Wyższe kary za brak OC. Tysiące nieubezpieczonych pojazdów na polskich drogach

[object Object]
Wysokie kary za brak polisy OCTVN Turbo
wideo 2/2

Ponad 4 miliony złotych ma do zapłacenia kierowca, który prowadził samochód bez ważnej polisy OC i spowodował wypadek. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po polskich drogach może jeździć nawet 80 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Od Nowego Roku za brak ważnej polisy OC kierowcy zapłacą wyższe kary.

Wyższe kary za brak komunikacyjnego OC to konsekwencja podwyższenia płacy minimalnej, z której wysokością – od 2012 roku – powiązane są sankcje za brak polisy. Od stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,1 tys. złotych brutto. Przepisy określają, że kierowcy przyłapani na jeździe bez OC, będą musieli zapłacić dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia kara będzie wynosiła więc 4,2 tys. złotych, o 200 złotych więcej niż w bieżącym roku.

Kary za brak polisy OC

Taka kara będzie dotyczyła kierowców samochodów osobowych, którzy bez OC jeżdżą co najmniej dwa tygodnie. Jeśli nie będą mieli polisy góra trzy dni, zapłacą 840 złotych kary, a jeśli poślizg w opłacie OC będzie krótszy niż 14 dni, kara wyniesie 2,1 tys. złotych.

Inne stawki będą dotyczyły motocyklistów i kierowców samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów. Dla tych pierwszych podstawowa kara (za brak OC powyżej dwóch tygodni) od stycznia wyniesie 700 złotych, dla pozostałych – aż 6,3 tys. złotych.

Wyższe kary za brak OC od stycznia 2018 rokuUFG

Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przypomina, że z karą za brak ważnej polisy muszą liczyć się nie tylko kierowcy przyłapani na „gorącym uczynku”. Wykrycie tego, czy pojazd ma OC coraz częściej odbywa się bez kontroli drogowej.

– Już blisko 70 proc. zidentyfikowanych przypadków braku OC odbywa się dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi, czyli algorytmom przeszukującym bazę polis komunikacyjnych UFG w poszukiwaniu takich przypadków – mówi nam Aleksandra Biały.

To istotna informacja dla właścicieli samochodów, które nawet od lat stoją niesprawne w garażu. Takie auta również muszą być ubezpieczone, a zapominalskim za brak polisy grożą kary.

Jak rosły kary za brak polisy OC?

Kary za brak OC w ostatnich latach znacznie wzrosły. Jeszcze w 2012 roku za brak ważnej polisy trzeba było zapłacić 3 tys. złotych, trzy lata później kara była o pięćset złotych wyższa, a w kończącym się właśnie roku trzeba zapłacić już 1 tys. złotych więcej.

– Podstawowa stawka karna dotycząca samochodów osobowych od początku 2011 roku do początku 2017 roku wzrosła o mniej więcej 46 procent – wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. - W tym samym okresie łączna inflacja wyniosła zaledwie 7,5 procent. Taki wynik oznacza, że sankcje finansowe dla nieubezpieczonych kierowców szybko rosły również w ujęciu realnym – dodaje.

Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła też liczba wystawionych wezwań do zapłaty w związku z brakiem ważnej polisy OC. Dla przykładu w 2012 roku UFG wystawił takich wezwań 41,4 tys., a w ubiegłym roku było to 71,9 tys. Nie oznacza to wcale, że kierowców jeżdżących bez OC przybywa. To system wyłapywania nieubezpieczonych aut i motocykli jest coraz bardziej szczelny.

UFG szacuje, że w tym roku na polskich drogach takich pojazdów może być ok. 80 tys., czyli jakieś 0,4 – 0,5 procent wszystkich pojazdów biorących w ruchu. UFG chwali się, że to jeden z najniższych wskaźników w Europie.

Czy kary za brak OC powinny być wyższe?

Aleksandra Biały z UFG uważa, że sankcję dla kierowców są adekwatne, choć z badań przeprowadzonych przez fundusz wynika, że kierowcy nie mieliby nic przeciwko zaostrzeniu przepisów.

Ponad połowa ankietowanych (53 proc.) jest za czasowym zabieraniem prawa jazdy kierowcom – recydywistom, którzy kolejny raz zostali przyłapani na jeździe bez OC, a 65 proc. chciałaby powrotu przepisów, które pozwalały odholować nieubezpieczony samochód na policyjny parking. Takie przepisy obowiązywały do 30 czerwca 2009 roku.

Kierowcy muszą też pamiętać, że kiedy spowodują wypadek, a nie będą mieli polisy OC będą musieli zwrócić do UFG kwotę odszkodowania, którą fundusz wcześniej wypłaci osobom poszkodowanym w wypadku. Rekordzista do zwrotu ma ponad 4 mln złotych.

W sumie w 2016 roku wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców kosztowały ponad 155 mln złotych.

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP