Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Likwidują wąskie gardło. Spore utrudnienia na Wołoskiej

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plUtrudnienia na skrzyżowaniu Wołoskiej, Odyńca i Racławickiej

Od poniedziałkowego wieczora, w związku z poszerzaniem ulicy Wołoskiej, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na skrzyżowaniu z Racławicką. Drogowcy zamknęli część skrzyżowania, a kierowcy w wtorkowy poranek utknęli w korku. To przedsmak planowanych na marzec utrudnień, kiedy linia 17 przestanie dojeżdżać do zagłębia biurowego na Służewcu.

We wtorkowym porannym szczycie komunikacyjnym kierowcy mieli spore problemy z nową organizacją ruchu. - Wołoska w stronę centrum stanęła. Korek zaczynał się za skrzyżowaniem z ulicą Woronicza - mówił tuż po 9 rano Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Kierowcy jeździli też na pamięć ulicą Odyńca. - Jadąc od strony al. Niepodległości kierowcy dojeżdżali do zwężenia jezdni tuż przed skrzyżowaniem, tam ustawiono blokady oraz zakaz wjazdu, ponieważ na tym krótkim fragmencie obowiązuje ruch jednokierunkowy. Część kierowców zgodnie z przepisami zawracała przed barierami, jednak niektóre auta łamały przepisy i pod prąd dojeżdżały do skrzyżowania z Wołoską - dodaje Szmelter.

Wąsko przy Wołoskiej

Poszerzanie ulicy Wołoskiej wchodzi w fazę, gdy warszawiaków czekają spore utrudnienia. 23 lutego o godz. 21 zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu – informował Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

Zwężone są północne części jezdni ul. Racławickiej i ul. Odyńca przy skrzyżowaniu z Wołoską. Co to dokładnie oznacza dla kierowców? "Na ul. Racławickiej kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, natomiast na ul. Odyńca jeden - w kierunku od ul. Wołoskiej do al. Niepodległości. Zamknięty został też wlot ul. Racławickiej po wschodniej stronie ul. Wołoskiej, a sama Wołoska za skrzyżowaniem w kierunku północnym zwężona jest do jednego pasa" – wyjaśniają drogowcy.

Te ograniczenia w ruchu związane są z budową ronda na skrzyżowaniu. Taka organizacja ma obowiązywać do maja. Później zamykane będą południowe fragmenty jezdni, z ruch przeniesie się na nowo wybudowane części ronda. "Dla kierowców etap ten nie przyniesie większych zmian - na ul. Racławickiej zostanie utrzymany ruch dwukierunkowy, na ul. Odyńca będzie można się poruszać tylko w kierunku al. Niepodległości" – zapewnia ZMID.

Proponowane objazdy
ZMID
Zmiany w organizacji ruchu przy Wołoskiej
ZMID

Zmiany na torach

Jak już pisaliśmy, spore zmiany czekają pasażerów komunikacji od marca. Zablokowane ma być torowisko na ul. Wołoskiej od strony centrum. Tramwaje, jadące od Dworca Centralnego, będą dojeżdżać tylko do pętli Kielecka. Do zagłębia "białych kołnierzyków" będzie można jedynie dojechać innymi tramwajami ul. Woronicza, od strony stacji Wierzbno.

W wakacje zamknięte ma być torowisko na ul. Woronicza przed ul. Wołoską. Wtedy żaden tramwaj nie dojedzie na Służewiec. Do dyspozycji pasażerów udostępniona zostanie komunikacja zastępcza

Bez wąskiego gardła

Przebudowa ulicy Wołoskiej ma na celu zlikwidowanie wąskiego gardła pomiędzy ul. Wiktorską a ul. Konstruktorską. Ulica na całej długości będzie miała po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Zostanie też przebudowane skrzyżowanie z ulicą Woronicza, a na skrzyżowaniu z ul. Racławicką i ul. Odyńca powstanie rondo.

Wydzielone zostanie także torowisko tramwajowe wzdłuż ul. Wołoskiej i Woronicza oraz wybudowana zostanie pętla tramwajowa. Powstaną: chodniki i ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie jezdni, kanalizacja deszczowa, znaki i monitoring.

Koniec inwestycji zaplanowano na luty 2016 roku. Miasto zapłaci za nią 81,7 mln zł.

O utrudnieniach rozmawialiśmy w listopadzie z rzeczniczką ZMID.

Mówi Małgorzata Gajewska
tvnwarszawa.pl