naszym zdaniem to, że zarówno państwo jak i system finansowy Irlandii jest de facto niewypłacalny. To oznacza, że zarówno niezabezpieczeni i bez gwarancji wierzyciele banków oraz wierzyciele państwa mogą ostatecznie zaakceptować restrukturyzację – dodał.

Czy USA mogą zbankrutować?

Czy pompowanie pieniędzy nie będzie miało zatem granic? EBC z wyraźnym ociąganiem idzie drogą, którą z zastraszającą dla niektórych prędkością suną rząd USA i Fed. I coraz więcej jest tych, którzy przed podążaniem nią ostrzegają. - Dolarowi grozi utrata statusu globalnej waluty odniesienia - ostrzega Paul Volcker, były szef Fed, przewodniczący Rady Odbudowy Gospodarczej przy prezydencie Baracku Obamie.

- Coraz ważniejsza staje się kwestia, czy wyjątkowa rola dolara może być utrzymana – powiedział Volcker podczas spotkania w University Club of New York.

Jego zdaniem, osłabienie amerykańskiej gospodarki, polityczny impas w USA, zaangażowanie kraju w dwie wojny oraz pogłębiające się geopolityczne problemy na Bliskim Wschodzie i Azji ograniczają zdolność Stanów Zjednoczonych do wpływania na wydarzenia na świecie.

Volcker uważa, że choć domyślnie USA pozostaje najważniejszym państwem, jego przykład już nie skłania innych krajów do zaufania przywództwu Stanów Zjednoczonych. Były szef Fed twierdzi, że USA zostało okiełznane przez lobbystów i niechęć do przyjęcia realistycznego budżetu.

– Na świecie rośnie przekonanie, że straciliśmy zarówno siłę gospodarczą oraz, co ważniejsze, spójny i skuteczny model zarządzania, który mógłby być naśladowany przez resztę świata. Zamiast tego, stoimy w obliczu załamanego rynku finansowego, słabych wyników naszej gospodarki i rozbicia politycznego – dodał.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP