Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Błękitny Marsz Pokoju przeszedł przez Śródmieście

Warszawa

TVN24Marsz na Trakcie Królewskim

"Chcę Pokoju Na Świecie" - to hasło Błękitnego Marszu Pokoju, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.

Kilkadziesiąt osób przeszło stołecznym Traktem Królewskim, machając flagami ONZ i Unii Europejskiej. Trzymali także transparenty z hasłem: "Prawa człowieka - świat ciągle czeka", "Świat bezpieczny dla wszystkich", "Powiedz stop przemocy" i #ChcePokojuNaŚwiecie. Część uczestników marszu założyła błękitne koszulki z symbolem ONZ. Wielu miało w rękach błękitne balony z symbolem tej organizacji.

"Pokój zaczyna się od szacunku"

Marsz zorganizował Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa. Poprowadzili go przedstawiciele organizatorów wraz z "rodziną ONZ" w Polsce, wśród których była Martyna Wojciechowska - dziennikarka, prezenterka telewizyjna i podróżniczka. Na czele marszu szli muzycy afrykańskiej grupy Ricky Lion oraz brazylijska grupa bębniarzy Ritmo Bloco. - Pokój zaczyna się od każdego z nas. Pokój zaczyna się od szacunku, od tolerancji, od wyrozumiałości - mówiła Wojciechowska. Dodała, że jeśli ludzie będą siebie nawzajem szanować i będą tolerancyjni to "pokój jest znaczenie łatwiej zaprowadzać." - Pamiętajcie o tym, że pokój nie jest wam dany raz na zawsze. Nie ma czegoś takiego - mówiła, przywołując konflikty w krajach byłej Jugosławii i obecnie trwający na Ukrainie. - Na świecie toczy się w tej chwili ok. 50 konfliktów zbrojnych. W czasie, kiedy my szliśmy w tym marszu ludzie umierali, ginęli - mówiła Wojciechowska. Jej zdaniem obecnie w wojnach cierpią najbardziej kobiety i dzieci. - Dzisiaj wojny są skierowane przede wszystkim na cywilów - podkreśliła.

"All you need is love"

Błękitny Marsz Pokoju zakończył się przed Kościołem Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzeni uczestnicy wypuścili w niebo błękitne balony. Wcześniej chór akademicki UW zaśpiewał piosenkę The Beatles "All you need is love". Karina Ratman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie powiedziała PAP, że marsz organizowany jest w czerwcowym terminie w związku z rocznicą powołania ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych została podpisana 26 czerwca 1945 r. w San Francisco. Jej zapisy weszły w życie 24 październiku tego samego roku. - Chcemy żeby (marsz - PAP) odbył się w przyszłym roku na całym świecie we wszystkich ośrodkach informacji ONZ - zadeklarowała Ratman.

Główne zdjęcie: Jakub Kamiński/PAP

PAP/ran