Przedsiębiorcy dostaną wiadomość z ZUS. "Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes"

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku
Marek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 rokuTVN24 BiS
wideo 2/7
TVN24 BiSMarek Kolibski o wzroście wysokości składek ZUS w 2023 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do ponad 3,1 miliona firm informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 rok. Wiadomość będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - poinformował we wtorek rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Rzecznik ZUS przekazał w komunikacie, że dzięki informacji na PUE ZUS płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 roku, dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe.

- Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty - podkreślił Żebrowski.

- Warto znać swoje bieżące finanse. Bez tej wiedzy trudno prowadzić biznes. Dlatego taka informacja jest przesyłana płatnikom. W przypadku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, prowadzący działalność musi liczyć się z tym, że zostanie z tego powodu wykluczony z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Warunkiem uczestniczenia w przetargach jest bowiem brak zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia - wyjaśnił rzecznik.

Niedopłatę można spłacić w ratach

Przypomniał, że niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach. - Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty. Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca do spraw ulg i umorzeń - wskazał rzecznik.

- Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Niewielkie zaległości można również spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę - dodał.

Zwrócił uwagę, że w przypadku nadpłaty płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności bieżących składek. - Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS - dodał Żebrowski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości