TVN24 Biznes | Moto

Szykuje się rewolucja dla kierowców. Stawka OC może wzrosnąć nawet o kilkaset procent

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24 Biznes
Kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej. Nagrał ją policjant po służbie (wideo bez dźwięku)
Kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej. Nagrał ją policjant po służbie (wideo bez dźwięku)KPP w Ostródzie
wideo 2/6
KPP w OstródzieKobieta nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej. Nagrał ją policjant po służbie (wideo bez dźwięku)

Nawet o kilkaset procent mogą wzrosnąć ceny obowiązkowych polis dla kierowców, którzy popełniają najcięższe wykroczenia drogowe - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Od połowy czerwca ubezpieczyciele uzyskają dostęp do ewidencji punktów karnych.

Gazeta zwraca uwagę, że mimo rosnącej sieci dróg ekspresowych i autostrad nasze trasy niezmiennie należą do najmniej bezpiecznych w Europie. "Rz" ocenia, że Polska jest na jednym z czołowych miejsc pod względem liczby zabitych na drogach w stosunku do liczby ludności, a polscy kierowcy słyną z lekceważenia przepisów.

W wymuszeniu zmiany zachowania ma pomóc powiązanie wysokości składek za obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych z punktami karnymi i mandatami. Ubezpieczyciele uzyskają dostęp do tych danych w połowie czerwca - wskazuje "Rz".

OC komunikacyjne jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Od początku 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich wysokość jest bowiem uzależniona od płacy minimalnej, która od 1 stycznia wynosi 3010 złotych brutto.

Składki OC w 2022 roku - zmiany

- Od lat o to walczyliśmy. Uważamy, że to znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach - mówi w rozmowie z dziennikiem Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Tłumaczy, że szykując ofertę polisy OC dla kierowcy, ubezpieczyciel bierze obecnie pod uwagę jego szkodowość. To jednak działa post factum, bo szkoda najpierw musi się wydarzyć. Nowe rozwiązanie ma natomiast działać prewencyjnie.

- Dostęp do danych o punktach i mandatach pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na bardziej atrakcyjne ceny niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego - mówi "Rz" Bartosz Olszycki, dyrektor Departamentu Produktów Komunikacyjnych w Warcie.

Gazeta wskazuje, że największe zwyżki, sięgające nawet kilkuset procent, mogą dostarczyć mandaty za jazdę po alkoholu, drastycznego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach. Dostęp do danych obejmie dwa lata wstecz. Według "Rz" ubezpieczyciele mogą stare przewinienia uwzględnić przy przedłużeniu umów OC lub zawieraniu nowych.

Spadek liczby wykroczeń

Z danych przekazanych TVN24 Biznes w środę przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w pierwszych miesiącach 2022 roku widać dość istotny spadek liczby wykroczeń, między innymi popełnianych wobec pieszych oraz przekroczeń dozwolonej prędkości.

Resort podkreślił, że "wśród wykroczeń kierujących ujawnionych przez policjantów ruchu drogowego widać dość istotny spadek wykroczeń popełnianych wobec pieszych - 16 628 (2021 - 19 217)". Istotny jest również spadek liczby przekroczeń dozwolonej prędkości. W pierwszych miesiącach 2022 roku ujawniono 619 949 przekroczeń dozwolonej prędkości, podczas gdy w 2021 roku było 633 429 takich przypadków. MSWiA wskazało, że o około 50 proc. spadła liczba wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym z 14 035 w 2021 roku do 7063 w tym roku. Należy pamiętać, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym może skutkować zatrzymaniem prawa jazdy.

Ponadto z 13 290 do 10 874 spadła liczba wykroczeń dotyczących nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Z danych wynika, że kierowcy bardziej pilnują się też w okolicach sygnalizacji świetlnej. Liczba wykroczeń dotyczących niestosowania się do sygnalizacji świetlnej spadła bowiem z 14 428 do 9663. Mniej jest też wykroczeń związanych z nieprawidłową zmianą pasa ruchu lub kierunku ruchu. Ich liczba spadła z 17 705 w 2021 roku do 15 470 w 2022 roku.

"Warte jest też podkreślenia, że ilość wykroczeń popełnionych przez pieszych jest mniejsza niż w ubiegłym roku – 52 041 (2021 - 64 493)" - dodał wydział prasowy MSWiA.

Maciej Zieliński/PAP

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, oprócz udostępnienia firmom ubezpieczeniowym danych o karach, od początku 2022 roku zwiększyła wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym - z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Dodatkowo od stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Stawki mandatów zostały określone w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości