Już niebawem ojcowie zyskają nowe przywileje - dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzinnego. Na ile wolnego po urodzeniu dziecka mogą teraz liczyć tatusiowie? Czym się różni urlop tacierzyński i ojcowski?
Unia Europejska zaleciła wdrożenie dyrektywy work-life balance mającej istotny wpływ na kodeks pracy. Dzięki temu ojcowie w Polsce mogą zyskać do dwóch miesięcy urlopu, a matki - możliwość wcześniejszego powrotu do pracy.
Urlop ojcowski - ile trwa, komu przysługuje?
Do tej pory każdemu ojcu przysługuje prawo do skorzystania z dwutygodniowego urlopu do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. W trakcie urlopu ojciec otrzymuje zasiłek macierzyński, niezależnie od urlopu matki. Płaci go ZUS w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru będącego średnią wypłat z ostatnich dwunastu miesięcy kalendarzowych. Z przywileju mogą także skorzystać ojcowie adopcyjni. Przełożony nie może odmówić przyjęcia lub nie rozpatrzyć wniosku, a jeśli to uczyni, grozi mu grzywna w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Wzór wniosku o urlop ojcowski znaleźć można w Internecie z dokładnym omówieniem poszczególnych punktów.
Zgodnie z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podanie powinno zawierać dwa podstawowe elementy: imię i nazwisko pracownika, okres urlopu ojcowskiego. Do podania należy dołączyć ponadto: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka; kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku adopcji); kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (jeśli wniosek dotyczy nieletniego, wobec którego podjęto takie postanowienie); doświadczenie pracownika o poprzednio przyznanym urlopie ojcowskim (lub jego części). Warto pamiętać, by wniosek złożyć nie później niż siedem dni przed planowaną przerwą w pracy.
Urlop tacierzyński – ile trwa, komu przysługuje?
Każdej kobiecie po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ma prawo przekazać jego część ojcu dziecka. Urlop tacierzyński jest więc częścią urlopu macierzyńskiego. Mężczyzna musi jednak zrezygnować z pracy bezpośrednio po powrocie żony na jej stanowisko pracy. Nie może też skorzystać z urlopu wcześniej niż po upływie czternastu tygodni urlopu macierzyńskiego - to oznacza, że zostaje mu maksymalnie 6 tygodni takiego urlopu. W trakcie przerwy od pracy mężczyzna otrzymuje zasiłek dla matki. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Zobacz także: Minister zapowiada ważne zmiany w Kodeksie pracy
Urlop rodzicielski w 2022 roku
Już od sierpnia ojcowie zyskają kolejny istotny przywilej. Unia Europejska zaleciła wdrożenie dyrektywy work-life balance mającej wyrównywać szanse kobiet na rynku pracy. Dzięki niej, zarówno matka, jak i ojciec będą mieli prawo skorzystać z dwudzielnego, czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego.
Obecnie urlop rodzicielski można wziąć do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Może on zostać wykorzystany w całości przez jednego z rodziców, równocześnie przez oboje rodziców, wtedy okresy korzystania z tego urlopu przez każde z nich sumują się (łącznie nie mogą przekroczyć przy jednym dziecku 32 tygodni). Po wejściu w życie dyrektywy UE, urlop miałyby się wydłużyć do nawet 43 tygodni. To oznacza dodatkowe 9 tygodni, a ponieważ całość ma się dzielić po równo między rodziców, oznacza to po 2 miesiące dla każdego z nich.
Za okres urlopu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres do:
- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, - 8 tygodni urlopu rodzicielskiego - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci,
Po upływie tych okresów zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego obecnie wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. Po zmianach ma wynieść 70%.
Źródło: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, zus.pl, obywatel.gov.pl, rodzicielski.gov.pl, zielonalinia.gov.pl, rodzinaipraca.gov.pl
Źródło: sejm.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock