Czerwono na całym świecie

Aktualizacja:

1700 pkt - kolejny psychologiczny poziom wsparcia WIG 20 pękł jak bańka mydlana. Indeks największych spółek środową sesję zakończył 7,6 proc. pod kreską i osiągnął najniższy poziom w tym roku. Czerwono było też w Europie, a za oceanem spadek wyniósł aż 5,69 proc.

W środę WIG 20 (1683 pkt) oddał cały wczorajszy zysk. Po informacjach o spadkach w USA i Azji oraz w cieniu mocnego dolara, który jest najdroższy od marca 2007 r., nasz parkiet otworzył się na ponad 2-procentowym minusie. Podobnie wyglądają parkiety Europy i te zamknięte już w Azji.

Na wartości sporo traciły wszystkie indeksy: WIG spadł ponad 6 proc., a WIG 20 o 7,6 proc. Winowajcami spadków były przede wszystkim duże spółki m.in. BRE, Getin, Polnord, PKN Orlen, Agora i KGHM, które straciły po ponad 10 proc. W sumie sesję zakończyły pod kreską wszystkie spółki WIG 20.

To nie panika...

Zdaniem głównego ekonomisty banku Pekao SA Rolanda Paszkiewicza, mimo środowych spadków na GPW nie można stwierdzić, że inwestorów ogarnęła panika. Na potwierdzenie swej opinii wskazuje on najniższe od 2 tygodni obroty.

Jak twierdzi Paszkiewicz świadczą one o zniechęceniu do kupowania akcji, które w porównaniu z cenami z ubiegłych lat są stosunkowo tanie. Jak wyjaśnił, niewielka grupa sprzedających przy braku kupujących jest w stanie doprowadzić do bardzo dużych przecen.

Główny ekonomista banku Pekoa SA podkreślił, że spadki na warszawskiej giełdzie to konsekwencja złych nastrojów za oceanem i na giełdach Europy Zachodniej. Ekspert dodaje, że jeżeli złe nastroje na Zachodzie utrzymają się, to w najbliższym czasie nie możemy liczyć na odbicie się warszawskich indeksów.

Europa też na czerwono

Minorowe nastroje dominowały też na innych giełdach Starego Kontynentu. Na otwarciu w środę na głównych europejskich giełdach notowano spadki wartości akcji. W Londynie indeks FTSE-100 utracił na otwarciu 2,43 procent. W Paryżu spadek wartości indeksu CAC 40 wyniósł 2,82 procent a we Frankfurcie DAX utracił 2,61 procent. Po południu było jeszcze gorzej. Najważniejsze indeksy znalazły się na ponad 3-procentowym minusie.

Na giełdzie w Austrii od początku dużo traciły Austrian Airlines - 27 proc. To reakcja na informacje, o tym, że jednak nie ma chętnego inwestora na jej pakiet akcji.

Ostatecznie na zamknięciu francuski indeks CAC 40 spadł o 5,10 proc., do 3.298,18 pkt., niemiecki DAX - o 4,46 proc., do 4.571,07 pkt., zaś brytyjski FTSE 100 - o 4,47 proc., do 4.040,52 pkt.

Najwięcej straciły na wartości akcje banków, z Santanderem na czele, który spadł o 10,5 proc. z powodu obaw o stan gospodarek krajów Ameryki Łacińskiej.

Spadły też akcje spółek sektora energetycznego, gdzie BP, Total i Shell straciły ponad 5 proc. z powodu spadku cen ropy o 4 dolary, do 68 dolarów za baryłkę.

Stosunkowo nieźle w tym zestawieniu wygląda węgierski indeks BUX, który na zamknięciu był o 3,43 proc. niższy niż dzień wcześniej - spadł do 11.916,03 pkt.

Rosja nadal rozchwiana

Od silnego spadku cen akcji rozpoczęły się środowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Po pierwszych 25 minutach indeks RTS tracił 2,66 proc., a MICEX - 3,84 proc. Po południu także znajdował się na sporym minusie.

Poprzedniego dnia wskaźnik RTS zyskał 2,39 proc., zaś MICEX - 4,16 proc. Tak silną zniżkę cen na moskiewskich parkietach analitycy tłumaczą nie stabilnością na rynkach światowych.

Ostatecznie notowania na giełdzie RTS zakończyły się jeszcze większymi spadkami - jej indeks stracił 7,17 proc. i wyniósł na zamknięciu 665,78 pkt. Natomiast wskaźnik MICEX zakończył środę na poziomie 628,12 pkt. - o 3,74 proc. poniżej wtorku.

Wyprzedaż na moskiewskich parkietach analitycy tłumaczą podobnymi tendencjami na rynkach zagranicznych i dalszym spadkiem cen surowców na świecie.

USA też pod kreską

Poniżej wczorajszych poziomów otworzyły się też indeksy amerykańskie. Technologiczny Nasdaq stracił 1,5 proc., a S&P 500 ok. 3 proc. Do kupowania akcji inwestorów nie skłania panika na rynku walutowym i surowcowym.

Co więcej, jeszcze przed sesją swoje wyniki za trzeci kwartał prezentowały kolejne spółki. Fatalnie wypadły rezultaty banku Wachovia, który został przejęty przez Wells Fargo. Wachovia miała w trzecim kwartale 23,9 mld $ straty. Zarząd Wells Fargo szacował, że w wycenianym na prawie 500 mld dolarów majątku Wachovii spodziewa się 74 mld $ strat.

Zamknięcie notowań było jeszcze gorsze, choć pod koniec Dow Jones i tak sporo odrobił: był już poniżej poziomu 8360 pkt., aby ostatecznie zamknąć środę z 8519,21 punktami - czyli o 5,69 procent niżej niż we wtorek. 6,1 procent stracił indeks S&P 500. Technologiczny Nasdaq stracił najmniej - niecałe 4,8 procent.

Według analityków powodem zniżki były kiepskie wyniki dużych spółek, które publikowały swoje raporty kwartalne. Ponad 7,5 proc. straciły walory Boeinga, taniały także akcje koncernu farmaceutycznego Merck. JPMorgan zakończył dzień około 6 procent pod kreską, podobnie jak Bank of America.

Do udanych mogą natomiast zaliczyć tę sesję niektóre spółki technologiczne. Zysk Apple'a w trzecim kwartale wzrósł o ponad jedną czwartą, co skłoniło inwestorów do zakupów akcji tej spółki - i przyniosło wzrost kursu o niemal 6 proc. O 2,65 proc. Nad kreską znalazły się też akcje Yahoo. Ale już walory firmy Sandisc potaniały o ponad 31 proc.

Przedmiot pożądania

Mimo to wygląda na to, że nagle wszyscy zapragnęli posiąść dolary oraz jeny. Kurs EUR/USD w przeciągu ostatnich 48 godzin spadł o ponad 4 proc.. Aprecjacja dolara wywołała z kolei wyprzedaż na rynku surowcowym: notowania miedzi spadają o 4 proc., kurs ropy zniżkuje o 2,9 proc., zaś cena ołowiu maleje o 6,3 proc.

Jeszcze bardziej niż euro tracą waluty państw zaliczanych do kategorii rynków wschodzących. Inwestorzy pozbywają się akcji i obligacji zarówno w Korei Płd., Rosji, Argentynie - tak jak w Polsce i na Węgrzech. Dzisiaj bank centralny Węgier postanowił desperacko bronić forinta, niespodziewanie podnosząc stopy procentowe o 300 pkt. bazowych.

Tokio, Hongkong, Seul - wszystko spada

Na zamknięciu w środę na głównych parkietach Azji ponownie nastąpił spadek wartości akcji.

W Tokio główny indeksu Nikkei 225 spadł o 6,79 procent, co analitycy wiążą ze zbyt szybką aprecjacją jena wobec amerykańskiego dolara. Na giełdzie w Seulu indeks KOSPI stracił 5,1 procent - w ciągu dnia spadek sięgał nawet ponad siedmiu procent.

Hongkoński indeks Hang Seng spadł w środę na zamknięciu o 2,86 procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes, Bloomberg.com, PAP, AFP, money.pl, bankier.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP