"Oczekiwania zarobkowe Polaków rosną". Wyniki badania

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracyTVN24
wideo 2/8
TVN24Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy

Ponad połowa pracowników nie otrzymała podwyżek w 2021 roku. Spośród tych, co dostali, 41 procent uważa, że wzrost był mniejszy niż się spodziewali - dowiadujemy się z "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Co więcej, w najbliższym czasie połowa pracujących spodziewa się podwyżek.

Według badania, spada satysfakcja pracowników z wynagrodzeń. W najnowszej edycji sondażu, ze swojej płacy zadowolonych jest 43 proc. ankietowanych, o 2 pkt proc. mniej niż w 2021 i 5 pkt proc. mniej niż w 2020 r.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Presja płacowa i podwyżki

W ub.r. podwyżkę dostało 45 proc. ankietowanych. Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w przemyśle, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (po 56 proc.), a także transporcie i logistyce (54 proc.). Częściej niż średnia podwyżki dostawali też pracownicy ochrony (54 proc.) i telekomunikacji i IT (49 proc.), najrzadziej - pracownicy handlu detalicznego i hurtowego (36 proc.), hotelarstwa i gastronomii (35 proc.) i edukacji (30 proc.).

Podwyżki najczęściej sięgały 5-10 proc.(odpowiedziało tak 42 proc. spośród tych, którzy otrzymali wyższe wynagrodzenie). Ponad jedna czwarta pracowników (27 proc.) otrzymała mniej niż 5 proc. Podwyżki w wysokości 10-20 proc. trafiły do 18 proc. pracowników, a powyżej 20 proc. – do 5 proc. zatrudnionych. Wysokość podwyżek była związana z wiekiem i wykształceniem – najwyższe otrzymywali młodsi i lepiej wykształceni.

Pracodawcy a rotacja pracowników

Ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk skomentowała, że jak na kolejny pandemiczny rok odsetek badanych, którzy dostali podwyżkę, jest i tak duży, co pokazuje, że pracodawcy zwiększając wynagrodzenia próbują ograniczać rotację pracowników w obawie przed problemami z obsadzeniem powstałego wakatu. Zwróciła uwagę, że ubiegły rok dla niektórych pracodawców, np. w gastronomii czy turystyce, był czasem nadrabiania strat z 2020 r.

- Niektórzy pracodawcy odłożyli na styczeń 2022 roku decyzje o podwyżkach w obawie przed skutkami Polskiego Ładu i licząc się z koniecznością uzupełnienia obniżki wynagrodzenia netto pracowników w związku ze zmianami podatkowymi - dodała Fedorczuk.

Spośród tych, co dostali podwyżkę, 46 proc. stwierdziło, że jej skala była zgodna z ich oczekiwaniami, natomiast 41 proc. liczyło na wyższy wzrost płacy.

Podwyżki w 2022 roku

50 proc. pracowników spodziewa się podwyżki w najbliższym czasie. Jednocześnie 42 proc. nie zamierza o nią prosić przełożonych, bo uważa, że byłoby to przez szefa źle odebrane i obawia się jego reakcji. Niemal co trzeci badany planuje rozmawiać o podwyżce, w większości motywując to inflacją (65 proc.). Połowa ankietowanych uważa też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy. "Oczekiwania zarobkowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa utrzyma się" - podkreśla Randstad.

Badanie zrealizowały Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Przeprowadzono je w dniach 6-26 grudnia ub.r. na grupie 1000 pracujących respondentów metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad realizowany za pośrednictwem strony www, na panelu internetowym).

Czytaj także: Lista 30 zawodów deficytowych >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości