Kierowcy próbują wygrać z czasem przed zmianą przepisów. "Będą sześciogodzinne maratony"

Aktualizacja:
Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Ostatnia chwila na zredukowanie punktów karnych
Ostatnia chwila na zredukowanie punktów karnych
wideo 2/8
Ostatnie dni na zredukowanie kursów karnych

Szkolenia redukujące punkty karne mają zniknąć od soboty 17 września. W związku z tym wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przeżywają oblężenie. - Będą maratony sześciogodzinne. Chętnych jest bardzo dużo - relacjonował reporter TVN24 Tomasz Kanik.

Od 17 września w związku ze zmianami wynikającymi z ustawy Prawo o ruchu drogowym zlikwidowane zostaną szkolenia, które umożliwiają kierowcom naruszającym przepisy zniwelowanie liczby punktów karnych.

Ze szkolenia redukującego liczbę punktów obecnie może skorzystać kierowca, który posiada prawo jazdy przez okres minimum jednego roku i nie przekroczył liczby 24 punktów karnych. Kurs polega na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem. Na podstawie zaświadczenia wydanego przez dyrektora WORD komendant wojewódzki policji prowadzący ewidencję punktów karnych zmniejsza liczbę punktów karnych o sześć.

W czwartek i piątek w białostockim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego odbędzie się maraton kursów na zredukowanie punktów karnych. - Liczba osób, które się zgłaszają, wzrosła o 300 procent - to w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ostatni tydzień, czyli od ubiegłego piątku - szkolimy codziennie. (...) Szacuję, że około 70-80 osób dziennie jesteśmy w stanie przeszkolić - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor WORD w Białymstoku Przemysław Sarosiek.

Dodał, "dla ludzi, którzy redukują punkty karne, to czasami pierwszy, od czasu gdy zdawali (egzamin - red.) na prawo jazdy, kontakt z kimś, kto tłumaczy im, dlaczego zachowują się ryzykownie i jakie są skutki wypadków drogowych, i to ma działanie prewencyjne".

Więcej chętnych na zajęcia

- Przede wszystkim sierpień i wrzesień. Te dwa miesiące powodują, że mamy wzrostu dwu, czy nawet trzykrotny osób chętnych na takie zajęcia (..). Kiedyś one były organizowane dwa razy w miesiącu i liczyły około 20-30 osób, dzisiaj takie kursy organizujemy kilka razy w miesiącu i uczestniczy w nich 60-70 osób - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Roman Nowak.

- Bardzo wzrosło zainteresowanie kursami zmniejszającymi liczbę punktów karnych o sześć. Na chwilę obecną mamy dużą salę konferencyjną zapełnioną. 16 września to ostatni dzień, kiedy organizujemy te kursy. (...) Zapisanych jest prawie 70 osób - powiedział dyrektor WORD-u w Szczecinie Cezary Tkaczyk.

Mówił, że "jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym", to nie uważa za dobre "to, co robili niektórzy dyrektorzy, czyli prowadzili te kursy online", gdyż "nie spełniały swoich funkcji - takiej czysto karnej".

- U nas człowiek w Szczecinie musiał przyjść. Odbyć trzy godziny (kursu) z policjantem - wykłady oraz trzy godziny z psychologiem. Po 17 (września - red.) tych kursów już nie będzie - wyjaśnił.

Dyrektor WORD w Szczecinie o kursach zmniejszających punkty karne
Dyrektor WORD w Szczecinie o kursach zmniejszających punkty karneTVN24

Większe zainteresowanie kursami w Warszawie i Kielcach

Już wcześniej informowaliśmy, że większą liczbę chętnych na szkolenia zanotował np. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Jak poinformowano, wzrost zainteresowania w miesiącach wakacyjnych w latach 2021-2022 wynosi 100 proc. "Przewidujemy dalszy wzrost zainteresowania tym kursem" - przekazał pod koniec sierpnia WORD.

Dwukrotny wzrost zainteresowania notował także WORD w Kielcach. Dyrektor tego ośrodka Agnieszka Kuś powiedziała jednocześnie, że od czasu wzrostów mandatów za wykroczenia drogowe, czyli od 1 stycznia 2022 roku, w kieleckim ośrodku zmalała liczba kierowców korzystających z kursów redukujących punkty karne.

Punkty karne w Polsce

W Polsce policjant może obecnie nałożyć za naruszenia Prawa o ruchu drogowym od 1 do 10 punktów karnych. Maksymalna liczba punktów karnych nakładana jest np. za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Obecnie punkty usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Kierowca, który otrzymał punkty karne, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć. Zasada ta nie dotyczy kierowców, którzy mają prawo jazdy poniżej 1 roku.

Kierowca, który posiada prawo jazdy nie dłużej niż rok, nie może przekroczyć 20 punktów karnych, a jeżeli otrzyma więcej punktów uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi zostaje mu cofnięte. Kierowca z prawem jazdy powyżej roku nie może przekroczyć limitu 24 punktów karnych. Po przekroczeniu tego limitu czeka go ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych. Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. 15 punktów karnych przewidziane jest np. za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości