Po burzliwym piątku z danymi z rynku pracy USA poniedziałek zapowiadał się spokojniej. Na giełdy powrócił optymizm, a w Warszawie świetny dzień zaliczyły elektrownie - po serii dobrych rekomendacji dla Energi. Dzień na rynkach w relacji na żywo Rafał Hirsch
Podsumowanie sesji w Warszawie
- 235 spółek w górę, 111 w dół
- WIG20 +1,6%, WIG +1,3%, mWIG40 +0,6%, sWIG80 +1,4%
- WIG energetyka +3,4% / WIG media -0,5%
- obroty 819,5 mln PLN (w piątek 1413,4 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 13,6 tys. PLN (w piątek 22,0 tys. PLN)
- największe obroty: KGHM (+2,2%) - 108 mln PLN
W Europie lekkie wzrosty. Londyn +0,2%, Frankfurt +0,4%, Paryż +0,3%, Mediolan +0,7%, Madryt +0,7%.
W USA S&P 500 spada o 0,1%. Największe obroty: Apple(+1,6%), Beam(+24,1%), Facebook(-0,7%)
Euro jest po 4,15 PLN, dolar po 3,04 PLN, frank po 3,37 PLN. EUR/USD=1,3648
Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,37%, USA 2,85%, Niemcy 1,81%
Miłego wieczoru!
Po takiej udanej sesji należy nam się interesujący wykres. Oto zależność pomiędzy wielkością bilansu amerykańskiego FED, a liczbą słów w kolejnych komunikatach FED. Czyli im więcej skupują obligacji z rynku, tym dłużej się tłumaczą ;)
Great spot @toby_n : DB's Slok quantifies how difficult the Fed finds explaining itself. pic.twitter.com/1quahXrnJD
— Paweł Morski (@Pawelmorski) January 13, 2014
Koniec sesji, WIG20 rośnie o 1,55% - to najlepszy dzień na polskiej giełdzie od 18 listopada.
Energa po wzroście o 4,35% kończy sesję najwyżej w swojej historii. Ale cena 16,54 PLN to wciąż o 2,7% poniżej ceny z oferty publicznej.
Energa ma szansę zaliczyć dziś najwyższe zamknięcie w swojej krótkiej giełdowej historii. Dotychczasowy jej rekord to 16,30 PLN z 16 grudnia. Dziś mamy 16,59 PLN po wzroście o 4,6%, a do końca sesji 20 minut. Powinno się udać.
Niestety ci, którzy kupowali te akcje w ofercie publicznej po 17 PLN nadal są na minusie. Ale wyraźnie mniejszym niż jeszcze parę dni temu.
Przyczyna dzisiejszych wzrostów to rekomendacje kupna od trzech zagranicznych banków. Najwyżej, bo na 19 PLN wycenia te akcje JP Morgan.
Amerykanie szybko odrobili straty. Dwo Jonesa w górę ciągnie przede wszystkim farmaceutyczny Merck, który rozważa wydzielenie i wprowadzenie na giełdę swoich działów lekarstw dla zwierząt i produktów z branży "consumer care". Merck drożeje o 4,5%.
W Warszawie koniec sesji za 40 minut i nadal mamy szansę na najlepszą sesję roku - WIG20 rośnie o 1,5%.
Największy obrót w USA w pierwszych minutach sesji mamy nie tak jak zwyjle na Apple, ale na akcjach spółki Beam Inc., które drożeją o 24,3%. Beam to producent alkoholi i właściciel takich marek jak Jim Beam i Maker's Mark. Przyczyna wzrostu to oferta przejęcia przez Japończyków z Suntory Holdings - producentów whisky Yamazaki i Hakushu. Cena za akcję w ofercie przejęcia była o 25% powyżej ceny z piątku, dziś rynek w kilka minut zniwelował różnicę.
Giełda nowojorska zaczęła dzień od spadków, którym przewodzi Lululemon Athletica -sieć sklepów z odzieżą sportową. Spółka obniżyła prognozy, bo zauważyła spadek sprzedaży w styczniu. W efekcie akcje tanieją o 13,6%.
Po piątkowych słabych danych z rynku pracy Amerykanie wracają do zakupów swoich obligacji. Te 10letnie drożeją tak bardzo, że ich rentowność spadła dziś z 2,96% do 2,86%.
Polskie obligacje też radzą sobie dobrze - mam zejście rentowności z 4,43% do 4,34%. Podobno wszyscy kupują...przynajmniej Reuters cytuje takie opinie z rynku.
Rosyjski bank centralny wycofał się całkowicie z interweniowania na rynku walutowym w celu obrony rubla. Do tej pory przeznaczał na ten cel 60 mln USD dziennie (sprzedawał dolary, kupował ruble). Rubel osłabił się po tej informacji tylko minimalnie, kurs dolara wzrósł z 33,10 do 33,20 rubli.
Hiszpanie idą za ciosem i w czwartek zamierzają sprzedać obligacje rządowe za kolejne 5,5 mld EUR. Zapewne zachęcili ich dzisiaj Włosi sprzedając swoje obligacje z rekordowo niską rentownością.
Amerykanie się obudzili. Maklerzy przejechali już przez korki i teraz stoją w kolejkach do wind w biurowcach. A Goldman Sachs podniósł cenę docelową akcji Twittera z 46 USD do 65 USD. To o 14% powyżej ceny rynkowej z piątku. Twitter będzie dziś zapewne drożeć.
Kontrakt na amerykański indeks S&P500 spada teraz o 0,3%. Prasa amerykańska wspomina, że inwestorzy trochę obawiają się o wyniki finansowe spółek za 4 kwartał.
Sezon publikacji na serio rusza jutro (JP Morgan i Wells Fargo jeszcze przed sesją), ale już dziś swoje wyniki publikuje sporo mniejszy firm takich jak np. American Airlines, Wendy's, Charles Schwab, czy Amgen. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wyniki Alcoa mocno rozczarowały, co dodatkowo napędza obawy.
Polskie elektrownie dziś drożeją:
PGE +3,0%
Tauron +3,8%
Energa +2,0%
Enea +3,2%
ZE PAK +1,9%
Niewykluczone, że dobry wpływ na cały sektor mają trzy pozytywne, zagraniczne rekomendacje dla Energi, które wyceniają jej akcje na poziomie o kilkanaście procent powyżej ceny rynkowej. Dodatkowo, szef działu analiz Erste Securities napisał dziś, że nie wyklucza scenariusza przejęcia Kompanii Węglowej przez PGE.
Poprawę nastrojów wśród inwestorów widać też na polskim rynku obligacji. Rentowność 10letnich dziś spada z 4,43% do 4,39%, czyli do poziomu najniższego od początku roku.
Na giełdzie WIG20 wciąż rośnie o 1,7% - jeśli tak zostanie do końca, będzie to najlepsza sesja od 18 listopada (czyli jednocześnie najlepsza sesja w 2014)
Frank szwajcarski dziś stabilny, jak przystało na franka szwajcarskiego... 3,3660 PLN. Ale niektórym ta "stabilna" waluta zdestabilizowała finanse domowe
Dwie historie z giełdy:
- CCC jest najniżej od września, bariera 110 PLN za akcję, która broniła się przez cały grudzień właśnie pękła przy zwiększonych obrotach
- Energa po pozytywnych rekomendacjach drożeje o ponad 2%. Każde zamknięcie sesji powyżej 16,30 PLN będzie dla tej spółki rekordem. Na razie jest 16,20 PLN, brakuje więc niewiele
W Wielkiej Brytanii trwa debata o tym jak traktować imigrantów. W ramach tej dyskusji opublikowano bardzo ciekawą mapę z danymi o imigrantach brytyjskich w Europie
This must be stopped RT @RyanHeathEU Brilliant infographic on the flood of British immigrants sweeping Europe. pic.twitter.com/xxFdsjImaI
— Simon Nixon (@Simon_Nixon) January 13, 2014
Złoty dziś zachowuje się nieco gorzej niż większość innych walut naszego regionu, ale nie wygląda to zbyt groźnie:
Turcja: EUR/TRY +0,30%
Rosja: EUR/RUB +0,27%
Polska: EUR/PLN +0,24%
Węgry: EUR/HUF +0,11%
Czechy: EUR/CZK -0,07%
Rumunia: EUR/RON -0,16%
W 13 dni po wejściu do strefy euro Łotwa emituje nowe obligacje siedmioletnie. Ciekawe jak się sprzedadzą i jaki będzie popyt. Europejski festiwal emitowania na wyścigi obligacji rządowych trwa. Nic dziwnego, bo wszystkie bardzo dobrze się sprzedają.
Niemcy sprzedali swoje półroczne bony skarbowe z rentownością 0,086%. to bardzo mało, ale więcej niż na poprzednim przetargu w listopadzie (wtedy było 0,037%). Jeśli rentowność długu Niemiec rośnie, a długu Włoch spada, to znaczy, że sytuacja na rynku w strefie euro się normalizuje. W 2011 mielismy proces odwrotny - kapitał uciekał z ryzykownych Włoch do bezpiecznych Niemiec - przez co rentowność włoska rosła, a niemiecka spadała. Dziś już Włochy najwyraźniej nie są takie ryzykowne.
Europejski Bank Centralny przedstawia dziś nowy banknot 10 euro:
Everyone loves cash. Packed house for unveiling of the new €10 banknote. pic.twitter.com/JisEhgsQll
— Michael Steen (@michaelsteen) January 13, 2014
Włosi sprzedali obligacje trzyletnie z rekordowo niską rentownością: 1,51%. Tak tanio rząd w Rzymie jeszcze nigdy nie pożyczał
Z cyklu "Widmo deflacji nad Europą": roczna zmiana cen w grudniu w Grecji to -1,7%. W listopadzie było -2,9%. No to jak tak dalej pójdzie, to do lutego wyjdą z deflacji.
Internetowe pogłoski o tym, że Bank of America Merrill Lynch rekomenduje kupowanie EUR/PLN, czyli grę na osłabienie złotego
BofAML telling clients to buy , and sell and
— Structured Research (@StrucRes) January 13, 2014
Kolejne rekomendacje dla spółek giełdowych:
- PKO BP: Barclays podniósł wycenę akcji z 39,60 PLN do 43,10 PLN. Rekomendacja neutralna. Wycena jest o 11% powyżej ceny rynkowej
- Pekao SA: Barclays podniósł wycenę akcji ze 157,20 PLN do 170,30 PLN. Rekomendacja "niedoważaj". Wycena jest o 4,8% poniżej ceny rynkowej
Agencja Moody's wyliczyła, że w czwartym kwartale 2013 do Europy wracały amerykańskie fundusze rynku pieniężnego. Ulokowały one w europejskim sektorze bankowym o 11% więcej pieniędzy niż poprzednio. Fundusze pieniężne najczęściej inwestują pożyczając pieniądze bankom na krótki termin, np. na kilka dni. Ich obecność poprawia płynność w sektorze bankowym - w tym kontekście im większa obecność takich funduszy, tym lepiej.
Włoska produkcja przemysłowa w listopadzie urosła trzeci miesiąc z rzędu. O 1,4% rok do roku. Jak widać na wykresie, to najszybszy wzrost od blisko trzech lat
Warszawska giełda po godzinie handlu. Relacja Pameli Bem:
Europa na razie obroniła się przed spadkami. W tej chwili ponownie Londyn, Paryż i Frankfurt są o 0,2% powyżej piątkowego zamknięcia. Madryt rośnie o 0,6%. Jak to często bywa w dni bez większych wydarzeń i wazniejszych danych - rynek ma pewien problem z ustaleniem w która stronę ma zmierzać. Takich wątpliwości nie ma w Warszawie - WIG20 rośnie aż o 1,3%.
Po dobrym początku nastrój na rynkach zachodnioeuropejskich się psuje. Londyn, Paryż i Frankfurt właśnie spadły pod kreskę. To sa spadki o mniej niż 0,1%, ale jednak. Nie wygląda to w tej chwili zbyt optymistycznie.
Energa drożeje o 1,6%, jej akcje ostatnio tak wysoko były przed świętami
Akcje DSS są już o 32% powyżej piątkowego zamknięcia. Przebój sesji. Przynajmniej pierwszego kwadransa :)
Akcje Energi po serii pozytywnych rekomendacji drożeją o 1,3%. Wróciły powyżej 16 PLN. Przypomnijmy - JP Morgan wycenia te akcje na 19 PLN.
Akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych zaczynają sesję od wzrostu o 19%. To reakcja na ugodę z chińskim Covec
Sesja w Warszawie zaczyna się optymistycznie. Kontrakt terminowy na WIG20 rośnie o 0,4%.
Kontrakty terminowe na indeksy DAX i Euro Stoxx 50 wyszły na plus. Czyli szykują się lekkie wzrosty na otwarciu w Europie.
Dziś na antenie TVN24BiŚ między innymi:
- Jan Krzysztof Bielecki (Rada Gospodarcza przy Premierze) o 11:00
- Józef Wojciechowski (JW Construction) o 14:00
Jeszcze jedna rekomendacja dla Energi: Tym razem szwajcarski UBS: "kupuj", cena docelowa: 17,50 PLN, o 10,4% powyżej ceny rynkowej z piątku.
Dwie amerykańskie rekomendacje dla Energi:
JP Morgan pisze: "overweight" czyli "przeważaj" i wycenia akcje Energi na 19 PLN.
Bank of America/ Merrill Lynch mówi "kupuj" i wycenia akcje na 18 PLN.
W piątek akcje Energi kosztowały na giełdzie 15,85 PLN, Bank of America wycenia więc je na poziomie o 13,6% powyżej ceny rynkowej, a JP Morgan - o 19,9% powyżej ceny rynkowej
Ciekawe jak dzisiaj na giełdzie będą się zachowywac akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych. Spółka poinformowała, że jeszcze w październiku dogadała się z chińskim Covecem i zawarła ugodę. Zgodnie z nią Chińczycy zapłacą DSS 11 mln PLN i będzie to koniec roszczeń DSS dotyczących jeszcze rozliczeń związanych z budową odcinka autostrady A2
Witamy bardzo serdecznie. Rozpoczynamy nowy tydzień na rynkach. Oto pozycja wyjściowa:
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były złe. Nowych etatów przybyło znacznie mniej od oczekiwań, a stopa bezrobocia spadła - ale to głównie spadku wskaźnika aktywności zawodowej. Bezrobocie maleje nie dlatego, że bezrobotni znajdują pracę, ale głównie dlatego, że w ogóle przestają jej szukać, więc zgodnie z definicją przestają być bezrobotnymi.
Giełdy amerykańskie zaliczyły trzeci raz z rzędu sesję remisową. S&P500 urósł o 0,23%, ale Dow Jones spadł o 0,05%.
Po danych z rynku pracy dolar wyraźnie stracił na rynku walutowym. Złoty się umocnił o pare groszy w stosunku do USD i EUR
W Azji giełda japońska jest dziś nieczynna. Na innych rynkach dominują wzrosty, największy mamy w Indonezji (+2,7%). Spadek ammy tylko w Chinach (-0,6%), w dół poszedł też indeks giełdy australijskiej (-0,4%)
Złotego Globa dla najlepszego filmu zdobył "Zniewolony. 12 years a slave" Steve'a McQueena.
Kontrakty terminowe na europejskie indeksy są w tej chwili na lekkich minusach
Na rynku walutowym: dolar po 3,03, euro po 4,14, frank po 3,36.
Wszystko, co się działo w piątek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com