Coraz więcej zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym

Najnowsze

TVN24Coraz więcej Polaków pracuje w motoryzacji

Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce przekroczyło w połowie tego roku 188,5 tys. osób. Branża zatrudnia już około 4,2 proc. wszystkich zatrudnionych w polskim przemyśle - wynika z analiz Polskiej Izby Motoryzacji.

Siła napędową przemysłu motoryzacyjnego w Polsce są producenci komponentów i części, którzy zatrudniają ponad 4/5 wszystkich osób związanych z tym przemysłem - wyliczają eksperci PIM. Drugą grupę stanowią producenci pojazdów z niespełna 16-proc. udziałem w zatrudnieniu. Trzecią grupą są producenci przyczep i naczep, którzy zatrudniają blisko trzy proc. osób w branży.

Polska Izba Motoryzacji przewiduje, że zatrudnienie w tej branży w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób. Możliwe to będzie m.in. dzięki dalszym inwestycjom (np. uruchomieniu produkcji modelu 500 w fabryce Fiat Auto Poland, modelu Chevrolet Aveo w warszawskim FSO) oraz zwiększeniu produkcji przez pozostałych producentów pojazdów, ale przede wszystkim w wyniku kolejnych inwestycji sektorze pod-dostawczym.

Dotyczy to m.in. inwestycji przewidzianych do realizacji na lata 2007-2009 jak np. AE Group Strzelce Krajeńskie (znajdzie tu zatrudnienie co najmniej 250 osób), Autocam Poland Kamienna Góra (200), Automotive Lighting Sosnowiec (150), Bosch/Denso Wrocław, Bridgestone Stargard Szczeciński (750) Haering Piotrków Tryb. (350) czy Johann A. Krause Polska Gdańsk (300).


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24