TVN24 Biznes | Moto

Z nowym systemem taniej za przejazd po płatnych drogach. Fiskus kusi zniżkami

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Przewoźnicy korzystający z systemu poboru opłat e-TOLL mogą korzystać z 25-procentowej zniżki za przejazd autostradą. Niższe opłaty będą obowiązywały do 30 września - poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa.

System e-TOLL to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które uruchomiono pod koniec czerwca tego roku. e-TOLL to następca systemu viaTOLL opartego o pozycjonowanie radiowe służącego do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych.

System e-TOLL docelowo zastąpi viaTOLL, ale do 30 września br. systemy będą działały równolegle.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

e-TOLL - płatności

We wtorek KAS poinformowała, że do końca okresu przejściowego przewoźnicy korzystający z nowego systemu mogą korzystać z 25-proc. zniżki za przejazd autostradą. Chodzi o odcinki A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Zniżka obejmuje również opłaty elektroniczne za przejazd po wybranych odcinkach dróg ekspresowych i krajowych.

Jak wyjaśniono, opłata elektroniczna oraz opłata za przejazd autostradą, wnoszone z wykorzystaniem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, będą pobierane w wysokości 75 proc. stawek opłat określonych w obowiązujących przepisach.

"Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 procent stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie" – wskazała, cytowana w komunikacie, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Za przejazd niektórymi odcinkami dróg krajowych muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

e-TOLL - rejestracja

W systemie e-TOLL można zarejestrować się na stronie etoll.gov.pl. wybierając urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu.

"Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL, urządzenia OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) oferowane przez dostawców zewnętrznych" - czytamy w komunikacie. Wskazano też, że aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Do systemu - jak zaznaczono - zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typu urządzeń zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tysięcy.

Resort finansów zaapelował o nie zwlekanie z rejestracją w nowym systemie do ostatniej chwili.

Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych.

Z systemu e-TOLL mogą również korzystać użytkownicy m.in. samochodów osobowych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica, poruszając się dedykowanymi oznaczonymi pasami ruchu.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości