Bielecki trafił do MSZ

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bielecki jednak do RPP?

Jan Krzysztof Bielecki znalazł się wśród członków nowo powołanej Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przy MSZ - poinformował resort na swojej stronie internetowej. Wcześniej radio RMF FM podało, że były szef banku Pekao SA ma zbudować nową Radę Polityki Pieniężnej, której głównym zadaniem ma być przygotowanie gruntu pod wejście Polski do strefy euro.

We wtorek Bielecki zrezygnował z prezesury w Pekao SA nie ujawniając powodów tej decyzji. Nie komentuje jej również włoski UniCredit, właściciel Pekao. Od tego czasu trwają spekulacje wokół nowej posady dla Bieleckiego. Mówi się o fotelu premiera, prezydenta i członka Rady Polityki Pieniężnej, której skład zmieni się na początku przyszłego roku. Według RMF FM, to właśnie tam ma trafić były prezes Pekao.

Na razie jednak trafił do ministerstwa spraw zagranicznych. Nowo powołana rada wg komunikatu resortu "ma przedkładać ministrowi spraw zagranicznych oraz dyrektorowi stanowisk w każdej sprawie dotyczącej Instytutu".

Kto do Rady

Nowa posada nie wyklucza jednak, że Bielecki ostatecznie trafi do RPP. Sześcioletnia kadencja obecnych członków Rady wygasa w styczniu i lutym 2010 roku. Po trzech nowych członków wybiorą prezydent, Sejm i Senat. Trzon Rady jest nieoficjalnie znany. Prezydent wyznaczy prawdopodobnie Ryszarda Bugaja, Adama Glapińskiego i Zytę Gilowską. Mówi się też o historyku, prof. Wojciechu Roszkowskim.

Ale to drużyna Bieleckiego będzie w nowej Radzie grać pierwsze skrzypce. Obok niego w gremium mieliby zasiadać profesor Jan Winiecki i były wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski. Bratkowski sam przyznał w rozmowie z TVN CNBC Biznes, że taką propozycję otrzymał już kilka tygodni temu. - Powiedziałem, że jestem zainteresowany - powiedział.

Prof. Andrzej Bratkowski nie odmówiłby/TVN CNBC Biznes

Z ramienia koalicyjnego PSL do Rady wejdzie również wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Do tej grupy ma dołączyć jeszcze ktoś młody, z rynku, ale poszukiwania wciąż trwają.

Euro-drużyna

Z informacji radia wynika też, że najważniejszym zadaniem nowej Rady ma być przygotowanie Polski do wejścia do systemu ERM2 - przedsionka strefy euro, i doprowadzenia do przyjęcia wspólnej waluty. Rada Polityki Pieniężnej ma w tym procesie ogromne znaczenie. Decyzje Rady o stopach procentowych wpływają na poziom inflacji, której poziom jest jednym z pięciu kryteriów konwergencji. Poza tym - według ustawy o Narodowym banku Polskim - "NBP realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów w porozumieniu z Radą". Oznacza to, że decyzja rządu o wejściu do ERM2, a co najważniejsze - ustaleniu kursu parytetowego - musi mieć akceptację RPP.

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24