Bill Gates wrócił na "swoje" miejsce. Znów jest najbogatszy

TVN24 Biznes

World Economic Forum/Wikipedia | Sebastian DerungsGates dysponuje niebagatelnym majątkiem

Po kilku latach, kiedy musiał się zadowolić niższym miejscem na podium, Bill Gates wrócił na szczyt. Według najnowszego rankingu Bloomberga, założyciel Microsoftu znów jest najbogatszym mieszkańcem Ziemi. Jego majątek szacuje się na 72,7 miliarda dolarów.

Gates został strącony z podium w 2007 roku przez meksykańskiego inwestora i właściciela dużego operatora sieci komórkowej, Carlosa Slima. Meksykanin może się obecnie pochwalić majątkiem w postaci 72,1 miliarda dolarów.

Kluczowe znaczenie akcji

Zmiana na szczycie listy to głównie skutek zmian kursu akcji Microsoftu i najważniejszej firmy Slima, czyli największej w Amerykach sieci komórkowej America Movil. Pierwsza korporacja notuje obecnie świetnie wyniki, co podnosi wartość Gatesa, posiadającego pięć procent akcji swojej firmy. Dobre wyniki notuje też fundusz inwestycyjny Amerykanina, Cascade Investment, w którym skupia się większość jego majątku.

Slim musi się natomiast borykać z problemami w rodzinnym Meksyku. Miejscowe władze forsują wprowadzenie nowego prawa, które może storpedować monopol, który posada na tym rynku America Movil. Rynek zareagował na to wyprzedażą akcji firmy, które straciły 14 procent wartości od początku roku. Pozbawiło to Slima trzech miliardów dolarów.

Buffet, Ortega, Kamprad

Trzecie miejsce na liście zajmuje słynny inwestor Warren Buffett, mogący się pochwalić majątkiem w wysokości 59,7 miliarda dolarów. Tuż poza podium lokuje się najbogatszy Europejczyk, Hiszpan Amancio Ortega, właściciel imperium modowego (np. marka Zara) z wynikiem 56 miliardów dolarów. Piąty jest kolejny przedstawiciel Starego Kontynentu, założyciel Ikei, Ingvar Kamprad, który może się pochwalić 55,6 miliardami dolarów.

Autor: mk//tka/k / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: World Economic Forum/Wikipedia | Sebastian Derungs