TVN24 Biznes | Moto

Bezpieczniej nad morze. "Mieszkańcy regionu od wielu lat o to zabiegali"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Wzmocnienie nawierzchni, ograniczenie liczby skrzyżowań oraz wydzielenie prawoskrętów i lewoskrętów - to niektóre działania, które mają poprawić bezpieczeństwo podróżujących między Słupskiem a Ustką w województwie pomorskim. Rząd przeznaczy na rozbudowę 13-kilometrowego odcinka 100 milionów złotych. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 roku.

- Mieszkańcy regionu od wielu lat zabiegali o to, aby ta droga była rozbudowana. Wcześniejsze finansowanie wynosiło około 40 milionów złotych. W ramach działań projektowych, które zostały podjęte, czyli rozszerzenie inwestycji o nowe ronda, zatoczki autobusowe i inne elementy, takie jak ścieżki rowerowe podliczono, że inwestycja będzie kosztowała ponad 100 milionów złotych. W związku z tym do decyzji o uruchomieniu przetargu potrzebne było dodatkowe finansowanie - powiedział w poniedziałek w Słupsku rzecznik rządu Piotr Mueller.

Jak poinformował, decyzję o przekazaniu dodatkowych środków na rozbudowę tej trasy podpisał w piątek wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rozbudowa drogi Słupsk - Ustka

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że w ramach inwestycji nawierzchnia drogi krajowej numer 21 zostanie wzmocniona z dostosowaniem do nacisku 11,5 t/oś. "Realizacja inwestycji umożliwi przemieszczanie się pojazdów ciężarowych o nacisku 11,5 kN/oś do drogi ekspresowej S6" - wskazali drogowcy. W ramach inwestycji powstaną także między innymi cztery ronda, 15 lewoskrętów, nowe chodniki, ścieżki rowerowe oraz 26 zatok autobusowych.

Rzecznik rządu przekonywał, że modernizacja drogi wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i warunków podróżowania. - Jest to kluczowa droga nie tylko dla mieszkańców ziemi słupskiej, ale również dla mieszkańców całej Polski, którzy udają się na wakacje do Ustki. Wiemy doskonale, jaki jest stan tej szosy. Jest też niebezpieczna, zdarzają się tam wypadki. Dzięki tej inwestycji jej stan znacząco się poprawi - mówił Piotr Mueller.

Poinformował, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji. Pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się już na początku przyszłego roku. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 roku.

DK21 Słupsk - UstkaGDDKiA

S6 na Pomorzu

Rozbudowa DK21 to niejedyna inwestycja drogowa oczekiwana przez mieszkańców Pomorza Środkowego. Chodzi o budowę drogi ekspresowej S6 na odcinku ze Słupska do Gdańska.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu zapewnił, że kontynuowane będą wszystkie decyzje rządu dotyczące inwestycji infrastrukturalnych, które zostały podjęte przed wyborami prezydenckimi. Przypomniał, że w czerwcu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zwiększenia wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 miliardów złotych. Z tej kwoty około 9 miliardów złotych zostanie przeznaczone na budowę prawie 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

- Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy metropolitalnej. Dokumentacja w tym zakresie właśnie jest kończona. Natomiast do końca roku ogłoszone zostaną przetargi na pozostałe odcinki drogi S6, aby ta inwestycja mogła być realizowana zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi - podkreślił.

GDDKiA informowała wcześniej, że w trzecim kwartale br. planuje ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców prac projektowych i budowlanych dla odcinków od Lęborka do Bożegopola Wielkiego oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Z kolei na S6 Słupsk - Lębork w czwartym kwartale br.  

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości