Mike Pence, obchody i korki

[object Object]
Korek w alei NiepodległościArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Wizyta wiceprezydenta USA przyniosła warszawiakom ogromne utrudnienia w centrum stolicy. Około godziny 15 sytuacja na drogach zaczęła się poprawiać.

- Ulicami w centrum można już coraz swobodniej jeździć, wygląda na to, że główne utrudnienia już się zakończyły. Sytuacja wraca do normy - powiedział około godziny 15 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, który śledzi sytuację na drogach.

W poniedziałek od rana sytuacja była bardzo ciężka, bo zakończyły się wakacje i było więcej kierowców na ulicach. Do tego doszły utrudnienia w związku z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Gdy po godzinie 14 ze stolicy wyleciał Mike Pence, utrudnienia w centrum i w okolicach dojazdu na lotnisko były nadal ogromne.

"Sytuacja nie jest łatwa"

- Sytuacja nie jest łatwa, ponieważ ulice zamykane są przez służby w trybie operacyjnym. Wtedy nasze autobusy muszą być kierowane na objazdy przez dyżurnych, bądź bezpośrednio przez policjantów - powiedział Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Zaznaczył, że rzeczywistość na drogach jest bardzo dynamiczna i nie wszystkie trasy, które przygotował ZTM są możliwe do wdrożenia. Według niego utrudnione jest również informowanie pasażerów o ulicach, na które są przekierowywane autobusy, gdyż sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Kunert zaznaczył też, że zdarzają się przypadki zamknięcia ulic, w skutek czego odcięta jest jedyna droga, którą mógłby pojechać autobus. Wtedy kierowcy zmuszeni są wypuścić pasażerów. - Wczoraj tramwaje zostały skierowane przez policję na zamknięty odcinek torowiska i już tam zostały - powiedział rzecznik. Uspokoił, że może się tak zdarzyć, ale kierowcy są w stałym kontakcie z dyżurnymi ruchu i nie ma możliwości, że prowadzący pojazd ZTM nie wiedziałby, gdzie ma jechać. Jak zaznaczył, każdorazowe wypuszczenie pasażerów na jezdnię wynika z tego, że kierowcy wiedzą, jak powinni jechać, ale nie mają takiej możliwości.

Brak przejazdu w poniedziałek utrzymywał się na ulicy Emilii Plater - po stronie zachodniej na odcinku od ulicy Pańskiej do ulicy Złotej oraz od Alej Jerozolimskich do ulicy Świętokrzyskiej po stronie wschodniej. Po godzinie 9 wyłączony został również ruch tramwajów w Alejach Jerozolimskich oraz na ulicy Marszałkowskiej. Takie wyłączenia ruchu miały miejsce jeszcze kilkukrotnie.

Wyłączone ulice z ruchuGoogle Maps

Zakorkowane centrum

Zdecydowana większość wyłączanych z ruchu ulic znajdowała się w Śródmieściu. - W samo południe ulice są tu zakorkowane jak w godzinach szczytu. Kierowcy mają też problem na mostach. Ruch na moście Poniatowskiego praktycznie stanął - relacjonował rano Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

Jak dodał, część kierowców próbowała ominąć ten zator wybierając Saską Kępę i dojazd do Trasy Łazienkowskiej. Sytuacji nie poprawia jednak fakt, że na skrzyżowaniu Zwycięzców i Saskiej doszło do zderzenia. Wpłynęło to na ruch na okolicznych ulicach i kursowanie komunikacji miejskiej.

- Na moście Łazienkowskim nie jest lepiej. Jezdnia w kierunku Ochoty jest całkowicie zakorkowana. Pokonanie odcinka długości 500 metrów zajęło mi 40 minut. Jest dużo więcej stania w miejscu niż jazdy - ostrzegał nasz reporter.

Trasa Łazienkowska została wyłączona z ruchu na odcinku od alei Niepodległości do Pomnika Lotnika. - Kierowcy, którzy miną rondo Jazdy Polskiej, muszą zjechać z Trasy Łazienkowskiej i skręcić w aleję Niepodległości: w stronę centrum lub Mokotowa - opisywał Węgrzynowicz.

Utrudnienia na Mokotowie

Z korkami musieli też liczyć się kierowcy na Mokotowie. Zatory tworzyły się w alei Niepodległości oraz na Waryńskiego. W obu przypadkach dotyczyły jezdni w kierunku Śródmieścia.

Około godziny 11 na skrzyżowaniu Madalińskiego i alei Niepodległości zderzyły się dwa auta. - Doszło do wypadku z udziałem mazdy i citroena. Kierująca mazdą trafiła do szpitala. Oboje kierujący byli trzeźwi - informuje Paulina Onyszko z Komendy Stołecznej Policji.

Na miejscu wypadku pracowali policjanci i strażacy. Przejazd przez skrzyżowanie był utrudniony.

Policja apeluje o cierpliwość

W poniedziałek - w związku z utrudnieniami na ulicach - częściej kursują obie linie warszawskiego metra. Pomocy podróżującym udzielają ubrani w odblaskowe kamizelki informatorzy ZTM w rejonach zmian i niektórych węzłach przesiadkowych (m.in. przy Dworcu Centralnym i na placu Bankowym).

Na drogach cały czas pracują funkcjonariusze, którzy kierują ruchem. Policja apeluje o wykonywanie ich poleceń, a także o dużo cierpliwości. "Pamiętajmy, że ruch na ulicach Warszawy dziś będzie jeszcze większy, biorąc pod uwagę chociażby rozpoczynający się rok szkolny" - zauważył w rozmowie z PAP rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak.

Policjanci proszą jednocześnie o zgłaszanie im wszelkich niepokojących sytuacji.

Utrudnienia na drogach

Wyłączenia z ruchu i utrudnienia w poniedziałek mogą wystąpić na ulicy Marszałkowskiej od placu Konstytucji do placu Bankowego, na całej długości ulicy Chałubińskiego i na odcinku alei Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ.

Poza tym: w ciągu Alei Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od placu Zawiszy do ronda Waszyngtona, na Trakcie Królewskim od placu Zamkowego do skrzyżowania ulic Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina, wraz z ulicami poprzecznymi oraz na ulicy Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńskiej i placu Zawiszy.

W sytuacji, gdy dojdzie do dodatkowych blokad ulic, które wcześniej nie były planowane, policja skieruje autobusy na najbliższe, przejezdne ulice.

PAP/ab/kk/pm

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP