TVN24 Biznes | Moto

Nowy odcinek autostrady. Wybrano najkorzystniejszą ofertę

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h (wideo ze stycznia 2021 roku)
Rzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h (wideo ze stycznia 2021 roku)TVN24 Łódź
wideo 2/7
TVN24 ŁódźRzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 pomiędzy miejscowością Swory a węzłem Biała Podlaska. Inwestycję ma realizować firma Polaqua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Oferta firmy Polaqua opiewa na kwotę blisko 467,7 mln zł. Tymczasem na realizację tej inwestycji GDDKiA przewidziała kwotę 628 308 570,53 zł. Podpisanie umowy z wykonawcą jest planowane na drugi kwartał tego roku.

Drogowcy wyjaśnili, że zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

To trzeci z czterech odcinków autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska.

Mapa stanu budowy dróg w województwie lubelskimGDDKiA

Budowa autostrady A2

W sierpniu ubiegłego roku oddano do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Wiosną 2020 roku zostały zawarte kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 roku.

Na kolejny fragment - od Siedlec do Białej Podlaskiej - toczą się cztery postępowania przetargowe. W poniedziałek wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę odcinka od rejonu miejscowości Swory – węzeł Biała Podlaska. We wcześniejszych dniach lutego rozstrzygnięto także postępowania na projekt i budowę odcinków: węzeł Siedlce Zachód – rejon miejscowości Malinowiec, a także węzeł Łukowisko – rejon miejscowości Swory. W styczniu tego roku otwarto zaś oferty na odcinek Malinowiec – Łukowisko.

W przypadku ostatniego, 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią pod koniec ubiegłego roku drogowcy ogłosili przetarg na wybór projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizację robót w terenie. Oferty w tym przetargu otwarto 3 lutego. "Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji" – dodano.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości