Urlop rodzicielski 2022. Po zmianach tata może zyskać dwa miesiące wolnego

Źródło:
sejm.gov.pl
Portret młodych ojców. "Chcą uczestniczyć w życiu i wychowywaniu swoich dzieci"
Portret młodych ojców. "Chcą uczestniczyć w życiu i wychowywaniu swoich dzieci"Fakty TVN
wideo 2/3
Portret młodych ojców. "Chcą uczestniczyć w życiu i wychowywaniu swoich dzieci"Fakty TVN

Już niebawem ojcowie zyskają nowe przywileje - dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzinnego. Na ile wolnego po urodzeniu dziecka mogą teraz liczyć tatusiowie? Czym się różni urlop tacierzyński i ojcowski?

Unia Europejska zaleciła wdrożenie dyrektywy work-life balance mającej istotny wpływ na kodeks pracy. Dzięki temu ojcowie w Polsce mogą zyskać do dwóch miesięcy urlopu, a matki - możliwość wcześniejszego powrotu do pracy.

Urlop ojcowski - ile trwa, komu przysługuje?

Do tej pory każdemu ojcu przysługuje prawo do skorzystania z dwutygodniowego urlopu do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. W trakcie urlopu ojciec otrzymuje zasiłek macierzyński, niezależnie od urlopu matki. Płaci go ZUS w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru będącego średnią wypłat z ostatnich dwunastu miesięcy kalendarzowych. Z przywileju mogą także skorzystać ojcowie adopcyjni. Przełożony nie może odmówić przyjęcia lub nie rozpatrzyć wniosku, a jeśli to uczyni, grozi mu grzywna w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Wzór wniosku o urlop ojcowski znaleźć można w Internecie z dokładnym omówieniem poszczególnych punktów.

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podanie powinno zawierać dwa podstawowe elementy: imię i nazwisko pracownika, okres urlopu ojcowskiego. Do podania należy dołączyć ponadto: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka; kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku adopcji); kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (jeśli wniosek dotyczy nieletniego, wobec którego podjęto takie postanowienie); doświadczenie pracownika o poprzednio przyznanym urlopie ojcowskim (lub jego części). Warto pamiętać, by wniosek złożyć nie później niż siedem dni przed planowaną przerwą w pracy.

Urlop tacierzyński – ile trwa, komu przysługuje?

Każdej kobiecie po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ma prawo przekazać jego część ojcu dziecka. Urlop tacierzyński jest więc częścią urlopu macierzyńskiego. Mężczyzna musi jednak zrezygnować z pracy bezpośrednio po powrocie żony na jej stanowisko pracy. Nie może też skorzystać z urlopu wcześniej niż po upływie czternastu tygodni urlopu macierzyńskiego - to oznacza, że zostaje mu maksymalnie 6 tygodni takiego urlopu. W trakcie przerwy od pracy mężczyzna otrzymuje zasiłek dla matki. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz także: Minister zapowiada ważne zmiany w Kodeksie pracy

Urlop rodzicielski w 2022 roku

Już od sierpnia ojcowie zyskają kolejny istotny przywilej. Unia Europejska zaleciła wdrożenie dyrektywy work-life balance mającej wyrównywać szanse kobiet na rynku pracy. Dzięki niej, zarówno matka, jak i ojciec będą mieli prawo skorzystać z dwudzielnego, czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego.

Obecnie urlop rodzicielski można wziąć do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Może on zostać wykorzystany w całości przez jednego z rodziców, równocześnie przez oboje rodziców, wtedy okresy korzystania z tego urlopu przez każde z nich sumują się (łącznie nie mogą przekroczyć przy jednym dziecku 32 tygodni). Po wejściu w życie dyrektywy UE, urlop miałyby się wydłużyć do nawet 43 tygodni. To oznacza dodatkowe 9 tygodni, a ponieważ całość ma się dzielić po równo między rodziców, oznacza to po 2 miesiące dla każdego z nich.

Za okres urlopu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres do:

- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, - 8 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci,

Po upływie tych okresów zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego obecnie wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. Po zmianach ma wynieść 70%.

Źródło: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, zus.pl, obywatel.gov.pl, rodzicielski.gov.pl, zielonalinia.gov.pl, rodzinaipraca.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Elon Musk podczas czwartkowego wystąpienia online powiedział do uczestników targów VivaTech 2024 w Paryżu, że "prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Dodał jednocześnie, że niekoniecznie jest to coś złego.

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

Źródło:
CNN

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM