"Wysyp ofert" pracy. Ile można zarobić?

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
wideo 2/11
Dominika Ziółkowska/Fakty TVNPracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Ofert zatrudnienia "ciągle jest bardzo dużo"

W wakacje liczba miejsc pracy związanych z obsługą ruchu turystycznego nie spadnie i będzie na poziomie z roku ubiegłego - prognozuje Personnel Service, dodając, że najwięcej latem będą mogli zarobić pracownicy turystyki wodnej oraz animatorzy czasu wolnego.

Eksperci Personnel Service (PS) przygotowali zestawienie 12 zawodów, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie sezonowe. "W maju na portalach z ogłoszeniami pojawił się wysyp ofert skierowanych do osób, które są zainteresowane pracą sezonową" - zwrócili uwagę autorzy raportu. Wskazali, że w tym sezonie pracę można znaleźć m.in. w rolnictwie czy na budowie, w turystycznych miejscowościach, czy w sklepach.

Liczba miejsc pracy w turystyce nie spadnie

- Mimo że w tym roku w sezonie, ze względu na ceny, nie spodziewamy się tak ogromnego zainteresowania turystów, jak w poprzednim, (...) to liczba miejsc pracy do obsługi ruchu turystycznego nie spadnie. Zakładamy, że będzie ona na takim samym poziomie, jak w poprzednim roku - ocenił ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot. Wyjaśnił, że turyści nadal chcą odpoczywać w Polsce. W raporcie zwrócono uwagę, że najwięcej mogą zarobić pracownicy w branży turystyki wodnej, czyli osoby obsługujące wypożyczalnie sprzętu wodnego, instruktorzy surfingu, nurkowania lub żeglarstwa. "Przedział wynagrodzeń dla nich to od 25 zł do nawet 50 zł na godzinę netto" - poinformował Personnel Service.

Zarobki w pracy sezonowej

Według PS na dobrą stawkę mogą również liczyć animatorzy prowadzący zajęcia rekreacyjne i rozrywkowe dla gości ośrodków wypoczynkowych, którzy zarobią od 20 do 28 zł na godzinę netto.

Chcesz się zatrudnić sezonowo? Pamiętaj o książeczce sanepidu

Zdaniem autorów raportu dla opiekunek i opiekunów do dzieci, pracowników małej gastronomii oraz pracowników na festiwalach muzycznych stawki zaczynają się od 18 a kończą na 25 zł na godzinę.

- W przypadku wielu stanowisk niezbędne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej. (...) Ponadto książeczkę sanepidowską muszą wyrobić zajmujący się myciem naczyń lub jakichkolwiek pojemników mających kontakt z żywnością, wodą i lekami, jak również osoby pracujące z dziećmi do 6 lat – przypominał Inglot.

Jak podał PS, na nieco niższe zarobki mogą liczyć pracownicy w hotelu czy ośrodku wypoczynkowym. Ich stawki to od 18 do 24,5 zł na godzinę netto i zależą od rodzaju wykonywanego zajęcia.

"Kelner czy kelnerka, którzy obsługują klientów w restauracjach, kawiarniach, barach lub na imprezach plenerowych mogą liczyć na stawkę od 18 zł do 24 zł na godzinę netto" - wskazano. Zaznaczono, że pensje często są wyższe o napiwki.

Dodano, że pracownik na plaży, który obsługuje leżaki, parasole, wypożycza sprzęt plażowy, czy dba o utrzymanie czystości, zarobi od 18 do 24 zł na godzinę netto.

Branża budowlana i rolna też poszukują pracowników

Podkreślono, że w wakacje nie brakuje ofert zatrudnienia niezwiązanych z turystyką.

"Chodzi o pracowników rolnych, którzy pomagają przy zbiorach owoców lub warzyw oraz przy sadzeniu. Dla nich przedział wynagrodzeń wynosi od ok. 18 do 25 zł na godzinę netto" - zauważył PS. Na podobne stawki może liczyć osoba zatrudniona w ogrodnictwie.

Eksperci przypomnieli, że okres wakacyjny wykorzystuje również branża budowlana. "Za wykonywanie różnych zadań związanych z budową, remontami lub konserwacją nieruchomości pracownicy mogą liczyć na stawkę od 20 do nawet 35 zł netto za godzinę" - podali.

Dodali, że pracownik sezonowy w sklepie może zarobić w granicach od 18 do 22 zł na godzinę netto.

Personnel Service to spółka zajmująca się rekrutacją pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcingiem, pracą tymczasową, a także rekrutacją stałą i specjalistyczną dla branży IT i medycznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości