Chcą podnieść "kilometrówki". Właściciele aut mogą sporo zyskać

Moto

Zmiany w kilometrówkach. Kierowcy dostaną więcej?tvn24bis
wideo 2/5

Używasz w pracy prywatnego samochodu? jest plan, by zmienić wysokość ustalania zwrotu kosztów tak zwanych kilometrówek. Projekt został skierowany przez sejmową komisję do dalszych prac w podkomisji.

Według projektu, który został zgłoszony przez klub Kukiz'15, stawki za 1 kilometr przebiegu dla samochodu osobowego miałyby wzrosnąć dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześciennych z 0,5214 zł za kilometr do 0,80 zł, a dla samochodu z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 900 cm sześciennych z 0,8358 zł do 1,03 zł. Oznacza to, że kierowca, który przejeżdża miesięcznie 500 kilometrów według obowiązującej stawki otrzymałby 415 zł zwrotu, a po ewentualnej zmianie aż sto złotych więcej.

Jakie skutki?

Podkomisja ma przeanalizować skutki wzrostu stawek w "kilometrówce" na koszty działania przedsiębiorstw. Zdaniem obecnego na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury wiceministra Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita największą wadą projektu jest określenie w nim jedynie stawek minimalnych i brak ograniczeń jeżeli chodzi o stawki maksymalne. Po raz ostatni stawki dla "kilometrówki" zostały podniesione w roku 2007.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock