Ważny komunikat dla ponad 3 milionów płatników składek. ZUS informuje o stanie rozliczeń

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 rokuTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSMarek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku

Od 7 stycznia rozpoczyna się przekazywanie do ponad 3,1 miliona płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 rok - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na PUE ZUS.

"Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 r. dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty" - napisano w komunikacie.

Składki ZUS - niedopłata

ZUS zwrócił uwagę, że "niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach", a "jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty".

"Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić na e-wizytę" - wyjaśnił Zakład.

Dodał, że "niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne", a "odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek".

Składki ZUS - nadpłata

"O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności bieżących składek. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS" - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że "w informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 rok". A "jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości