Chiny zadłużone na blisko trzy biliony dolarów. Eksperci: To mało, ale...

Najnowsze

Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | ElyyoChiny opublikowały pierwszy od 2011 roku raport na temat długu samorządów

Zadłużenie chińskiego samorządu sięgnęło niemal trzech bilionów dolarów - ogłosiło chińskie Narodowe Biuro Audytu. To o 67 proc. więcej niż w 2010 roku.

Narodowe Biuro Audytu (National Audit Office) prześwietliło budżety 33 tysięcy samorządów miejskich i ponad 36 tysięcy samorządów regionalnych. W najnowszym raporcie wyliczyło, że ich łączne zadłużenie wyniosło na koniec czerwca tego roku 17,9 biliona juanów, czyli blisko trzy biliony dolarów. Suma obejmuje wszelkie zobowiązania i rządowe gwarancje.

Niebezpieczne rolowanie długu

"Zadłużenie chińskich rządów lokalnych jest pod kontrolą, ale w niektórych obszarach stwierdzono istnienie niebezpieczeństwa" - stwierdzono w raporcie. Wśród nich wymieniono m.in. brak autonomii polegającej na uzależnieniu od centralnego rządu w sprawie sprzedaży gruntów na spłatę kredytów. Raport ujawnił także, że coraz częściej samorządy zaciągają nowe pożyczki na spłatę starych. Dzięki rolowaniu długu, spłacają już w ten sposób jedną piątą zobowiązań.

Inwestorzy zwracają jednak uwagę, że pieniądze z pożyczek lokalni politycy przeznaczają jednak na niepotrzebne projekty infrastrukturalne. To rodzi obawę, że inwestycje się nie zwrócą, a tym samym zabraknie środków na spłatę zadłużenia. W efekcie może dojść do destabilizacji chińskiego systemu finansowego. Dlatego ekonomiści apelują, by druga co do wielkości gospodarka świata zmniejszyła swoje potrzeby pożyczkowe.

Niepokojące tempo

Zdaniem analityków cytowanych przez Reutersa, dane z rządowego raportu potwierdzają dobrą kondycję chińskiej gospodarki. Przytaczają dla porównania przykład Japonii, gdzie zadłużenie wynosi ok. 10 bilionów dolarów. Niepokoi ich jednak tempo wzrostu chińskich długów. "Podczas gdy całkowity dług publiczny Chin pozostaje niski jak na standardy OECD, to tempo jego wzrostu jest nadal niepokojące" - twierdzą eksperci z firmy analitycznej ANZ w komentarzu cytowanym przez Reutersa.

Pekin nakazał przeprowadzenie badania na temat zadłużenia samorządów w sierpniu, na fali rosnącego sceptycyzmu opinii publicznej co do wiarygodności oficjalnych danych. To pierwsze od 2011 tego typu kompleksowa analiza. Obecnie dług publiczny Chin wyniósł 58 proc. PKB.

Autor: rf//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Elyyo