TVN24 Biznes | Moto

Powstanie kolejny odcinek drogi ekspresowej S6. Jest umowa

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Weber o zmianach w przepisach ruchu drogowegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Weber o zmianach w przepisach ruchu drogowego

Droga ekspresowa S6 ma usprawnić ruch w województwie pomorskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w czwartek podpisała umowę na projekt i budowę odcinka Leśnice - Bożepole Wielkie. Inwestycję ma zrealizować firma Budimex.

Budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku Leśnice - Bożepole Wielkie ma kosztować prawie 718,7 mln zł. Czas realizacji inwestycji wynosi 38 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że "S6 to najważniejsza trasa dla Pomorza Środkowego". "Dzięki niej mieszkańcy regionu zyskają bezpieczne i komfortowe połączenie z Trójmiastem. Nowa droga to także szansa na rozwój gospodarczy i poprawę warunków dla wzrostu ruchu turystycznego" - powiedział Weber, cytowany w komunikacie MI.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

S6 Leśnice - Bożepole Wielkie

Umowa przewiduje przygotowanie projektu, a następnie budowę 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie.

"Dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy" - wskazała GDDKiA.

GDDKiA

Ponadto drogowcy w czwartek podpisali umowę dotyczącą pełnienia nadzoru inwestorskiego. Nadzór będzie pełniła firma Lafrentz Polska, a jej koszt - jak czytamy w komunikacie - wyniesie 11 662 048,20 zł. "Nadzór wspomaga inwestora w sprawnym prowadzeniu inwestycji. Jego rola polega na kontrolowaniu procesu projektowania, a następnie budowy. Po rozpoczęciu prac budowlanych, reprezentując inwestora na budowie, nadzór sprawdza i odbiera roboty budowlane, kontroluje zgodność realizacji budowy na podstawie przygotowanej dokumentacji, kontroluje rozliczenia budowy i wiele innych" - wyjaśniono.

Droga ekspresowa S6

GDDKiA przypomniała, że w województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki drogi ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisano umowy na kolejne pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, na budowę drugiej jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo - Leśnice oraz Bobrowniki - Skórowo.

Na etapie przetargu, po rozprawie w Krajowej Izbie Odwoławczej, jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

Ponadto niedawno GDDKiA podpisała umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu trasy S6 w województwie zachodniopomorskim.

Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA, w trzecim kwartale tego roku mają ruszyć przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska. Cała droga ekspresowa S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim ma być gotowa w 2025 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock