Polacy kupują więcej nowych samochodów. Branża w świetnych nastrojach

Moto

FiatDwóch na trzech ankietowanych w badaniu przedstawicieli sektora motoryzacyjnego w Polsce spodziewa się, że produkcja w ich fabrykach w najbliższych sześciu miesiącach wzrośnie

W listopadzie zarejestrowano 42 tys. 165 samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 19,36 proc. więcej rdr i o 14,33 proc. więcej mdm - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Branża motoryzacyjna spodziewa się wzrostu produkcji w najbliższych miesiącach.

"Dane skumulowane (426 tys. 388 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2016 roku o 16,96 proc. (61 tys. 831 szt.)" - napisano w komunikacie Samar.

Dobre nastroje

Z raportu: "MotoBarometr 2016. Nastroje w automotive. Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja", opublikowanego przez Exact Systems, firmę kontrolującą jakość części samochodowych, wynika, że przedstawiciele sektora motoryzacyjnego w Polsce są wśród zbadanych państw największymi optymistami, jeśli chodzi o produkcję w branży.

- (...) Łańcuchy produkcyjne w branży motoryzacyjnej są bardzo umiędzynarodowione, dlatego na wzrosty będą miały wpływ także zwiększone zamówienia składane przez zagranicznych partnerów. A jak widać z naszego badania, przedstawiciele czeskiego czy słowackiego automotive, dokąd eksportujemy coraz więcej mototowarów, zgłaszają wzrost produkcji w ich fabrykach - poinformował cytowany w komunikacie Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

- Te wszystkie czynniki sprawiają, że przedstawiciele branży motoryzacyjnej w naszym kraju w najbliższych miesiącach będą pracować na najwyższych obrotach i śrubować kolejne rekordy produkcji czy eksportu produkcji sprzedanej - dodał.

Dwóch na trzech ankietowanych w badaniu przedstawicieli sektora motoryzacyjnego w Polsce spodziewa się, że produkcja w ich fabrykach w najbliższych sześciu miesiącach wzrośnie. Jest to wynik o 9 pkt. proc. wyższy niż w ubiegłym roku.

Jedna czwarta zapytanych uważa, że wartość produkowanych przez nich wyrobów pozostanie na podobnym poziomie.

"Na większe zamówienia liczy też ponad połowa przedstawicieli automotive na Słowacji, w Rosji i Czechach. Tylko w Niemczech widać nieco słabsze nastroje – tutaj tylko jedna trzecia liczy na wzrost produkcji, a ponad 60 proc. zapytanych nie spodziewa się większych zmian" - podano w komunikacie.

Badanie przeprowadzono na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive będących klientami Exact Systems. Wielkość próby wyniosła 413 respondentów z pięciu państw (Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja).

Porzucają samochody, by nie płacić drogiego OC:

Porzucają samochody, by nie płacić drogiego OCTVN Turbo

Autor: tol/gry / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fiat