- Najnowsze badania małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że w zeszłym roku więcej niż jedna na dziesięć firm przeniosła z powrotem do Wielkiej Brytanii część swojej produkcji - powiedział w Davos premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Zaznaczył, że jest szansa, by ta tendencja była jeszcze większa.
Piątek to kolejny dzień spotkania w Davos Światowego Forum Ekonomicznego 2014, z udziałem ok. 2500 osób - polityków, biznesmenów, naukowców, dziennikarzy. Wśród tematów prestiżowego spotkania - rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne oraz przeciwdziałanie skutkom kryzysu finansowego. Wśród mówców tego dnia był również premier Wielkiej Brytanii.
Tendencja w gospodarce
David Cameron podkreślił, że "w ostatnich latach często była stosowana praktyka przenoszenia produkcji firm do krajów o niższych kosztach pracy".
- Wszyscy to widzieliśmy, wszyscy wiemy, że będzie to trwać nadal, ale teraz jest szansa na odwrót i na odtworzenie części miejsc pracy - zapewnił brytyjski premier.
I dodał: - Najnowsze badania małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że w zeszłym roku więcej niż jedna na dziesięć firm przeniosła z powrotem do Wielkiej Brytanii część swojej produkcji. Obecnie ponad dwa razy więcej firm, w porównaniu do liczby tych, które ją przenoszą, wraca do kraju z produkcją. Od przetwarzania żywności po modę, od producentów samochodów po producentów komputerów - ocenił Cameron.
- Ta tendencja jest widoczna nie tylko w jednym sektorze. Objawia się w całej gospodarce - podkreślił.
Prawda ogólna
Do słów premiera Wielkiej Brytanii odniósł się gość TVN24 Biznes i Świat Wojciech Warski, ekspert gospodarczy i przewodniczący konwentu BCC.
- To, że produkcję należałoby troszeczkę przywrócić do Europy, a nie tylko żyć z pośrednictwa, handlu i usług, to prawda. Ale jest to tylko drobny fragment tej prawdy. Żeby Europa zaczęła żyć na nowo, musiałby zrewolucjonizować swój status dobrobytu, zacząć go racjonalizować - powiedział Walczak.
I dodał: - Europa jest skonstruowana arcysocjalnie, są kraje, które mogą sobie na to pozwolić, natomiast Europa jako całość wymaga przebudowy mentalnościowej. Z tym będzie problem - ocenił.
Autor: mn / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl