Motoryzacyjny gigant wznawia produkcję w Polsce

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp\kwoj
Źródło:
PAP
Volkswagen Poznań wznawia produkcjęTVN24
wideo 2/5
TVN24Volkswagen Poznań wznawia produkcję

Po pięciotygodniowej przerwie zakłady Volkswagen Poznań wznawiają stopniowo produkcję samochodów - poinformował koncern w komunikacie. W poniedziałek do pracy powróciło około 25 procent pracowników z 11-tysięcznej załogi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rozruch nastąpił w niepełnym wymiarze, na około 20 procent całkowitych mocy produkcyjnych - poinformowała firma.

Wznowienie pracy

"By zwiększyć bezpieczeństwo pracowników przedsiębiorstwo w ścisłej współpracy z reprezentacją pracowników wdrożyło katalog środków zaradczych i niezbędne procedury profilaktyczne" - napisano w komunikacie firmy.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy w stanie wznowić produkcję po ponad miesięcznej przerwie. Doświadczenia z rynku chińskiego utwierdzają mnie także w przekonaniu, że w Europie sytuacja ustabilizuje się niebawem na tyle, by móc stopniowo zwiększać moce produkcyjne - powiedział Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

"W pierwszym etapie produkcja w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni odbywa się w niepełnym wymiarze. Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników i konieczność zachowania minimalnych odstępów pomiędzy pracownikami, tempo pracy linii produkcyjnych zostało spowolnione, a ilość produkowanych aut dostosowana do nowych warunków" - czytamy w komunikacie Volkswagena.

Środki zapobiegawcze

Jak podano, spółka wdrożyła procedury zdrowotne i środki zapobiegawcze, co umożliwiło stopniowe wznowienie produkcji. "Wszystkie przewidziane działania dotyczą także firm zewnętrznych i dostawców pracujących na terenie zakładów VW" - zaznaczono.

- Wykorzystując dostępną wiedzę, stosując się także do wytycznych zaleconych przez koncern VW i rozporządzeń administracyjnych, wdrożyliśmy środki zaradcze, które pozwoliły na wznowienie produkcji, są to m.in. bezwzględne zasady dotyczące odległości i higieny oraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych i rękawiczek. Wprowadziliśmy także liczne zmiany organizacyjne, w tym dodatkowe przerwy na dezynfekcję narzędzi przed i po zakończeniu pracy zmiany oraz ścianki z pleksi w miejscach gdzie dystans pomiędzy pracownikami jest mniejszy niż zalecany - wyjaśnia Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji.

Jak zaznaczyła firma, rozwiązania dotyczące wdrażanych działań profilaktycznych, organizacji pracy i wynagrodzenia pracowników podczas przerwy produkcyjnej były przedmiotem rozmów z reprezentacją pracowników związkiem zawodowym NSZZ "Solidarność" Volkswagen Poznań.

Zawieszenie produkcji

Pandemia COVID-19 poważnie odbiła się na wielu gałęziach gospodarki, w tym na przemyśle motoryzacyjnym.

Branża ta musi borykać się nie tylko z malejącym zapotrzebowaniem na samochody, ale również z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Na zawieszenie produkcji, oprócz Volkswagena, zdecydowały się wcześniej takie koncerny jak PSA, Fiat Chrysler Automobiles czy Renault.

Wraz z końcem marca produkcję ograniczyła także fabryka autobusów MAN w Starachowicach.

Autor:mp\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe VW Polska