Modlińska: drogi rowerowe i sygnalizacja do remontu

Ulice

ZDMDrogowcy szykują remonty na Modlińskiej

Nowa sygnalizacja, aktywne przejście dla pieszych i remont drogi rowerowej - Zarząd Dróg Miejskich planuje spore zmiany na Modlińskiej. "Część prac już za nami, kolejne rozpoczną się w najbliższym czasie" - zapowiadają urzędnicy.

Pierwszą ważną zmianą, która na Modlińskiej już działa jest aktywne przejście dla pieszych. Postało u zbiegu z ulicą Drogową. Dzięki specjalnym czujnikom daje znać kierowcom, kiedy do jezdni zbliża się człowiek. Wówczas uruchamia się sygnalizacja ostrzegawcza.

Aktywne przejście zostało zamontowane w ramach większych prac przeprowadzanych przez drogowców. Oprócz Modlińskiej, robotnicy zainstalowali podobne pasy m.in. u zbiegu Grochowskiej z Mińską czy Krasińskiego z Czarneckiego.

Przebudowa sygnalizacji

Powracając do samej Modlińskiej, jeszcze w tym roku drogowcy mają zamiar przebudować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Modlińskiej z Kowalczyka.

"Obecnie działające urządzenia są już mocno wyeksploatowane. Stąd decyzja o remoncie" - przyznają w komunikacie pracownicy ZDM. "W ramach prac na skrzyżowaniu pojawią się nowoczesne sygnalizatory wraz z nowym sterowaniem. Wymienimy też okablowanie. Światła będą działać w akomodacji" - dodają.

Nowa sygnalizacja ma być wyposażona w dodatkowe fazy dla istniejących lewoskrętów z Modlińskiej w Kowalczyka i w Żerańską. Takie rozwiązanie "ma poprawić płynność przejazdu i bezpieczeństwo ruchu".

Pojawią się też udogodnienia dla osób mających problem ze wzrokiem. Nowe światła, zgodnie z zapowiedzią urzędników, mają być bowiem wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe. Takie jak na skrzyżowaniach Myśliborskiej z Ćmielowską czy Mehoffera.

Drogi rowerowe do remontu

Na zmianach wzdłuż Modlińskiej skorzystać mają też rowerzyści. W ramach prac wytyczony zostanie przejazd rowerowy przez Żerańską, który będzie łączył się z ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż Modlińskiej.

"W przetargu na wykonanie tych prac otrzymaliśmy trzy oferty, na kwoty mieszczące się w przedziale 390 a 670 tys. zł brutto. Dokumenty będą teraz analizowane. Po wyborze najkorzystniejszej przystąpimy do prac w terenie" - informuje ZDM. Wybrany wykonawca będzie miał 40 dni na realizację zadania. Przebudowa odbędzie się więc jeszcze tej jesieni.

Kolejna zmiana dla rowerzystów to remont ponad półtorakilometrowej drogi rowerowej na odcinku: Klasyków - Duninów. Przejazd ma zyskać nową nawierzchnię. W niektórych miejscach będzie też poszerzony.

"To projekt z budżetu partycypacyjnego: Remont ścieżki rowerowej przy ul. Modlińskiej. Zagłosowało na niego ponad 550 mieszkańców Białołęki. Trwa procedura przetargowa, w której wyłonimy wykonawcę robót" - czytamy w komunikacie drogowców.

Zobacz jak działa aktywne przejście dla pieszych na Kondratowicza na Targówku:

Tak działają aktywne przejścia przy KondratowiczaZDM

kw/pm