TVN24 Biznes | Moto

"Drastyczne" podwyżki cen oleju napędowego

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Jakóbik o cenach paliw
Jakóbik o cenach paliwTVN24
wideo 2/6
TVN24Jakóbik o cenach paliw

Olej napędowy przed wakacyjnymi wyjazdami "drastycznie drożeje". W ciągu ostatniego tygodnia cena paliwa wzrosła o 16 groszy i litr kosztuje przeciętnie 7,89 złotego - podał w środę portal e-petrol.pl. Nadzieję na obniżki może dać kierowcom obserwowana obecnie duża przecena na rynku ropy naftowej.

Na razie jednak za olej napędowy płacimy znacznie więcej niż w ubiegłym tygodniu. Według e-petrol.pl paliwo to najtańsze jest w województwie łódzkim, gdzie kosztuje średnio 7,83 zł, a najdroższe na Podlasiu, gdzie za litr zapłacimy 7,91 zł.

Ceny paliw. Lekko staniały benzyny i autogaz

W ostatnim tygodniu średnio "o zaledwie 2 grosze" potaniała benzyna Pb95 i w sprzedaży detalicznej kosztuje średnio 7,92 zł/l. Najtaniej, za 7,88 zł/l, można ją kupić na Pomorzu, a najdrożej na Podkarpaciu - litr kosztuje 7,99 zł.

Lekko potaniał też autogaz - jego cena jest o 3 grosze niższa niż tydzień temu. Obecnie litr kosztuje średnio 3,52 zł. Najtańsze LPG zakupimy w województwie świętokrzyskim - jego litr kosztuje tam średnio 3,40 zł. Najdrożej autogaz zatankujemy na Dolnym Śląsku, gdzie kosztuje przeciętnie 3,66 zł/l.

Ceny ropy naftowej spadają

Tymczasem w środę ceny ropy naftowej mocno spadają. To reakcja na nasilające się obawy inwestorów, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może zmierzać w kierunku recesji.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku ok. 105 dolarów, co oznacza spadek o ponad 4 proc.

ROPA (WTI)

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na sierpień jest wyceniana po ok. 110 dolarów za baryłkę (spadek o niemal 4 proc.). W obu przypadkach spadki są obserwowane od kilku dni.

ROPA (BRENT)

Obawy o recesję przekładają się na ceny ropy

Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni perspektywą recesji w gospodarce USA po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła na swoim ostatnim posiedzeniu stopy procentowe najmocniej od 1994 r.

Wielu znanych prezesów firm i ekonomistów - od prezesa Tesla Inc Elona Muska po ekonomistę Nouriela Roubini - ostrzegają przed rosnącym prawdopodobieństwem, że największa gospodarka świata wejdzie w recesję.

W środę przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma zeznawać przez Kongresem USA na temat powstrzymania szalejącej w Stanach Zjednoczonych inflacji, która osiąga najwyższe poziomy od ponad 40 lat.

Tymczasem administracja prezydenta Joe Bidena przygotowuje się do zintensyfikowania walki z wysokimi cenami paliw na amerykańskich stacjach benzynowych. Prezydent USA ma zaapelować do Kongresu o wprowadzenie "wakacji podatkowych" związanych z benzyną, której ceny w USA zbliżają się do rekordowych 5 dolarów za galon w czasie sezonu letnich wyjazdów, gdy popyt na benzynę mocno rośnie.

Ceny ropy. Sytuacja może być napięta jeszcze przez parę lat

Koncern Exxon Mobil Corp. ostrzegł w tym tygodniu, że sytuacja na rynkach ropy jednak może pozostać napięta przez 3 do 5 lat, głównie z powodu niedoinwestowania od czasu rozpoczęcia pandemii COVID-19.

- Firmy naftowe potrzebują wiele czasu, aby "nadrobić zaległości" w inwestycjach niezbędnych do zapewnienia wystarczającej podaży - wskazał dyrektor generalny Exxon Darren Woods.

Z kolei Vitol Group, największy na świecie niezależny trader na rynku ropy, zasygnalizował rosnący popyt na paliwa w Chinach.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. wskazują na utrzymywanie się popytu na towary powyżej poziomu ich produkcji. "Sytuacja na rynkach pozostaje napięta, nawet gdy słabnie tempo wzrostu gospodarczego" - piszą w rynkowej nocie, wymieniając w tym kontekście m.in. na rynki ropy i podkreślając problem niedoinwestowania w branży naftowej.

Prezes kuwejckiej spółki naftowej o "premii wojennej"

Tymczasem dyrektor generalny kuwejckiej spółki naftowej Kuwait Petroleum Corp. szejk Nawaf Al-Sabah ocenił w Bloomberg TV przy okazji Qatar Economic Forum, że "premia wojenna" (w związku z wojną na Ukrainie) wynosi ok. 30 USD na baryłce ropy.

Dodał, że coraz więcej nabywców z Europy zwraca się o większe dostawy rafinowanej ropy z jego kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości