Czy EBC dodrukuje euro?

Aktualizacja:
 
Rynki obawiają się, że kolejnym krajom strefy euro grozi bankructwoTVN24

Rynki oczekują na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Ale nie o zmianę stóp procentowych tym razem chodzi, bo analitycy są zgodni, że bank ich nie zmieni. Chodzi o to, że Jean-Claude Trichet może ogłosić przedłużenie programu pożyczek dla banków i zasygnalizować, czy EBC zdecyduje się na skup rządowych obligacji.

EBC prowadzi program zasilania banków w pieniądze. Dotyczy to tych banków, które są w tak złej sytuacji, że same nie byłyby w stanie pożyczyć pieniędzy na rynku. Program miał zostać zakończony w grudniu, ale banki nadal nie wyszły na swoje.

Będzie to pierwsza konferencja po posiedzeniu EBC po tym, jak Irlandii przyznano międzynarodową pomoc. Rynek spekuluje, że EBC może ogłosić nowe kroki antykryzysowe, by uspokoić rynki i obniżyć rentowności obligacji państw peryferyjnych eurolandu.

- Wyzwanie jakie stoi przed EBC w tej chwili jest ogromne. Z jednej strony widać napięcie w różnych sektorach rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek obligacji państw peryferyjnych strefy euro, a z drugiej strony zadaniem EBC jest utrzymywanie inflacji na niskim poziomie co wymaga postrzegania sytuacji w średnio- i długookresowym horyzoncie - powiedział Thorsten Polleit, ekonomista Barclays Capital.

- Oczekiwania co do inflacji, to w tej chwili najważniejsza sprawa, bo jeśli ludzie pomyślą że inflacja rośnie - choć na razie nie stanowi to problemu - to strefa euro poniesie wielkie straty - dodał.

To nie koniec kłopotów Irlandii

Nie dość, że Irlandia uzyskała od Unii pomoc w wysokości 85 mld euro, to irlandzkie banki mocno wystawione na ewentualne problemy peryferiów strefy euro - pisze "Financial Times". Są piątym największym wierzycielem Włoch, mają też poważny udział w finansowaniu długów Portugalii, Grecji i Hiszpanii, a więc kryzys długu w tych państwach mógłby je pogrążyć. "Financial Times" podkreśla, że Irlandia jest jednym z największych pożyczkodawców w Europie.

Irlandzki sektor finansowy został w zeszłym tygodniu dofinansowany pakietem pomocowym w wysokości 35 miliardów euro, co pogłębiło deficyt budżetu państwa i zmusiło je do przyjęcia unijnej pomocy.

Zapatero: jesteśmy zdrowi

Do tej pory największymi pożyczkobiorcami taniego pieniądza w EBC były banki Hiszpanii i Portugalii.

Jednak premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero zapewnia, że sektor bankowy Hiszpanii jest zdrowy i nie potrzebuje pomocy. W wywiadzie dla CNBC dodał, iz ma nadzieję, że w przyszłym roku gospodarka Hiszpanii zacznie rosnąć - a inwestorzy chętnie będą kupować hiszpańskie aktywa. Wszystko to mimo, że stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosi 20 procent i jest najwyższa w strefie euro, a PKB w trzecim kwartale stanął w miejscu wobec poprzednich trzech miesięcy.

- Hiszpański system bankowy jest dobrze dokapitalizowany i znajduje się w dobrej kondycji. Odrobiliśmy naszą pracę domową i wciąż to robimy. Ponadto, dla inwestorów będzie to jeden z najtrakcyjniejszych rynków finansowych. To będzie skuteczny i dochodowy system - powiedział Zapatero. Te słowa idą wbrew oczekiwaniom rynków co do akcji EBC.

Inwestorzy jednak w to nie do końca uwierzyli. W czwartek Hiszpania sprzedała obligacje 3-letnie ale inwestorzy zażądali wyższych odsetek niż w poprzedniej emisji, a rząd sprzedał papiery dłużne za mniejszą sumę niż planował. Inwestorzy kupili obligacje za 2,47 miliarda euro, podczas, gdy rząd planował sprzedać 2,75 miliarda euro. Średnia rentowność wyniosła ponad 3,7 procent, w porównaniu z 2,5 proc. poprzednio.

Będą drukować euro?

Po posiedzeniu banku oczkuje się też decyzji o zwiększonym skupie obligacji rządowych lub przynajmniej o tym, że Trichet zapowie ich dalszy skup. Część ekspertów podkreśla, że takie działania EBC będą dyktowane przez polityków, a to dla Jeana-Claude'a Tricheta oznacza utratę zależności. Taką decyzję - o skupie rządowych obligacji amerykańskich - podjął na początku listopada Fed.

USA wesprą mechanizm pomocy

Równocześnie - według agencji Reuters - USA mogą pomóc strefie euro w walce z kryzysem na rynku długu. Ameryka może zapewnić zwiększone finansowanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego zadaniem jest ratowanie krajów eurolandu zagrożonych bankructwem.

Unia utworzyła Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 750 miliardów euro wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który przeznaczył na ten cel 250 miliardów euro.

Według agencji, jeśli Bruksela zdecyduje się na podniesienie wartości funduszu Ameryka zgodzi się na zwiększenie części pomocy, jaką zapewnia za pośrednictwem MFW. Reuters donosi, że rozmowy o zwiększeniu amerykańskiej pomocy dla strefy euro prowadziła już ze Stanami Komisja Europejska. Waszyngton jest gotowy do pomocy Brukseli bo obawia się, że w strefie euro rozszerzy się kryzys zagrażający globalnej gospodarce.

Analitycy alarmują, że pieniądze w obecnym funduszu ratunkowym zostaną wyczerpane jeśli o pomoc poprosi Hiszpania.

"Oni już zbankrutowali"

Niektórzy z nich są pewni, że Irlandia, a także Portugalia są faktycznie niewypłacalne, podobnie jak w kwietniu okazało się to w przypadku Grecji.

Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup twierdzi, że Portugalia będzie potrzebowała pomocy juz niedługo. - Uwaga rynku prawdopodobnie skieruje się na Portugalię, która przy obecnym poziomie oprocentowania długu i tempie wzrostu jest mniej dramatycznie, ale niewypłacalna – napisał Buiter w raporcie.

Główny ekonomista Citigroup uważa, że jest prawdopodobne iż Portugalia będzie musiała uzyskać wkrótce dostęp do Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej.

- Pomimo ostatniego dramatu, jesteśmy przekonani, że widzieliśmy tylko początkowy akt, a reszta fabuły dopiero się rozwija – napisał Buiter. – Osiągnięcie dostępu do zewnętrznych źródeł funduszy nie oznacza końca problemów Irlandii. Powodem jest naszym zdaniem to, że zarówno państwo jak i system finansowy Irlandii jest de facto niewypłacalny. To oznacza, że zarówno niezabezpieczeni i bez gwarancji wierzyciele banków oraz wierzyciele państwa mogą ostatecznie zaakceptować restrukturyzację – dodał.

Czy USA mogą zbankrutować?

Czy pompowanie pieniędzy nie będzie miało zatem granic? EBC z wyraźnym ociąganiem idzie drogą, którą z zastraszającą dla niektórych prędkością suną rząd USA i Fed. I coraz więcej jest tych, którzy przed podążaniem nią ostrzegają. - Dolarowi grozi utrata statusu globalnej waluty odniesienia - ostrzega Paul Volcker, były szef Fed, przewodniczący Rady Odbudowy Gospodarczej przy prezydencie Baracku Obamie.

- Coraz ważniejsza staje się kwestia, czy wyjątkowa rola dolara może być utrzymana – powiedział Volcker podczas spotkania w University Club of New York.

Jego zdaniem, osłabienie amerykańskiej gospodarki, polityczny impas w USA, zaangażowanie kraju w dwie wojny oraz pogłębiające się geopolityczne problemy na Bliskim Wschodzie i Azji ograniczają zdolność Stanów Zjednoczonych do wpływania na wydarzenia na świecie.

Volcker uważa, że choć domyślnie USA pozostaje najważniejszym państwem, jego przykład już nie skłania innych krajów do zaufania przywództwu Stanów Zjednoczonych. Były szef Fed twierdzi, że USA zostało okiełznane przez lobbystów i niechęć do przyjęcia realistycznego budżetu.

– Na świecie rośnie przekonanie, że straciliśmy zarówno siłę gospodarczą oraz, co ważniejsze, spójny i skuteczny model zarządzania, który mógłby być naśladowany przez resztę świata. Zamiast tego, stoimy w obliczu załamanego rynku finansowego, słabych wyników naszej gospodarki i rozbicia politycznego – dodał.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl