Biedronka z wyższą sprzedażą. Sieć otworzy 300 nowych sklepów

Materiały prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.Biedronka ma rosnąć w 2014 roku

Ponad 400 mln euro na inwestycje, nowe sklepy i plany rozwoju - właściciel Biedronki, firma Jeronimo Martins Polska zaprezentowała wyniki za 2013 rok. - Jesteśmy, więc dobrze przygotowani do 2014 roku. Biedronka w Polsce pozostaje naszym priorytetem i silnikiem naszego wzrostu - powiedział cytowany w komunikacie prezes JM Pedro Soares dos Santos.

Pedro Soares dos Santos zaznaczył, że "w obliczy niższej dynamiki konsumpcji prywatnej Biedronka zwiększyła swój udział w rynku i umocniła swoją pozycję lidera w polskim sektorze detalicznego handlu żywnością". - Przyczyniła się do tego zmiana strategii handlowej połączona z promocjami - zaznaczył.

Zapewnił on, że Biedronka "pozostaje strategicznym priorytetem i silnikiem wzrostu" firmy.

Dalszy rozwój

W 2013 roku JM zainwestowało w Biedronkę 402 mln euro, co przyczyniło się do otwarcia 280 sklepów i dwóch nowych centrów dystrybucyjnych.

Przychody całej grupy wyniosła 11,8 mld euro, wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z 2012 rokiem. Na polskim rynku sprzedaż detaliczna wzrosła w 2013 r. o 2,6 proc.

W tym czasie sprzedaż Biedronki wzrosła o 15,0 proc., a sprzedaż porównywalna (like-for-like) - o 4,2 proc. przy realizacji planu wzrostu.

EBITDA Biedronki wzrosła o 8,7 proc. do 600 mln euro, co stanowiło 77 proc. EBITDA całej grupy.

"Będziemy nadal wzmacniać naszą pozycję cenową. Jest to konieczne , aby utrzymać wzrost sprzedaży przed rynku w Polsce i Portugalii. Priorytetem naszej strategii rozwoju będzie program rozbudowy. Biedronka planuje otworzyć około 300 sklepów i trzy nowe centra dystrybucji" - czytamy w komunikacie.

Prawie 20 lat

Portugalska firma Jeronimo Martins w Polsce rozpoczęła działalność w 1995 roku, pod nazwą Jeronimo Martins Dystrybucja. W tym samym roku zaczęły też powstawać pierwsze sklepy sieci Biedronka, choć początkowo nie był to jedyny obszar działalności JM w naszym kraju.

Firma była także właścicielem hipermarketów Jumbo oraz sieci Eurocash, potem sieci sklepów Biedronka.

W 2011 roku firma rozpoczęła w Polsce rozwój sieci drogerii Hebe. Plany na najbliższe lata zakładają dalszą ekspansję Hebe oraz powstanie 3000 sklepów sieci Biedronka do 2015 roku.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.

Pozostałe wiadomości