Drogi ekspresowe płatne dla osobówek? Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Miliony Polaków jeździ zimą na oponach letnich
Miliony Polaków jeździ zimą na oponach letnichTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboMiliony Polaków jeździ zimą na oponach letnich

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że przejazd samochodów osobowych po drogach ekspresowych jest i pozostanie bezpłatny. Resort przypomniał o trwających pracach nad nowym systemem poboru opłat na autostradach i drogach ekspresowych. Będzie on obowiązywał jednak tylko auta powyżej 3,5 tony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

e-TOLL, czyli nowy elektroniczny system poboru opłat za przejazd pojazdów o masie powyżej 3,5 tony po drogach krajowych zastąpi obecny system poboru opłat viaTOLL.

Drogi ekspresowe pozostaną bezpłatne

W czwartkowym oświadczeniu Ministerstwo Infrastruktury zapewniło, że nowy system poboru opłat dotyczy, tak jak obecny, tylko samochodów powyżej 3,5 tony.

Tym samym zdementowało informacje pojawiające się w mediach, jakoby resort rozważał możliwość wprowadzenia odpłatności od przejazdu samochodem osobowym drogą ekspresową. - To nieprawda. Drogi ekspresowe są i pozostaną bezpłatne dla samochodów osobowych - zaznaczył rzecznik MI Szymon Huptyś.

Wyjaśnił, że trwają prace nad nowym systemem poboru opłat na polskich drogach, który będzie się opierał na geolokalizacji. - Zostanie on wprowadzony na autostradach i drogach ekspresowych, bo już teraz na tych drogach jest obowiązek opłat od samochodów powyżej 3,5 tony. Nie zmienia to jednak katalogu dróg ani katalogu pojazdów, które muszą płacić za przejazd drogami. Dzisiaj przejazd samochodem osobowym po drodze ekspresowej jest bezpłatny i pozostanie bezpłatny. Nie toczą się i nie będą toczyć się żadne prace, które miałyby zmierzać do zmian w tym zakresie - podkreślił.

- Autostrady są drogami płatnymi z definicji, a drogi ekspresowe są bezpłatne dla samochodów osobowych. M.in. dlatego zdecydowano o budowie dłuższej sieci dróg ekspresowych niż sieci autostrad. Chcemy, aby każdy miał możliwość skorzystania z sieci bezpiecznych i komfortowych dróg bez konieczności opłat za przejazd samochodem osobowym po tej drodze - dodał.

Docelowa sieć autostrad i ekspresówek w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości