Czy EBC dodrukuje euro?

Aktualizacja:
 
Rynki obawiają się, że kolejnym krajom strefy euro grozi bankructwoTVN24

Rynki oczekują na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Ale nie o zmianę stóp procentowych tym razem chodzi, bo analitycy są zgodni, że bank ich nie zmieni. Chodzi o to, że Jean-Claude Trichet może ogłosić przedłużenie programu pożyczek dla banków i zasygnalizować, czy EBC zdecyduje się na skup rządowych obligacji.

EBC prowadzi program zasilania banków w pieniądze. Dotyczy to tych banków, które są w tak złej sytuacji, że same nie byłyby w stanie pożyczyć pieniędzy na rynku. Program miał zostać zakończony w grudniu, ale banki nadal nie wyszły na swoje.

Będzie to pierwsza konferencja po posiedzeniu EBC po tym, jak Irlandii przyznano międzynarodową pomoc. Rynek spekuluje, że EBC może ogłosić nowe kroki antykryzysowe, by uspokoić rynki i obniżyć rentowności obligacji państw peryferyjnych eurolandu.

- Wyzwanie jakie stoi przed EBC w tej chwili jest ogromne. Z jednej strony widać napięcie w różnych sektorach rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek obligacji państw peryferyjnych strefy euro, a z drugiej strony zadaniem EBC jest utrzymywanie inflacji na niskim poziomie co wymaga postrzegania sytuacji w średnio- i długookresowym horyzoncie - powiedział Thorsten Polleit, ekonomista Barclays Capital.

- Oczekiwania co do inflacji, to w tej chwili najważniejsza sprawa, bo jeśli ludzie pomyślą że inflacja rośnie - choć na razie nie stanowi to problemu - to strefa euro poniesie wielkie straty - dodał.

To nie koniec kłopotów Irlandii

Nie dość, że Irlandia uzyskała od Unii pomoc w wysokości 85 mld euro, to irlandzkie banki mocno wystawione na ewentualne problemy peryferiów strefy euro - pisze "Financial Times". Są piątym największym wierzycielem Włoch, mają też poważny udział w finansowaniu długów Portugalii, Grecji i Hiszpanii, a więc kryzys długu w tych państwach mógłby je pogrążyć. "Financial Times" podkreśla, że Irlandia jest jednym z największych pożyczkodawców w Europie.

Irlandzki sektor finansowy został w zeszłym tygodniu dofinansowany pakietem pomocowym w wysokości 35 miliardów euro, co pogłębiło deficyt budżetu państwa i zmusiło je do przyjęcia unijnej pomocy.

Zapatero: jesteśmy zdrowi

Do tej pory największymi pożyczkobiorcami taniego pieniądza w EBC były banki Hiszpanii i Portugalii.

Jednak premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero zapewnia, że sektor bankowy Hiszpanii jest zdrowy i nie potrzebuje pomocy. W wywiadzie dla CNBC dodał, iz ma nadzieję, że w przyszłym roku gospodarka Hiszpanii zacznie rosnąć - a inwestorzy chętnie będą kupować hiszpańskie aktywa. Wszystko to mimo, że stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosi 20 procent i jest najwyższa w strefie euro, a PKB w trzecim kwartale stanął w miejscu wobec poprzednich trzech miesięcy.

- Hiszpański system bankowy jest dobrze dokapitalizowany i znajduje się w dobrej kondycji. Odrobiliśmy naszą pracę domową i wciąż to robimy. Ponadto, dla inwestorów będzie to jeden z najtrakcyjniejszych rynków finansowych. To będzie skuteczny i dochodowy system - powiedział Zapatero. Te słowa idą wbrew oczekiwaniom rynków co do akcji EBC.

Inwestorzy jednak w to nie do końca uwierzyli. W czwartek Hiszpania sprzedała obligacje 3-letnie ale inwestorzy zażądali wyższych odsetek niż w poprzedniej emisji, a rząd sprzedał papiery dłużne za mniejszą sumę niż planował. Inwestorzy kupili obligacje za 2,47 miliarda euro, podczas, gdy rząd planował sprzedać 2,75 miliarda euro. Średnia rentowność wyniosła ponad 3,7 procent, w porównaniu z 2,5 proc. poprzednio.

Będą drukować euro?

Po posiedzeniu banku oczkuje się też decyzji o zwiększonym skupie obligacji rządowych lub przynajmniej o tym, że Trichet zapowie ich dalszy skup. Część ekspertów podkreśla, że takie działania EBC będą dyktowane przez polityków, a to dla Jeana-Claude'a Tricheta oznacza utratę zależności. Taką decyzję - o skupie rządowych obligacji amerykańskich - podjął na początku listopada Fed.

USA wesprą mechanizm pomocy

Równocześnie - według agencji Reuters - USA mogą pomóc strefie euro w walce z kryzysem na rynku długu. Ameryka może zapewnić zwiększone finansowanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego zadaniem jest ratowanie krajów eurolandu zagrożonych bankructwem.

Unia utworzyła Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 750 miliardów euro wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który przeznaczył na ten cel 250 miliardów euro.

Według agencji, jeśli Bruksela zdecyduje się na podniesienie wartości funduszu Ameryka zgodzi się na zwiększenie części pomocy, jaką zapewnia za pośrednictwem MFW. Reuters donosi, że rozmowy o zwiększeniu amerykańskiej pomocy dla strefy euro prowadziła już ze Stanami Komisja Europejska. Waszyngton jest gotowy do pomocy Brukseli bo obawia się, że w strefie euro rozszerzy się kryzys zagrażający globalnej gospodarce.

Analitycy alarmują, że pieniądze w obecnym funduszu ratunkowym zostaną wyczerpane jeśli o pomoc poprosi Hiszpania.

"Oni już zbankrutowali"

Niektórzy z nich są pewni, że Irlandia, a także Portugalia są faktycznie niewypłacalne, podobnie jak w kwietniu okazało się to w przypadku Grecji.

Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup twierdzi, że Portugalia będzie potrzebowała pomocy juz niedługo. - Uwaga rynku prawdopodobnie skieruje się na Portugalię, która przy obecnym poziomie oprocentowania długu i tempie wzrostu jest mniej dramatycznie, ale niewypłacalna – napisał Buiter w raporcie.

Główny ekonomista Citigroup uważa, że jest prawdopodobne iż Portugalia będzie musiała uzyskać wkrótce dostęp do Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej.

- Pomimo ostatniego dramatu, jesteśmy przekonani, że widzieliśmy tylko początkowy akt, a reszta fabuły dopiero się rozwija – napisał Buiter. – Osiągnięcie dostępu do zewnętrznych źródeł funduszy nie oznacza końca problemów Irlandii. Powodem jest naszym zdaniem to, że zarówno państwo jak i system finansowy Irlandii jest de facto niewypłacalny. To oznacza, że zarówno niezabezpieczeni i bez gwarancji wierzyciele banków oraz wierzyciele państwa mogą ostatecznie zaakceptować restrukturyzację – dodał.

Czy USA mogą zbankrutować?

Czy pompowanie pieniędzy nie będzie miało zatem granic? EBC z wyraźnym ociąganiem idzie drogą, którą z zastraszającą dla niektórych prędkością suną rząd USA i Fed. I coraz więcej jest tych, którzy przed podążaniem nią ostrzegają. - Dolarowi grozi utrata statusu globalnej waluty odniesienia - ostrzega Paul Volcker, były szef Fed, przewodniczący Rady Odbudowy Gospodarczej przy prezydencie Baracku Obamie.

- Coraz ważniejsza staje się kwestia, czy wyjątkowa rola dolara może być utrzymana – powiedział Volcker podczas spotkania w University Club of New York.

Jego zdaniem, osłabienie amerykańskiej gospodarki, polityczny impas w USA, zaangażowanie kraju w dwie wojny oraz pogłębiające się geopolityczne problemy na Bliskim Wschodzie i Azji ograniczają zdolność Stanów Zjednoczonych do wpływania na wydarzenia na świecie.

Volcker uważa, że choć domyślnie USA pozostaje najważniejszym państwem, jego przykład już nie skłania innych krajów do zaufania przywództwu Stanów Zjednoczonych. Były szef Fed twierdzi, że USA zostało okiełznane przez lobbystów i niechęć do przyjęcia realistycznego budżetu.

– Na świecie rośnie przekonanie, że straciliśmy zarówno siłę gospodarczą oraz, co ważniejsze, spójny i skuteczny model zarządzania, który mógłby być naśladowany przez resztę świata. Zamiast tego, stoimy w obliczu załamanego rynku finansowego, słabych wyników naszej gospodarki i rozbicia politycznego – dodał.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP