Koniec drogowego "pakietu Euro 2012"

W ramach Pakietu Euro 2012 przeprowadzono remonty w okolicy hal EXPO XXI, gdzie będzie centrum prasowe - fot. ZDM
W ramach Pakietu Euro 2012 przeprowadzono remonty w okolicy hal EXPO XXI, gdzie będzie centrum prasowe - fot. ZDM

Coraz bliżej Euro - czas konczyć remonty na drogach. Na ten rok zostało jednak jeszcze trochę kosmetycznych prac. Drogowcy z ZDM wiedzą, że przydałyby się jeszcze dwa większe remonty: na Trasie Łazienkowskiej i ulicy Pułkowej. Konkretów jednak na razie nie podają.

- Pakiet Euro 2012 właściwie się skończył, ale zostało trochę prac do wykonania - mówi Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. Na wyremontowanym odcinku Alej Jerozolimskich (od mostu do Dworca Centralnego) zamontowane zostanie nowe oświetlenie. - Nie będziemy go wykonywać przy niskich temperaturach - mówi rzecznik.

Na montaż oświetlenia ZDM ma ogłosić przetarg. Kwota na inwestycję nie jest więc jeszcze określona.

Nowe chodniki

Z kolei na Wale Miedzeszyńskim i ulicy Zamoyskiego, na wysokości wiaduktu mają być remontowane chodniki. To też część planu z zeszłego roku, który od początku zakładał jednak, że część prac może się przesunąc na 2012. Pieniądze będą pochodziły z zeszłorocznej puli.

Wieżyce mają być jak nowe

- Odświeżymy też wieżyce na moście Poniatowskiego - dorzuca Sobieraj.

Remontowane niedawno, są w niezbyt dobrym stanie. Były dewastowane. - Trzeba je umyć, powstawiać wybite szyby, gdzieniegdzie usunąć ślady po bezdomnych - wylicza drogowiec. Prace obejmą trzymaście konstrukcji. Świeża farba pojawi się na barierach mostu.

Z kolei pechowa, czternasta wieżyca, której remont odsuwał się w czasie, wreszcie ma się go doczekać. Na jesieni pisaliśmy, że wykonawca czeka na pozwolenie od wojewody. - To była długa historia. Ostatnio z kolei wykonawca prac nie mógł się uzgodnić z inżynierem ruchu odnośnie wyłączenia części jezdni na moście na czas prowadzenia niektórych robót- opowiadają drogowcy.

Na wszystkie prace utrzymaniowe w 2012 roku ZDM przeznaczy 18 mln zł. Z części tych pieniędzy sfinansuje doraźne remonty na moście.

Łazienkowska i Pułkowa w planach

Większych remontów już nie będzie. Chyba że... - Chcielibyśmy jeszcze wymienić nawierzchnię na Trasie Łazienkowskiej na odcinku ochocko-śródmiejskim: od pomnika Lotnika mniej więcej do Rozdroża - deklaruje Sobieraj. - Planujemy też wymianę nawierzchni na Pułkowej, chodzi o wlot do Warszawy - dodaje.

Jak mówi, te prace miałyby zostać zlecone w ramach tegorocznych frezowań i odbyć na wiosnę. O ich szczegółach jednak mówi niechętnie. Lista ulic do frezowania już jest, ale ZDM jeszcze uzgadnia ją z innymi podmiotami, które planują prace w pasie drogi. Chce między innymi uwzględnić plany remontowe Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nie ogłoszono więc jeszcze przetargów, nie ma w związku z tym żadnych konkretów.

Blisko 50 mln na remonty w 2011

Szczegóły odnośnie frezowań mamy poznać za około miesiąc. Na razie ZDM pochwalił się w komunikacie na swojej stronie internetowej ulicami wyremonowanymi w 2011 roku. Są wśród nich frezowania za niecałe 40 milionów, wymiany chodników za blisko 9 i dwie drogi rowerowe za ponad 500 tysięcy złotych, a także prace wykonywane pod kątem mistrzostw. Łączny koszt Pakietu Euro 2012 to około 15 mln zł.

Te drogi wyremontowano w zeszłym roku - zobacz zestawienie ZDM.

mz/roody//ec

Pozostałe wiadomości