Ekspresówka wzdłuż Bałtyku ma przyspieszyć. Są terminy przetargów na brakujące odcinki

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na wyłonienie wykonawców drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim - wynika z informacji podanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odcinki Słupsk - Lębork, Lębork - Bożepole Wielkie oraz Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej.

Drogowcy podkreślili, że zamiast w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, droga będzie budowana z budżetu państwa. "Takie rozwiązanie o kilka lat przyspieszy realizację całej trasy" - wskazano.  

Ministerstwo Infrastruktury przypomniało w komunikacie, że w czerwcu 2020 roku rząd zdecydował o powrocie do tradycyjnej ścieżki realizacji trasy S6. Na budowę S6 przeznaczono dodatkowo 9,1 miliarda złotych. Resort zaznaczył, że środki na budowę S6 będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego. Planowane jest także wystąpienie o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Planowane przetargi

Realizacja S6 w województwie pomorskim, która będzie prowadzona w formule "Projektuj i buduj", ma się zakończyć w 2025 roku. Dla odcinków od Lęborka do Bożegopola Wielkiego oraz Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej przetargi na wyłonienie wykonawców prac projektowych i budowlanych GDDKiA planuje ogłosić w trzecim kwartale tego roku. Z kolei na S6 Słupsk - Lębork w czwartym kwartale br.  

Drogowcy podali, że także w tym roku, w czwartym kwartale, zostanie ogłoszony przetarg na realizację blisko 8-kilometrowego odcinka od końca obwodnicy Koszalina do końca obwodnicy Sianowa w województwie zachodniopomorskim.

"To odcinek, na którym wystąpiły odmienne warunki geologiczne w postaci podziemnego jeziora ulokowanego poniżej poziomu prowadzonych badań geologicznych. Opracowano już dokumentację i złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Trwa jeszcze aktualizacja projektu pod planowany węzeł Gorzebądz" - wyjaśniono w komunikacie. 

Z kolei dla odcinków przyszłej S6 na wschód od Koszalina do początku obwodnicy Słupska, o długości ponad 46 kilometrów, opracowywany jest obecnie projekt budowlany. "Ten fragment będzie realizowany w formule tradycyjnej, po uzyskaniu przez GDDKiA decyzji ZRID. Przetargi na wyłonienie wykonawców prac budowlanych planowane są w trzecim kwartale 2021 roku, tak by realizacja zakończyła się w 2025 roku" - czytamy. 

S6 na Pomorzu

Kierowcy mogą już korzystać z nowej drogi ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim, od węzła z S3 Goleniów Północ do węzła Koszalin Północ. To ponad 95 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. GDDKiA zwróciła uwagę, że trwa przebudowa wspólnego odcinka S3 i S6, pomiędzy węzłami Goleniów Północ i Rzęśnica. "Docelowo droga S6 będzie pod Goleniowem przecinać S3 i biec po północno-zachodniej stronie Szczecina, by włączyć się do A6 na węźle Szczecin Zachód. To blisko 52 km nowej drogi, na którą opracowujemy koncepcję programową" - podali drogowcy.  

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja z realizacją S6 w województwie pomorskim. Aktualnie - poza planowanymi przetargami - w realizacji jest ponad 40-kilometrowy odcinek S6 pomiędzy węzłami Bożepole Wielkie i Gdynia Wielki Kack. GDDKiA podała, że trasę ze względu na długość podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud oraz Szemud - Gdynia.

"Obecnie prowadzone są prace ziemne, przy usuwaniu kolizji z sieciami teletechnicznymi, a także przy obiektach mostowych, gdzie montowane są już pierwsze belki ustrojów nośnych. Ponadto pojawił się pierwszy fragment przyszłej drogi ekspresowej z nawierzchnią bitumiczną" - wyjaśniono. Według GDDKiA pierwsze samochody pojadą po niej pod koniec 2021 roku. 

Droga ekspresowa S6GDDKiA

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości