"Senior plus". Rusza nabór wniosków o dofinansowanie

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Marlena Maląg o waloryzacji emerytur (wypowiedź z 18 października 2022)
Marlena Maląg o waloryzacji emerytur (wypowiedź z 18 października 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Marlena Maląg o waloryzacji emerytur

"Senior plus" to program, który ma zwiększać aktywności uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. Rusza nabór wniosków, co oznacza, że samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że właśnie ruszył nabór wniosków do nowej edycji programu. - Zachęcam samorządy do składania wniosków o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów. Budżet przyszłorocznej edycji programu to 60 mln zł - przekazała minister Maląg.

Czytaj więcej: Ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Limity w górę>>>

"Senior plus" - rusza nabór wniosków o dofinansowanie

Poinformowała, że w całej Polsce działa niemal 1,1 tys. takich placówek. - Zależy nam na tym, aby ich przybywało. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje ten program. Uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spędzają wspólnie czas w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Cieszę się, że tworzone tak licznie domy i kluby "Senior plus" umożliwiają osobom starszym aktywne i radosne życie - podkreśliła szefowa MRiPS.

Oferty do programu należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD) do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00. Wyniki konkurs zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 roku. Program pozwala na dofinansowanie projektów "jednorocznych", czyli realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 roku.

O dofinansowanie ubiegać się mogą gminy, powiaty i samorządy województw. W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku dziennych domów. Na utworzenie klubów dla seniorów można otrzymać 200 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących domów i klubów dla seniora. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w klubie "Senior plus" może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie.

Koszt programu "Senior plus"

"Senior plus" to program o charakterze wieloletnim. Według danych MRiPS domów i klubów "Senior plus" działających w Polsce jest prawie 1,1 tys. Oferują ponad 25 tys. miejsc.

Resort poinformował, że w latach 2021-2025 rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na realizację programu w sumie 300 mln złotych, po 60 mln złotych rocznie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości