"Niektórych mogliśmy irytować". Tak wygląda workation

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/2
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Możliwość pracy zdalnej sprawiła, że część polskich pracowników łączy wyjazdy z zawodowymi obowiązkami. - Może to być świetne rozwiązanie, ale są też pułapki. Nasze ciało nie wie, czy jest na wakacjach, czy w pracy - mówi psycholożka Joanna Chmura.

Służbowe spotkanie, a za oknem krajobrazy Beskidu Niskiego i spacerujący po ogrodzie bocian. Poranna przebieżka po plaży na Maderze tuż przed telekonferencją. Wprowadzanie poprawek do tekstu z widokiem na zatokę w Tajlandii.

To wszystko historie, które opowiedzieli nam nasi rozmówcy zapytani o tzw. workation, czyli połączenie wakacji i pracy. Wyjazdy w kojarzące się turystycznie miejsca, podczas których część czasu poświęca się na odpoczynek, a część - na pracę, to rozwiązanie dostępne przede wszystkim dla tych, którzy zawodowe obowiązki mogą choć częściowo wypełniać zdalnie.

Dużo w tym temacie zmieniła pandemia koronawirusa. - Kilka lat temu dziewczyna z mojego zespołu poprosiła mnie o zgodę na kilkumiesięczny wyjazd do RPA - mówi Stanisław, który pracuje w globalnej korporacji. - Wtedy to było coś niespotykanego, miało się wrażenie, że naruszamy firmowy savoir-vivre, bo ludzie nie rozmawiają z człowiekiem, tylko w czasie spotkań muszą się łączyć z ekranem komputera. Po pandemii to wszystko przyspieszyło. Przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej - dodaje.

Według danych Eurostatu przed pandemią z domu regularnie pracowało tylko nieco ponad 5 proc. pracowników z Unii Europejskiej. Po pierwszym lockdownie było to już 40 proc. Część osób z czasem wróciło do biur czy innych miejsc pracy, ale zmieniła się kultura. Także w Polsce - jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej wprowadziła jedna trzecia zapytanych o to przedsiębiorstw nad Wisłą.

- Myślę, że w korporacji traktujemy to po prostu jak dodatkowy benefit - stwierdza Stanisław. - Pracujemy dużo, często mamy nadgodziny. Takie workation to coś, co pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem - wyjaśnia.

Smutne telekonferencje

Jak to wygląda w praktyce?

Aleksandra zajmuje się projektowaniem ścieżek użytkownika w aplikacjach (UX). Jej praca pozwala na dużą elastyczność. W listopadzie ubiegłego roku zebrała grupę osób, z którymi pracuje i razem wyjechali na trzy tygodnie na Maderę. Wrócili zadowoleni.

- Dla millenialsów i Gen Z podróżowanie jest ważne dla poczucia spełnienia - tłumaczy Aleksandra. - To też kwestia komfortu psychicznego. Można naładować baterie bez konieczności brania urlopu. Dobrze się pracuje, jak za oknem jest słońce. Kiedy mieliśmy telekonferencje z ludźmi, którzy zostali w Polsce, było widać, że u nich jest ciemno i szaro. Myślę, że niektórych mogliśmy irytować - mówi.

Wspólny wyjazd ze znajomymi z pracy ma za sobą także Agata, która pracuje w branży IT. - Wynajęliśmy dom w Chorwacji. Wspaniale było! Nie porównywałabym tego do wakacji. Byliśmy zajęci od 9 do 17, ale byliśmy w innym miejscu, blisko natury. Nawet produktywność na tym zyskała, bo znowu siedziałam przy jednym stole z koleżanką z zespołu, zamiast widzieć się tylko przez kamerkę - opowiada. - Bardzo polecam, nie widzę wad takiego rozwiązania - zaznacza.

- Na co dzień siedzę sama przy komputerze, a mam naturę bardzo towarzyską - opowiada Martyna, ilustratorka. Brak koleżanek i kolegów z biura rekompensuje sobie na wyjazdach. Poznaje mnóstwo osób, które tak jak ona łączą podróże z pracą. - Na przykład na Karaibach poznałam inną freelancerkę, z którą umawiałyśmy się na wspólne "home office", po czym pracę kończyłyśmy w basenie. To są bardzo miłe wspomnienia - dodaje.

To nie są wakacje

Psycholożka Joanna Chmura sama chwali sobie wyjazdy połączone z pracą. Ale dostrzega też potencjalne minusy. - Nasze ciało nie wie, czy jest na wakacjach, czy w pracy. Workation może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrafią dobrze zarządzać swoim czasem i rzeczywiście rozdzielać to kiedy pracują, a kiedy odpoczywają - tłumaczy.

Sama doświadczyła tego, że workation może prowadzić do frustracji.

- Mój partner przypomniał mi taką sytuację: zimą, miesiąc przed premierą mojej książki pojechaliśmy do Tajlandii. Miałam dostać ostatnie redakcyjne poprawki przed drukiem i wydawało mi się, że to będzie idealna sytuacja: otworzę sobie te pliki i będę wprowadzać zmiany z widokiem na piękną zatokę. Pierwszego dnia uświadomiłam sobie, że to był beznadziejny pomysł. Rzeczywiście, siedziałam i podziwiałam widoki, ale nie mogłam wejść do wody i skorzystać z tego, co miałam przed sobą, bo musiałam siedzieć i poprawiać literówki - opisuje.

Czytaj także: Życie w Bieszczadach. "Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie" >>>>

Podobne doświadczenie ma Martyna: - Czasem praca zabiera mi radość z bycia w danym miejscu. Pewnie nie wykorzystuję takiego wyjazdu maksymalnie.

Jeszcze inne obiekcje ma Aleksander, który pracuje w kulturze i czasem zdarza mu się wyjeżdżać służbowo w miejsca atrakcyjne turystycznie. - Gdyby workation wyglądało tak, że mam gdzieś dom letniskowy i stamtąd pracuję, to może nie miałbym z tym problemu - zastanawia się. - Ale jeśli jadę w nowe miejsce, to nie chcę zaburzać sobie odkrywania go myśleniem o tym, co zostawiam w Warszawie. Praca i tak zajmuje za dużo miejsca w moim życiu - mówi.

Dodaje: - Wakacje kojarzą mi się z niewinnością, odpoczynkiem, sferą, która nie jest naruszona przez pracę. Jak wyjeżdżam, to chcę mieć poczucie, że to jest czas dla mnie. Wakacje to coś zarezerwowanego dla mojej dziecięcej części. Łączenie tego z pracą brzmi jak najgorszy rodzaj emocjonalnego wyzysku.

Kiedy pada internet

Workation może oznaczać niespodziewane problemy. - Przerwy w dostawie prądu, słaby internet w hotelu. Trzeba sobie radzić - opowiada Joanna. - Warto zabezpieczyć w miarę wygodne miejsce do pracy w hotelu czy nawet wynająć biurku w coworkingu, bo po kilku dniach ma się już dość. Na przykład w Korei nie zwracałam aż tak uwagi na miejsce do pracy i koniec końców często pracowałam na podłodze w pokoju hotelowym - śmieje się.

- Nie wyobrażam sobie takiego wyjazdu w momencie, kiedy mamy dużo pracy - stwierdza Stanisław. - W trakcie rozmowy z zarządem nie może mnie wywalać z internetu - dodaje. Jak mówi, zdarzało mu się biegać po hotelu z laptopem w poszukiwaniu lepszego zasięgu. Ostatecznie często kończy się na zakupie lokalnej karty sim, gwarantującej dobre połączenie z internetem.

Problem z internetem miał też Łukasz, który w ubiegłym roku przez kilka tygodni pracował z Wietnamu. - Jestem grafikiem, pliki dużo ważą. Przesyłanie ich przy słabym połączeniu to duże wyzwanie - opowiada.

- Warunki do pracy czasami bywają mniej wygodne, brakuje osobnego biurka albo dodatkowego monitora - przyznaje Agata, programistka. - Jeśli w pracy jest jakiś stresujący okres, to wiadomo że wypoczynek popołudniami jest wtedy mniejszy - dodaje.

Trudności mogą sprawiać także różnice czasowe. Choć niektórzy potrafią to wykorzystać na swoją korzyść. Łukasz w czasie pobytu w Azji zaczynał pracę o 16. Wcześniej zwiedział: - Na spędzanie czasu w Europie szkoda by mi było pieniędzy, bo praktycznie cały dzień siedziałbym w hotelu. Różnica czasu to był klucz - opowiada.

Produktywni czy nie?

Badań dotyczących produktywności na wyjazdach nie ma, ale PIE próbował sprawdzić, jak wygląda to w przypadku pracy zdalnej czy hybrydowej. Nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Na początku pandemii stwierdzono wzrost produktywności pracowników zostających w domu o prawie 5 proc; z kolejnych analiz przeprowadzonych m.in. wśród pracowników branży IT wynikało, że w pełni zdalna praca obniża produktywność od 10 do nawet 20 proc.

Tak komentował to Radosław Zyzik z PIE: "Praca hybrydowa może być efektywnym kompromisem pomiędzy potrzebami i postawami pracowników, pracodawców a wyzwaniami rynku pracy. Choć pracownicy hybrydowi pracują niekiedy w innych godzinach i w inny sposób niż pracownicy stacjonarni, to ich produktywność nie musi być niższa. Przynajmniej takie wnioski płyną z badania z 2022 r. analizującego pracę ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży".

- Kreatywność na takich wyjazdach wzrasta - przekonuje Małgorzata Szumska, przedsiębiorczyni i autorka książek. Najnowsza - "Uważnik" - dotyczy właśnie podróżowania. Szumska tłumaczy: "Laptop na stoliku kawiarnianym w Maladze i pyszna kawa, i słońce, i piękne budynki wokół sprawiają, że jestem bardziej kreatywna a co za tym idzie produktywna".

Innego zdania jest Stanisław, który jako kierownik widzi, że produktywność jego pracowników na wyjazdach spada. - Jest taka pokusa, żeby pójść na dłuższy obiad, wyrwać się na spacer, pokorzystać z otoczenia. To nie jest taka sama praca jak na miejscu - twierdzi.

Czy kogoś w tej sprawie dyscyplinował? - Nie, kiedy wyjeżdżam gdzieś pracować mam tak samo - odpowiada.

Prawdziwe wakacje bez komputera

Czy warto? Nasi rozmówcy twierdzą, że tak. Choć dodają, że choć raz do roku starają się wyjechać na "prawdziwe" wakacje, bez komputera.

- Totalnie warto, ale jest to coś innego niż typowe wakacje, jednak jest się w pracy i twój mózg od niej nie odpoczywa tak jak na urlopie , bo wiszą nad Tobą obowiązki - uważa Łukasz. - Fajne jest to że można w ten sposób więcej podróżować bo nie ograniczają Cię dni urlopowe - dodaje.

Psycholożka Joanna Chmura podkreśla, że nasze zadowolenie z takiego wyjazdu zależy odpowiedniego nastawienia. Trzeba pamiętać, że nie jest to urlop, a pewnego rodzaju kompromis. - Jeśli nastawiamy się, że odpoczniemy, to takie łączenie się z pracą może nas wybijać z rytmu - tłumaczy.

- Oczywiście wakacje na sto procent są lepsze - mówi Agata, która pracuje w branży IT. - Ale to nie są wakacje, raczej namiastka trochę lepszego życia - podsumowuje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP