Rząd chce walczyć z "martwymi duszami". Minister podał przykład

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
wideo 2/6
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce

Z centralnej ewidencji pojazdów (CEP) mają zostać usunięte tak zwane martwe dusze. Chodzi o pojazdy niewyrejestrowane, które nie posiadają ważnych badań technicznych ani nie mają ubezpieczenia OC. Ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje wygaszenie decyzji o rejestracji samochodów wydanych przed 14 marca 2005 roku.

Sejm w piątek przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. "Ustawa, którą przyjął w piątek Sejm pozwoli na usunięcie z ewidencji pojazdów 'martwych dusz'" - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Za przykład podał 99 580 wartburgów widniejących w CEP, "z których 93 198 nie ma badań, OC nieważne od 10 lat i zostało zarejestrowanych przed 14.03.2005".

Centralna ewidencja pojazdów - zmiany

Autorzy nowych regulacji w uzasadnieniu do projektu wskazywali, że z analizy stanu pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów wynika, że "znakomita część pojazdów objętych przepisem nie istnieje". Jednocześnie zwracano uwagę, że "uporządkowanie stanu prawnego pojazdów, co do których zachodzi istotne podejrzenie, że faktycznie już nie istnieją i nie poruszają się po drogach, nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby ich ostatnim właścicielom na wyrejestrowanie". 

Dlatego w ustawie przewidziano wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdów wydanych przed 14 marca 2005 roku, co do których właściciele pomimo ciążącego na nich obowiązku nie wykonywali badań technicznych ani nie ubezpieczali w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów przez okres co najmniej 10 lat.

Zgodnie z ustawą decyzje mają wygasnąć 10 czerwca 2024 roku. Pojazdy będą mogły podlegać powtórnej rejestracji.

"Wygaszenie rejestracji nastąpi automatycznie w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów. Na podstawie danych uzyskanych z centralnej ewidencji pojazdów samorządy będą zawiadomić o wygaszeniu rejestracji, m.in. w drodze publicznego obwieszczenia - co istotnie ograniczy konieczność zaangażowania samorządów w te czynności jak również obywateli maksymalnie upraszczając całą procedurę" - wyjaśniono.

W ocenie rządzących poprawka niesie korzyści zarówno dla obywateli, którzy nie będą "ścigani" za brak OC w zakresie pojazdu, którego faktycznie nie posiadają, a jednocześnie dane zgromadzone w systemie będą odzwierciedlały stan faktyczny liczby pojazdów.

Teraz przepisy trafią do prac w Senacie. Ustawa przewiduje też określenie sztywnych wysokości kar pieniężnych za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o zbyciu pojazdu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości