Wprowadzane przez Komisję Europejską ograniczenia wysokości opłat za połączenia komórkowe są zgodne z prawem - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Rozpatrywał on pozew złożony przez wiodących europejskich operatorów, którzy kwestionowali ograniczenia dla cen rozmów prowadzonych w roamingu.
Operatorzy Vodafone, Telefónica O2, T-Mobile i Orange zaskarżyli wprowadzone w 2007 roku maksymalne wysokości kosztów rozmów prowadzonych przez posiadacza komórki w innym kraju. Zakwestionowali oni ważność rozporządzenia UE w sprawie roamingu przed sądem brytyjskim. Sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy Wspólnota miała prawo przyjąć rozporządzenie określające maksymalne ceny detaliczne
Sędziowie Trybunału uznali, że jest ono potrzebne, bowiem zabezpiecza klientów przed nadmiernie wywindowanymi cenami.
Rozporządzenie w sprawie roamingu określa ceny maksymalne, które mogą być pobierane przez operatorów telefonii ruchomej za połączenia głosowe odbierane i wykonywane przez użytkowników znajdujących się poza swą siecią, w innym kraju UE.
Rozporządzenie ustala również ceny maksymalne dla opłat z tytułu roamingu na poziomie hurtowym, tzn. dla opłat uiszczanych przez sieć konsumenta na rzecz używanej przez konsumenta sieci zagranicznej. W czerwcu 2009˙rozporządzenie zostało rozszerzone także o SMS-y i transmisję danych, a także przedłużono jego ważność do czerwca 2012 roku
Firmy telekomunikacyjne uzyskiwały dawniej wyjątkowo wysokie przychody za takie rozmowy. Według danych Komisji Europejskiej zyski operatorów były z nich nawet czterokrotnie wyższe, niż połączeń krajowych. KE argumentowała także, iż duże zróżnicowanie cen krajowych i w roamingu stanowiło przeszkodę w ujednolicaniu wspólnego europejskiego rynku.
Trybunał wskazał, że w czasie przyjmowania rozporządzenia "poziom cen detalicznych usług roamingu międzynarodowego był wysoki i stosunek kosztów do cen nie odzwierciedlał sytuacji, jaka powinna mieć miejsce na rynku w pełni konkurencyjnym". Ponadto, dodaje Trybunał, "na państwa członkowskie wywierana była presja, aby podjęły one środki w celu rozwiązania tego problemu".
Stwierdził też, że maksymalne ceny detaliczne mogą być uznane za właściwe i konieczne dla ochrony konsumentów przed wysokim poziomem cen. Przypomniał, że przed opracowaniem rozporządzenia Komisja Europejska przeprowadziła analizę rozwiązań i dokonała oceny wpływu gospodarczego różnych rodzajów regulacji.
Źródło: AP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu