Podwyżki na autostradzie A2. Nowe stawki już od poniedziałku

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Fotoradary z rekordamiTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboFotoradary z rekordami

Od najbliższego poniedziałku, 15 lutego wzrosną stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. "Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji" - podała spółka Autostrada Wielkopolska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Od 15 lutego obowiązująca od godziny 6.00 stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem wzrośnie:

- z 22 do 23 zł - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach),

-  z 33 do 34 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

-  z 50 do 52 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

-  z 77 do 80 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),

-  z 220 do 230 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

"Podane stawki zawierają podatek VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych odcinkach autostrad w Polsce w przeciwieństwie do publicznych autostrad, są objęte 23-procentowym podatkiem od towarów i usług" - czytamy.

Co ważne, koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostanie bez zmian. 

Przyczyny

Spółka wyjaśniła, że na poziom cen za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej wpływają realne koszty utrzymania, koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego.

"Zmiana cen podyktowana jest również utrzymującą się presją inflacyjną. Z danych Eurostatu wynika, że wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w 2020 roku 3,4 proc. i był najwyższy w całej Unii Europejskiej. Z kolei jak podaje Narodowy Bank Polski inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, a więc cen dóbr szczególnie wrażliwych na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe, utrzymywała się w drugiej połowie 2020 roku na rekordowym od 18 lat poziomie ponad 4 proc." - czytamy.

"Ponadto z danych NBP wynika, że oczekiwania inflacyjne wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Zdaniem ponad 61 proc. ankietowanych przedsiębiorców w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej lub w tempie bieżącej inflacji" - dodali przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska.

Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska II SA to międzynarodowe spółki koncesyjne odpowiedzialne za budowę i eksploatację autostrady A2 ze Świecka do Konina, o długości 255 km.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24