Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać?
Wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać?TVN24
wideo 2/5
Wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać?TVN24

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Ustawa o tak zwanych wakacjach składkowych obejmie około 1,7 miliona przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zatrudniających oprócz siebie do 9 osób oraz o przychodach do 2 mln euro. Dzięki ustawie właściciel firmy dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Korzystając z wakacji, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody czy wystawiać faktury.

- Wakacje od ZUS to korzyść co do zasady dla każdego uprawnionego przedsiębiorcy, gdyż za jeden miesiąc w roku nie zapłaci ZUS, ale też nie wpłynie to na wysokość przyszłościowej emerytury. Nie powodują one również wykluczenia ze składki chorobowej, jeśli przedsiębiorca przystąpił do niej dobrowolnie. A co istotne, przedsiębiorca nie będzie musiał wcale wyjeżdżać na wakacje. W okresie wakacji od ZUS dalej możemy w takim sam sposób prowadzić działalność gospodarczą - wyjaśnia redakcji tvn24.pl Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Ustawa nie będzie obejmować osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie.

Wakacje od ZUS - nawet do 3555 zł oszczędności

Jak wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, na wakacjach składkowych najwięcej skorzystają przedsiębiorcy opłacający pełen ZUS, który wynosi obecnie 1600,32 zł. - W 2025 składki ZUS mają wzrosnąć o około 154 zł, czyli do 1754 zł. Dzieląc tę wartość na 12, okazuje się, że skorzystanie z wakacji od ZUS niweluje podwyżkę. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy już w tym roku będą mogli skorzystać z takich wakacji - dodaje ekspert.

- W mojej ocenie, jeśli mamy obecnie zadłużenie wobec ZUS spowodowane brakiem płynności finansowej, warto skorzystać z wakacji od ZUS na przełomie tego roku, tj. za grudzień 2024 i styczeń 2025 . W takim przypadku przedsiębiorca zaoszczędzi około 3355 zł - wyjaśnia Juszczyk.

Doradca podatkowy Przemysław Hinc w rozmowie z redakcją tvn24.pl podkreśla natomiast, że znacznie mniej na programie zaoszczędzą przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, a także osoby odprowadzające składki w ramach małego ZUS-u.

- Są przedsiębiorcy, którzy w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej (po upływie półrocznego okresu zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne) mogą korzystać z możliwości opłacania składki w kwocie obniżonej. Ich miesięczna składka na ubezpieczenia społeczne wyniesie od lipca do grudnia 2024 r. 408,16 zł, a jeśli ktoś nie opłaca składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to 376,62 zł – więc o tyle mniej będą mogli zapłacić ZUS-owi. Mamy też grupę osób, które ze względu na niski dochód w poprzednich latach zdecydowały się na opłacanie składki w ramach małego ZUS-u Plus. W przypadku obu tych grup korzyść będzie zdecydowanie mniejsza – zaznacza.

I dodaje, że w każdym w tych przypadków pamiętać trzeba, że niezapłacona składka nie umniejszy podstawy opodatkowania, a to znaczy, że faktyczna korzyść z nieopłacenia składki będzie mniejsza o kwotę zapłaconego PIT.

Według wyliczeń Piotra Juszczyka przedsiębiorcy opłacający ZUS preferencyjny zaoszczędzą na wakacjach składkowych do 408,16 zł w tym roku oraz 427 zł w 2025 roku. W przypadku właścicieli firm opłacających tzw. Mały ZUS Plus ulga w tym roku będzie kształtować się pomiędzy 402,65 zł a 1600,32 zł. - Przedsiębiorcy przy tej preferencji opłacają składki pomiędzy ZUS-em preferencyjnym a dużym ZUS-em, w zależności od dochodu - wyjaśnia Juszczyk.

Przeczytaj również: Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Wakacje od ZUS mogą być problematyczne

Zdaniem Piotra Juszczyka wakacje składkowe mogą okazać się problematyczne dla osób opłacających wyższe składki ZUS np. w celu otrzymywania wyższego świadczenia emerytalnego.

- W takim przypadku za miesiąc wakacji od ZUS, składki będą pokryte przez budżet w minimalnej wartości wymaganej u danego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie będzie mógł dopłacić również różnicy, a więc albo zdecyduje się na obniżenie i pokrycie składek przez budżet, albo pozostanie przy wyższych i w całości sam je pokryje - stwierdził.

Jak dodaje Przemysław Hinc z Kancelarii Podatkowej PJH Doradztwo Gospodarcze, istnieje też ryzyko, że nie każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS w 2024 roku. - Biorąc pod uwagę to, że w tym roku będzie bardzo krótki czas na to, by z takich wakacji składkowych skorzystać, to trzeba już teraz się do tego zacząć przygotowywać, a gdy będzie już można składać podania o wakacje składkowe, szybko spełnić wszystkie warunki do tego, by ZUS zgodził się na skorzystanie z tej ulgi w opłacaniu składek, w tym przede wszystkim prawidłowo wypełnić wniosek o tę ulgę w opłacaniu składek. Bo błędy we wniosku składanym w październiku albo listopadzie 2024 roku mogą uniemożliwić skorzystanie z tej ulgi jeszcze w tym roku - wyjaśnia.

W przyszłym roku z wakacji składkowych przedsiębiorcy skorzystają już w bardziej sprzyjających okolicznościach, gdyż będą mieli więcej czasu na poprawne przygotowanie wniosku i przesłanie go do ZUS. I oczywiście będzie też więcej czasu na skorygowanie ewentualnych błędów we wniosku albo ponowne złożenie go w przypadku, gdyby wcześniejszy nie został pozytywnie załatwiony przez Zakład.

Autorka/Autor:Bartłomiej Ciepielewski/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank i VeloBank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach warto zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę, a ważne przelewy zlecić wcześniej.

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polacy planujący wakacyjne wyjazdy chcą przeznaczyć na nie średnio na osobę 1734 złote, to o siedem procent więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z badania, które na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses, większość rodaków zamierza wypocząć w kraju.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Źródło:
PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Nie ma dnia bez informacji o nowych możliwościach sztucznej inteligencji. Niektóre z rozwiązań, w których AI się wykorzystuje, potrafią zaskoczyć. Jak na przykład projektowanie indywidualnych perfum pod konkretną osobę. 

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Źródło:
Cnet

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl