TVN24 Biznes | Moto

Nowy system poboru opłat na autostradach. Ministerstwo udostępniło aplikację

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Ministerstwo Finansów poinformowało o udostępnieniu aplikacji e-TOLL PL BILET. Aplikacja służy do zakupu e-biletu autostradowego. Od środy, 1 grudnia 2021 roku na odcinkach A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica zmieni się system poboru opłat.

"Aplikacja e-TOLL PL BILET służąca do zakupu e-biletu autostradowego jest już dostępna do bezpłatnego pobrania w sklepach Google Play i App Store" - czytamy na rządowych stronach.

etoll.gov.pl

Od środy na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nastąpi zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli. Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

W efekcie od środy kierowcy za przejazd odcinkami autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica nie zapłacą już przy punktach poboru opłat, lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL, Autopay lub urządzeń OBU/ZSL.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

E-bilet autostradowy

E-bilet autostradowy będzie można kupić w aplikacji e-TOLL PL BILET. Aplikacja umożliwi wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF. E-bilet będzie można również kupić u partnerów systemu e-TOLL. Resort przekazał, że kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos.

Aktualna lista punktów ma być udostępniona na stronie etoll.gov.pl.

"Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży" - wyjaśniało wcześniej MF.

Ponadto będzie możliwość uiszczenia opłaty przez aplikację e-TOLL PL, którą można pobrać w sklepach Google Play i App Store. Aby korzystać z aplikacji, należy zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. "W aplikacji wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie musisz z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych twojego pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona" - wyjaśniono. Kierowcy będą mogli również skorzystać z aplikacji Autopay.

A2 i A4. Zamiana organizacji ruchu

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:

"Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO. Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO" - czytamy w komunikacie MF.

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł.

MF zastrzegło, że opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości