Kierowcy na celowniku oszustów. Można stracić oszczędności

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
E-TOLL krok po kroku (materiał z grudnia 2021 roku)
E-TOLL krok po kroku (materiał z grudnia 2021 roku)TVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboE-TOLL krok po kroku (materiał z grudnia 2021 roku)

Oszuści przygotowali fałszywą stronę systemu e-TOLL, który służy do poboru opłat drogowych - ostrzegają Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Jak przekazano, cyberprzestępcy nakłaniają użytkowników do dokonania płatności za przejazd w e-TOLL i w ten sposób wyłudzają dane z kart płatniczych.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że adres strony systemu e-TOLL prowadzonej przez MF to etoll.gov.pl. "Prosimy o zachowanie ostrożności i niekorzystanie ze strony, która ma podobny adres i wykorzystuje logotypy MF, KAS oraz e-TOLL" - podkreślono.

Przedstawiciele MF i KAS wskazali, że "podawanie danych karty płatniczej oszustom podszywającym się pod administratorów strony e-TOLL jest niebezpieczne i może skończyć się utratą środków finansowych". "Prosimy starannie weryfikować zapis w pasku adresowym strony systemu e-TOLL" - dodali.

Fałszywa strona systemu e-TOLLMinisterstwo Finansów

System e-TOLL na kolejnych odcinkach dróg

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Stawka opłaty elektronicznej zależy od dopuszczalnej masy pojazdu lub łącznej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów (np. pojazd z przyczepą) oraz klasy emisji spalin.

Jak zapowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber, resort w pierwszym kwartale 2023 roku planuje "rozszerzenie sieci dróg płatnych (będących w zarządzie GDDKiA) dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej pow. 3,5 t, na których pobierana jest opłata elektroniczna za pośrednictwem systemu e-TOLL".

"Sieć z poborem opłat poprzez e-TOLL ma być rozszerzona o odcinki dróg klasy A i S, które zostały wybudowane i oddane do ruchu od chwili ostatniego rozszerzenia sieci w 2017 roku" - przekazał wiceminister w grudniu w odpowiedzi na interpelację.

Aktualna lista odcinków płatnych jest dostępna na rządowych stronach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości