Czy za brak stanika można zwolnić z pracy?

Źródło:
tvn24.pl
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku Pracy
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku PracyTVN24
wideo 2/4
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku PracyTVN24

Wymóg noszenia stanika w pracy jest kwestią złożoną. Z jednej strony mamy do czynienia z dobrem osobistym, godnością, prywatnością i wolnością pracownika, z drugiej zaś pracodawcę, który chce dbać o wizerunek swojej firmy. Prawo nie reguluje tej kwestii wprost, ale jednocześnie nakazuje pracownikowi między innymi dostosowanie się do zasad społecznych. Czy brak stanika może być powodem zwolnienia z pracy?

Kilka dni temu media informowały o mieszkance Kalisza, która miała być zwolniona za brak stanika. Choć firma zaprzeczyła, że rozwiązanie umowy o pracę było związane z brakiem bielizny, to temat stał się głośny, a w sprawę zaangażowała się ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Postanowiliśmy sprawdzić, jak polskie przepisy odnoszą się do tej kwestii.

Stanik w pracy. "Daleko idąca ingerencja w prywatność"

- Polskie prawo nie definiuje kwestii ubioru pracowników, a przyjmowane standardy dress code (zasady dotyczące ubioru - red.) są zazwyczaj wyznaczane stosownie do zajmowanego przez pracownika stanowiska - wyjaśnia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Majewska, Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Uważam, że kwestia noszenia stanika w pracy to daleko idąca ingerencja w prywatność, ale zrozumiałym dla mnie jest, że może to być ważny element stroju w danym miejscu pracy - ocenia.

Wyjaśnia przy tym, że Kodeks pracy, mimo braku regulacji kwestii samego noszenia bielizny, mówi o przestrzeganiu w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. – W sytuacji gdy pracownik swoim wyglądem nie wzbudza niepożądanych emocji, to jego ubiór nie powinien stanowić problemu – zaznacza. 

Dodaje, że są jednak sytuacje, gdy przy podejmowaniu pracy na danym stanowisku w określonym miejscu, nietrudno przewidzieć, że przedsiębiorca, będzie oczekiwał od pracownika zadbania o stosowny strój. - Nawet jeśli nie wskaże tego wcześniej w ogłoszeniu rekrutacyjnym – tłumaczy Agnieszka Majewska. - Choć nawet w tym przypadku, w sytuacji, gdy osoba ta zachowuje dress code i prezentuje się elegancko, w tym zakrywa biust, to wymaganie noszenia biustonosza jest już zbyt osobiste – ocenia Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- To są bardzo delikatne kwestie. Bo z drugiej strony patrząc, przedsiębiorca również może czuć się niekomfortowo, gdy w jego firmie pracownica na eksponowanym stanowisku, która ma bezpośredni kontakt z klientami, wzbudza swoim strojem emocje, na przykład zakładając przeźroczystą bluzkę bez bielizny pod spodem – zaznacza.

Ponadto, jak wyjaśnia, część przedsiębiorstw, np. działających w budownictwie, może, a często nawet musi, wymagać określonego ubrania w związku z przepisami BHP. Jest nim przykładowo kask czy obuwie ochronne. Jednak nie dotyczy to bielizny.

- Tak naprawdę prawo pracy reguluje tylko stosunki społeczne, które przecież nie zawsze da się usztywnić w konkretne ramy. Pozostaje nam zdrowy rozsądek i kultura osobista, które zazwyczaj wystarczają w kwestii dress code w miejscu pracy – wyjaśnia Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Pracownik powinien przestrzegać zasad"

Szymon Suchcicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KAASS, tłumaczy, że pracodawca może w regulaminie zawrzeć wytyczne dotyczące ubioru pracowników, o ile jest to uzasadnione przez rodzaj wykonywanej przez niego pracy oraz określonymi potrzebami danej firmy. - Dotyczy to również bielizny - zaznacza w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Dodaje przy tym, że pracownik decydując się na podjęcie pracy u konkretnego pracodawcy w pewien sposób automatycznie godzi się na panujące w danej firmie zasady, w tym również na te dotyczące ubioru. - O ile został z danymi zasadami zapoznany, powinien ich z całą pewnością przestrzegać - zaznacza.

- Dla przykładu w urzędzie czy banku albo biurze, standardem jest, iż pracownicy ubierają się w jasno określony sposób, na przykład z wyłączeniem krzykliwych kolorów czy ozdób albo z pominięciem stroju sportowego - podkreśla Suchcicki.

Jego zdaniem wizerunek pracodawcy mógłby być zagrożony w sytuacji, gdy ubiór pracownika dalece odbiegałby od ubioru przyjętego za stosowny w danym miejscu i czasie, jak np. na spotkaniu biznesowym czy w przypadku pracy z dziećmi. Takie same zasady obowiązują np. w przypadku zasad ubioru w restauracji. - Wybierając elegancki lokal, godzimy się z tym, że należy założyć stosowne ubranie. Dla przykładu mężczyźni w krótkich spodenkach nie są wpuszczani do środka w takich przestrzeniach. Tak samo jest z miejscem pracy - zaznacza Szymon Suchcicki.

Dodaje, że granica wolności od zawsze stanowi pewną elastyczną barierę, która jest wynikiem swego rodzaju kompromisu, a zarazem zasad współżycia społecznego. - Niejednokrotnie napotykamy w życiu codziennym sytuacje, gdy odmienne interesy są ze sobą sprzeczne i ktoś zmuszony jest do pewnych ustępstw. Bez wątpienia omawiany problem należy do jednej z takich sytuacji i nie istnieje uniwersalne rozwiązanie. Przede wszystkim należy więc brać pod uwagę zasady BHP, zasady dobrego smaku i zwykłego koleżeństwa oraz okoliczności każdego osobnego przypadku - wyjaśnia.

Zwolnienie za brak stanika?

Szymon Suchcicki odniósł się także do kwestii ewentualnego rozwiązania umowy o pracę za brak stanika. - Z całą stanowczością wskazać należy, iż wyciągnięcie przez pracodawcę takich konsekwencji, w sytuacji w której pracownik złamał zasady dotyczące ubioru, jest zdecydowanie zbyt daleko idące - wyjaśnia.

- W jednostkowym przypadku, który nie determinował późniejszych negatywnych następstw dotyczących przykładowo wizerunku firmy czy utraty klienta, wystarczyłoby zwrócenie uwagi pracownikowi. Dopiero w przypadku zlekceważenia uwag pracodawcy, można byłoby sięgać po bardziej zdecydowane metody dyscyplinujące. Natomiast samo zwolnienie znajdować powinno się ewentualnie na samym końcu tej drogi - zaznacza.

Wyjaśnia jednak, że każdy jednostkowy przypadek powinno się oceniać z uwzględnieniem zasad zdrowego rozsądku. - O ile w sytuacji gdy brak bielizny nie jest specjalnie widoczny i krzykliwy, nie przeczy także żadnym zasadom BHP, to nie powinien z zasady być szczególnie dotkliwy dla pracodawcy. Dla przykładu brak bielizny przy uniformie składającym się z obcisłej białej koszuli np. u kelnerki w restauracji czy pracownicy lotniska lub recepcjonistki stanowić będzie zgoła inną sytuację niż brak stanika w przypadku luźnego ciemnego uniformu lub przy nałożeniu zapinanej marynarki. Nie da się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy uogólnić tej kwestii i wprowadzić jednego wniosku, mającego zastosowanie w każdym przypadku - podsumowuje adwokat z kancelarii KAASS.

Stanik a "kwestia równościowa"

Na inny aspekt problemu zwraca uwagę Ane Piżl, ratownica medyczna, aktywistka i dziennikarka znana m.in. z formatu "Miasto kobiet" na antenie TVN Style, a także inicjatorka ruchu topfreedom.pl. Jej zdaniem jest to "kwestia równościowa".

- Jeżeli mężczyznom nie robi się problemów, gdy przez koszulę odznaczają się im sutki, to takie samo prawo mają wszystkie osoby. Niezależnie od płci - ocenia aktywistka w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Dodaje, że w jej ocenie w Polsce potrzebna jest rzetelna edukacja równościowa. - Oczekiwanie od kobiet i osób niebinarnych, że będą nosić stanik pod ubraniem, jest nierównym traktowaniem i krzywdzącą seksualizacają - uważa Ane Piżl.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP