26 tys. metrów kwadratowych szkła. Na Trasie AK rosną tunele

Ekrany akustyczne powstają w ramach przebudowy Trasy AK
Ekrany akustyczne powstają w ramach przebudowy Trasy AK
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plEkrany akustyczne powstają w ramach przebudowy Trasy AK

Półtunelowe ekrany akustyczne nad Trasą AK nabierają kształtów. Po metalowej konstrukcji przyszła pora na montowanie szklanych elementów. Inwestycja pochłonie 90 milionów złotych.

Ogromnych półtuneli, powstających pomiędzy ulicami Gwiaździstą a Mickiewicza, nie sposób nie zauważyć. Rozpoczął się już montaż szklanych tafli.

- Można powiedzieć, że budowane są dwa tunele, miedzy którymi powstaje kładka dla pieszych. Prace na części bliżej ul. Mickiewicza są bardziej zaawansowane. Stoi metalowa konstrukcja, a drogowcy układają teraz szklane elementy. Tunel pokryty jest szkłem już w jednej czwartej - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Bliżej ulicy Gwiaździstej nadal montowany jest metalowy szkielet.

Tunele powstają od maja
Tunele powstają od maja Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Tysiąc ton stali

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do montażu półtunelów wykorzystanych zostanie ponad tysiąc ton stali i około 26 tys. metrów kwadratowych szkła hartowanego. Ich koszt wyniesie ponad 90 milionów złotych.

Tunele mają wygłuszyć hałas dobiegający z przebudowanej już trasy. Jak tłumaczą eksperci, w okolicy (osiedle Potok - red.) są wysokie - 10 piętrowe budynki. - Nawet najwyższe ekrany, nie spełniłyby swojej roli. Na ostatnich piętrach pobliskich budynków poziom hałasu zostałby przekroczony- twierdził w kwietniowej rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Szymalski z Zielonego Mazowsza.

Prawie 800 mln złotych

W ramach inwestycji, jaką jest przebudowa Trasy AK do parametrów drogi ekspresowej, drogowcy zburzą i odbudują w sumie 16 obiektów inżynierskich - między innymi 7 wiaduktów, 6 estakad. Do przebudowy zostanie wykorzystanych 8255 ton stali zbrojeniowej.

Wyremontowanych zostanie dwadzieścia dziewięć obiektów - między innymi 11 wiaduktów, 9 estakad i 6 kładek i przejść dla pieszych. Powstanie 14 nowych obiektów, takich jak ekrany akustyczne czy nowy wjazd na Trasę AK z ul. Marymonckiej w kierunku Poznania.

Inwestycja kosztować będzie ponad 796 milionów złotych. Ma zakończyć się w październiku 2015 roku.

200 mln zł za ekrany na A2

We wtorek Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport o ekranach akustycznych. NIK podczas swojej kontroli skupiła się przede wszystkim na budowie autostrady A2 z Warszawy do Łodzi, która była jedną z flagowych inwestycji na Euro 2012. Budowa ekranów akustycznych na 91-km odcinku A2 z Łodzi do Warszawy pochłonęła prawie 200 mln zł, czyli ok. 7 proc. kosztów inwestycji.

"Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie analizowały możliwości wprowadzenia innych, często tańszych niż ekrany, rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które ograniczałyby hałas" - podała Izba.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONTROLI NIK

CZYTAJ TEKST:" Ekrany chronią świerszcze i pszczoły". Dźwiękochłonny absurd przy autostradach

Zobacz najnowsze zdjęcia z przebudowy Trasy AK:

su/r

Pozostałe wiadomości