Przedsiębiorcy mają swojego rzecznika. Został nim były już poseł Prawa i Sprawiedliwości

Dla firm

18 procent przedsiębiorstw planuje zatrudniaćTVN24 BiS
wideo 2/5

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Adama Abramowicza na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Rzecznik ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Abramowicz jeszcze w piątek złożył mandat poselski i wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem już niezależnym rzecznikiem" – powiedział.

Jak podkreślił resort, instytucja rzecznika jest jednym z filarów Konstytucji Biznesu. Rzecznik ma gwarantować jej prawidłowe wdrożenie.

Był przedsiębiorcą

Kandydaturę Adama Abramowicza na Rzecznika MŚP zgłosiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wcześniej uzyskał on pozytywne opinie od czterech reprezentatywnych organizacji pracodawców: Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. "Adam Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu małych i średnich firm. Co ważne, przez wiele lat prowadził też własną działalność gospodarczą. Jestem przekonana, że jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie realnym wsparciem dla polskich firm, zwłaszcza tych średnich i małych" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90 proc. firm w Polsce. "Do tej pory nie miały one dedykowanego rzecznika swoich interesów. Jednak podstawowym zadaniem rzecznika będzie wdrożenie Konstytucji Biznesu. Tak więc przed Adamem Abramowiczem wiele wyzwań i ogrom oczekiwań" – podkreśliła.

Długa kadencja

Resort podkreślił, że rzecznik - powołany na sześć lat - ma czuwać nad poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji. Będzie on mógł podejmować działania o charakterze systemowym dotyczące ogółu przedsiębiorców, takie jak żądanie wydania objaśnień prawnych do szczególnie skomplikowanych przepisów czy rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie. Jednocześnie będzie mógł też interweniować w sprawach konkretnych firm z sektora MŚP np. przez przystąpienie do postępowania administracyjnego, podatkowego albo wniesienie skargi do sądu administracyjnego. "Działania systemowe będą dotyczyły wszystkich przedsiębiorców mikro, małych, średnich i dużych. Natomiast działania interwencyjne rzecznika - typu przyłączenie się do postępowania administracyjnego czy złożenie odwołania - będą już podejmowane w interesie konkretnego przedsiębiorcy z sektora MŚP. Rzecznik będzie także opiniował akty prawne dotyczące działalności gospodarczej" – tłumaczy Emilewicz.

Jakie obowiązki?

Inne zadania rzecznika to m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej; pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją; współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP; a także działalność edukacyjna i informacyjna.

Jak poinformował resort, Abramowicz prowadził własną działalność gospodarczą; był jednych z głównych inicjatorów, a zarazem prezesem sieci detalistów "Nasze Sklepy". Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej.

Kim jest?

Adam Abramowicz jest posłem z ramienia PiS. W Sejmie jest członkiem m.in. Komisji Gospodarki i Rozwoju, Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej RP, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Wcześniej był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz działaczem samorządowym.

Jeszcze w piątek Abramowicz poinformował, że złożył mandat poselski i wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem już niezależnym rzecznikiem – powiedział.

Autor: msz//sta / Źródło: PAP